Kraj

Kronika 998 Augustów

Zdarzenia zanotowane w okresie od 17.02.2009 r. do 23.02.2009 r.

Ogółem zanotowano 21 zdarzeń, w tym:
-  4  pożary
-  17  miejscowych zagrożeń
Największa ilość odnotowanych zdarzeń w minionym tygodniu związana była
z odśnieżaniem dróg publicznych (gminnych). Pojazdy pożarnicze jednostek OSP Wólka Karwowska i Popowo wyposażone w pługi śnieżne odśnieżały drogi gminne położone na terenie gminy Bargłów Kościelny. Dzięki zaangażowaniu tych jednostek możliwy był między innymi dojazd dzieci do szkół.

Charakterystyczne zdarzenia:

1. W  dniu 18.02.2009 o godz. 11:40 Powiatowe Stanowisko Kierowania w Augustowie odebrało zgłoszenie o wypadku drogowym na ul. Rajgrodzkiej.  Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zabezpieczono teren działania. Na poboczu drogi w kierunku miejsc. Mazurki stał samochód osobowy Audi. Wcześniej z tego samochodu ratownicy z Pogotowia Ratunkowego ewakuowali kierowcę i umieścili w karetce.
W rowie znajdował się samochód VW Golf, w którym znajdował się poszkodowany kierowca. Wspólnie z ratownikami pogotowia mężczyznę ewakuowano z pojazdu na desce ortopedycznej do karetki pogotowia. Lekarz pogotowia podjął decyzję, że osoba z samochodu VW w pierwszej kolejności zostanie przewieziona do szpitala, a kierujący z samochodu Audi do czasu przyjazdu drugiej karetki zostanie oddany pod opiekę ratownikom straży pożarnej. Ratownicy z PSP założyli poszkodowanemu kołnierz oraz podali tlen. Prawdopodobnie kierujący samochodem VW Golf jechał w kierunku miejsc. Augustów nagle utracił panowanie nad pojazdem w wyniku, czego pojazd obróciło tyłem do kierunku jazdy. Kierowca sam. Audi jadący w kierunku miejsc. Mazurki nie mógł zahamować na śliskiej drodze i uderzył w tył tego pojazdu, który następnie został wyrzucony na pobocze drogi w przydrożne zarośla.
Szacunkowe straty wyniosły ok. 5 tys. zł.
W działaniach uczestniczyły: 1 zastęp z JRG Augustów 4 strażaków
Czas trwania akcji: 1 godz. 49 minut

2. W  dniu 18.02.2009 o godz. 19:46 Powiatowe Stanowisko Kierowania w Augustowie odebrało zgłoszenie o zdarzeniu, które miało miejsce na drodze krajowej K-8
w miejscowości Szczebra, gm. Nowinka. Kierujący samochodem ciężarowym (ciągnik siodłowy Man) z naczepą chcąc uniknąć zderzenia z innym pojazdem nadjeżdżającym z naprzeciwka zjechał na pobocze po czym stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu. W wyniku zdarzenia kierujący pojazdem nie doznał żadnych obrażeń ciała, natomiast w pojeździe którym kierował częściowo zerwany i rozszczelniony został zbiornik paliwa w którym znajdowało się ponad 400 litrów oleju napędowego. W celu zatrzymania wycieku paliwa strażacy wymontowali zbiornik z uszkodzonego pojazdu i przepompowali paliwo do beczek.
Szacunkowe straty wyniosły ok. 10 tys. zł.
W działaniach uczestniczyły: 1 zastęp z JRG Augustów 4 strażaków
Czas trwania akcji: 2 godziny

3. W  dniu 20.02.2009 o godz. 08:38 Powiatowe Stanowisko Kierowania w Augustowie otrzymało zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego – letniskowego
w miejscowości Gorczyca. Przybyli na miejsce strażacy zastali budynek drewniany całkowicie objęty ogniem. W wyniku pożaru spaleniu uległ budynek mieszkalny letniskowy konstrukcji drewnianej, parterowy z użytkowym poddaszem wraz z wyposażeniem. Uratowano oddalony o ok. 8 m. drewniany budynek letniskowy będący w trakcie budowy.
Szacunkowe straty wyniosły ok. 150 tys. zł.
Prawdopodobna przyczyna zdarzenia: Nieszczelny przewód kominowy na połączeniu
z kominkiem.
W działaniach uczestniczyły: 1 zastęp z JRG Augustów 4 strażaków, 5 zastępów jednostek OSP: Płaska, Gruszki, Dalny Las, Strzelcowizna i Mołowiste.
Czas trwania akcji: 4 godziny 34 minuty

4. W  dniu 20.02.2009 r. o godz.11:50  mieszkańcy jednego z bloków mieszkalnych Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Mickiewicza zauważyli dym wydobywający się
z pod drzwi swojego sąsiada. Bezzwłocznie powiadomili straż pożarną, która po przybyciu na miejsce zdarzenie do zadymionego mieszkania musiała dostać się przez okno (drzwi do mieszkania były zamknięte). W mieszkaniu zastano właściciela, który prawdopodobnie zasnął w czasie przygotowywania potrawy. Nieostrożny właściciel mieszkania został ukarany mandatem karnym.
Szacunkowe straty wyniosły ok. 0,1 tys. zł.
 Prawdopodobna przyczyna zdarzenia: Pozostawienie garnka na włączonej kuchence gazowej bez nadzoru.
W działaniach uczestniczyły: 1 zastęp z JRG Augustów 4 strażaków
Czas trwania akcji: 53 minuty

5. W dniu 23.02.2008 r. o godz. 08:38 w Augustowie przy ul. Kościuszki doszło do pożaru w piwnicy budynku mieszkalnego. Właściciel przed przybyciem zastępów straży pożarnej próbując we własnym zakresie ugasić pożar doznał niewielkich oparzeń ciała. Strażacy udzielili poszkodowanemu pomocy medycznej do czasu przybycia karetki pogotowia, która zabrała poszkodowanego do szpitala. W wyniku pożaru okopceniu uległy ściany pomieszczeń piwnicznych wraz ze stolarką okienną i drzwiową. Uratowano budynek mieszkalny. Prawdopodobną przyczyną pożaru była nieostrożność właściciela podczas rozpalania ognia w piecu centralnego ogrzewania.
Szacunkowe straty wyniosły ok. 0,1 tys. zł.
W działaniach uczestniczyły: 2 zastępy z JRG Augustów 7 strażaków
Czas trwania akcji: 44 minuty
                           
kpt. mgr Arkadiusz Prymaka

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.