Warto przeczytać

Krótkie vademecum wiedzy, czyli jak uzyskać odszkodowanie za wypadek przy pracy rolnej

Praca rolna generuje bardzo duże ryzyko poważnych wypadków. Nie sprzyja temu obecność wielu maszyn, noszenie ciężkich rzeczy, a także brak przestrzegania zasad BHP. Warto wiedzieć, że za wypadek przy pracy rolnej przysługuje Ci prawo do dochodzenia odszkodowania. Oczywiście nie jest to aż tak łatwe jak mogłoby się wydawać. Musisz przede wszystkim dowiedzieć się jak wygląda procedura prawna. W naszym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje prawne! Czytaj dalej! 


Krok pierwszy - poznaj prawną definicję wypadku przy pracy rolnej


Zacznijmy od początku! Najważniejsze jest to, aby zaistniałe zdarzenie spełniało wszystkie warunki określone w definicji. Czym w takim razie jest wypadek przy pracy rolniczej? Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników za wypadek przy pracy rolnej uważa się zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej lub pozostających w związku z wykonywaniem tych czynności: 

  • na terenie gospodarstwa rolnego,
  • w drodze ubezpieczonego z mieszkania na gospodarstwo rolne,
  • podczas wykonywania poza terenem gospodarstwa rolnego czynności o charakterze rolnym,
  • w drodze do miejsca, gdzie będą wykonywane prace rolnicze. 

Oczywiście musisz wiedzieć, że wypadek jakiemu uległeś musi spełniać wszystkie cztery warunki, a najważniejsze jest to, aby możliwe było wykazanie związku z działalnością rolniczą. Bez tego niemożliwe będzie odzyskanie jakiegokolwiek odszkodowania! 


Krok drugi - sprawdź, gdzie i jak dokonać zgłoszenia 


Kiedy już upewnisz się, że zaistniałe zdarzenie spełnia podaną definicję prawną czas podjąć kolejny krok jakim jest zgłoszenie wypadku. Najczęstsze pytanie jakie pada to gdzie zgłosić wypadek przy pracy rolnej? Do najbliższej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Tutaj pojawia się istotna dla Ciebie informacja - masz na to sześć miesięcy od wypadku! Po tym czasie zgłoszenie nie zostanie przyjęte, a tym samym utracisz możliwość uzyskania odszkodowania. Pamiętaj, że w kwestii dochodzenia świadczeń pieniężnych mających na celu rekompensatę odniesionych szkód czas to Twój wróg numer jeden! Zgłoszenia może dokonać zarówno osoba poszkodowana jak i np. członek rodziny lub świadek zdarzenia jeżeli obecny stan zdrowia uniemożliwia to osobie, której dotyczył wypadek. Przyznawane świadczenie pieniężne ma charakter jednorazowy! Zdarzają się przypadki kiedy kwota odszkodowania jest rażąca niska w porównaniu do wyrządzonej szkody. Nie musisz się na to zgadzać! W takim przypadku warto skorzystać z konsultacji prawnej. Kancelaria Codex posiada długoletnie doświadczenie w skutecznym odzyskiwaniu wysokich odszkodowań! Oddaj swoją sprawę w ręce profesjonalistów, w końcu zasługujesz na satysfakcjonującą rekompensatę za odniesiony uszczerbek na zdrowiu! 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.