Kraj

Kronika 998 Ełk

W dniach od 09.03.2009r do 16.03.2009r Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ełku odnotowała 24 zdarzenia.

Miejscowe zagrożenia – 11, pożar mały – 7, pożar duży – 1, alarm fałszywy - 5

Charakterystyczne zdarzenia:

W dniu 11.03.2009r. ok godz. 14 otrzymaliśmy zgłoszenie o ulatniającym się gazie w jednym z budynków wielorodzinnych przy ul. Mickiewicza w Ełku. Zadysponowano dwa zastępy ratowniczo-gaśnicze. Na miejscu zdarzenia był przedstawiciel Spółdzielni Mieszkaniowej, który zakręcił zawór główny gazu w budynku oraz wyłączył energię elektryczną w całym obiekcie. Jednak pod drzwiami jednego z mieszkań nadal wyczuwalny był gaz. Strażacy przy użyciu drabiny weszli do mieszkania przez uchylone okno. W mieszkaniu nie było nikogo, stwierdzili natomiast odkręcony kurek kuchenki gazowej. Po zebraniu informacji, okazało się, że zamieszkuje tam starsza osoba, która prawdopodobnie wstawiła wodę na herbatę odkręciła kurek nie podpalając, i wyszła z mieszkania. Tylko dzięki czujności sąsiadów którzy zaalarmowali odpowiednie służby nie doszło do tragedii.


Dnia 12.03.2009r ok godz. 15.15 wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego przy ul. Mickiewicza w Ełku. Zadysponowano trzy zastępy ratowniczo-gaśnicze. Po dojeździe zastępów na miejsce okazało się, że podczas prac kominiarskich doszło do uszkodzenia przewodu dymowego, w wyniku czego dym z pieca fizycznego wydobywał się na pomieszczenia mieszkalne. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca oraz zakazano jego użytkowania do chwili naprawy przewodu dymowego.


W dniu 13.03.2009r. Ok godz. 13.15 otrzymaliśmy zgłoszenie o pożarze budynku handlowo – usługowego przy ul. Dąbrowskiego w Ełku. Zadysponowano cztery zastępy ratowniczo – gaśnicze. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że pożarem objęte jest pierwsze piętro budynku dwukondygnacyjnego. Podano prądy gaśnicze w natarciu na palące się materiały magazynowane na drugiej kondygnacji, oraz prądy gaśnicze w obronie na pobliskie zabudowania przedsiębiorstwa „Ruch”. Dysponowano kolejne siły i środki PSP i OSP. Z chwilą przybywania dodatkowych zastępów wprowadzano kolejne prądy gaśnicze. Działania gaśnicze były utrudnione ze względu na nagromadzenie dużej ilości materiałów palnych ( kartony, pilarki, kosiarki, podkaszarki itp.). Duże zadymienie utrudniało szybkie dotarcie do ognisk pożaru. Z tego względu wykonano w dachu otwory, które miały za zadanie oddymienie kondygnacji na której doszło do pożaru. Akcja trwała prawie 6 godzin, uczestniczyło w niej 11 zastępów PSP i OSP w sumie 30 strażaków. Przyczyna pożaru jest nieustalona. Dochodzenie prowadzi KPP w Ełku.

Dnia 15.03.2009r odnotowaliśmy pierwszy w tym roku pożar trawy. Do zdarzenia doszło w miejscowości Woszczele gm. Ełk ok godz. 17.40. Zadysponowano zastęp OSP Woszczele. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że na nasypie kolejowym pali się trawa na na długości ok 100 m.


Odnotowano również 7 pożarów śmietników kontenerowych, oraz w wyniku roztopów jednostki PSP i OSP wyjeżdżały do wypompowywania wody z zalanych pomieszczeń piwnicznych 4 razy - Rzecznik prasowy KP PSP – asp. Mirosław Burakiewicz

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.