sobota, 2 lipca 2022

Kraj

  • 1 komentarzy
  • 1130 wyświetleń

Kronika 998 Augustów

Zdarzenia zanotowane w okresie od  16.06.2009 r. do 23.06.2009 r.
Ogółem zanotowano  19  zdarzeń, w tym:
-   6 pożarów
-  13  miejscowych zagrożeń
Charakterystyczne zdarzenia:
1.     W dniu 16.06.2009 r. o godz. 00:57 Powiatowe Stanowisko Kierowania w Augustowie otrzymało informację o  wypadku drogowym przy miejsc. Kolnica (na trasie Augustów-Sztabin) w którym uczestniczyły dwa pojazdy- samochód osobowy VW Golf II i samochód ciężarowy DAF z naczepą. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastępu z JRG Augustów okazało się że kierujący z samochodu osobowego jest uwięziony. Działania zastępu straży polegały na wydobyciu zakleszczonego kierowcy przy użyciu sprzętu hydraulicznego i przekazaniu ekipie karetki pogotowia (poszkodowany mężczyzna lat 31 został przetransportowany do SOR Augustów). Kolejne działania zastępu straży polegały na oznakowaniu i zabezpieczeniu miejsca wypadku (trasa była całkowicie zablokowana - ruch drogowy wstrzymany). Następnie oświetlono teren podczas wykonywanych czynności przez grupę operacyjną policji.
Na zakończenie działań jezdnię uprzątnięto z pozostałości powypadkowych typu plastiki , szkło, metalowe elementy pojazdu osobowego.
Przypuszczalna przyczyna zdarzenia: zjechanie na przeciwległy pas ruchu przez kierującego VW Golf II i uderzenie w bok naczepy samochodu ciężarowego.
Czas trwania działań: ponad 2 godziny.

2.    W dniu 16.06.2009 o godz. 16:21 Powiatowe Stanowisko Kierowania  w Augustowie otrzymało informację o pożarze drewnianego budynku altanki w miejsc. Mołowiste gm. Płaska. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia działania zastępów straży pożarnej polegały na podaniu z drabiny jednego prądu wody  w natarciu na objętą pożarem  więźbę dachową . Następnie przystąpiono do usuwania nadpalonego pokrycia dachowego i przewietrzania poddasza. Przypuszczalna przyczyna zdarzenia: nieszczelność przewodu kominowego na poddaszu budynku altany.
Straty: Spaleniu ulęgła- część więźby dachowej z pokryciem z blachy- wartość szacunkowa strat ok. 15 tys. zł.
 Uratowano -drewnianą altanę z wyposażeniem. W działaniach uczestniczył zastęp z JRG Augustów i dwa zastępy z jednostek OSP  (Płaska, Gruszki) w sumie 15 strażaków.
Czas trwania działań: 67 minut.
3.    W dniu 19.06.2009 o godz. 03:33 Powiatowe Stanowisko Kierowania  w Augustowie otrzymało informację o pożarze drewnianego budynku mieszkalnego w miejsc. Dębowo gm. Sztabin. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu straży pożarnej budynek cały był w ogniu, więźba dachowa zawalona do środka. Przystąpiono do działań gaśniczych.
W trakcie działań udzielono pomocy medycznej właścicielowi budynku który na wskutek zdarzenia doznał oparzeń głowy i rąk (oparzenia 1-go stopnia). Poszkodowanemu mężczyźnie lat 72 podano tlen, na powierzchnię oparzeń założono opatrunki hydrożelowe, okryto kocem, prowadzono wsparcie psychiczne do czasu przybycia pogotowia ratunkowego. Poszkodowany następnie został przewieziony do SOR w Augustowie. Z informacji uzyskanych od właściciela budynku i oględzin miejsca pogorzeliska ustalono przypuszczalną przyczynę zdarzenia: nieszczelność przy kuchence gazowej (w trakcie przygotowywania posiłku).
Straty: całkowitemu spaleniu uległ drewniany budynek mieszkalny kryty blachą wraz z całym wyposażeniem -wartość ok. 30 tys. zł.
W działaniach uczestniczył zastęp z JRG Augustów i trzy zastępy z jednostek OSP  (Jaziewo, Jaminy, Polkowo) w sumie 17 strażaków.
Czas trwania działań: ponad 2 godziny.

4.    W dniu 22.06.2009 r. o godz. 18:58 Powiatowe Stanowisko Kierowania  w Augustowie otrzymało informację o wypadku drogowym w miejsc. Sztabin w którym uczestniczył samochód ciężarowy Renault i motor Kawasaki.
Po dojeździe zastępu zabezpieczono miejsce zdarzenia. Przy użyciu narzędzi burzących poodginano powgniatane części i wyciągnięto motor spod naczepy. Poszkodowanemu motocykliście udzielono pomocy medycznej do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego :opatrzono stłuczenia i otarcia kolan, łokci. Uprzątnięto miejsce wypadku z rozbitych części pojazdów oraz wycieku oleju i paliwa z motoru. Poszkodowany mężczyzna - wiek 25 lat został zabrany do SP ZOZ w Augustowie. Przypuszczalna przyczyna zdarzenia: nadmierna prędkość, wyprzedzanie na "trzeciego" przez motocyklistę.
Straty: motor do kasacji; ciągnik siodłowy: uszkodzony prawy przód, stopień wejściowy, lampa- szacunkowe koszty ok. 12 tys.zł.
W działaniach uczestniczyło 8 strażaków z jednostki OSP Sztabin. -  Dyżurny PSK Augustów


       

Komentarze (1)

OSP Moowiste nie OSP Gruszki

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.