Wiadomości

Kronika 998

9 grudnia 2016 r. około godziny 16.00 na ulicy Konopskiej w Grajewie doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. Jak wstępnie ustalono kierujący samochodem osobowym marki Fiat Seicento uderzył w niezabezpieczoną pryzmę piasku wysypaną na drodze. Po uderzeniu w pryzmę i dachowaniu samochód stanął na kołach blokując drogę. Podróżujący samotnie mężczyzna nie odniósł obrażeń i nie wymagał pomocy medycznej. Działania zastępu Państwowej Straży Pożarnej polegały na oznakowaniu i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu akcji, usunięciu rozbitego samochodu w bezpieczne miejsce oraz zebraniu pozostałości powypadkowych z drogi.

10 grudnia 2016 r. o godz. 19.52 służby ratownicze otrzymały zgłoszenie o wypadku drogowym z udziałem 2 samochodów na drodze krajowej nr 61 w pobliżu miejscowości Bełda gm. Rajgród.
W momencie dojazdu na miejsce jednostek ochrony przeciwpożarowej droga krajowa nr 61 na odcinku Bełda – Tama była całkowicie zablokowana. W wyniku przeprowadzonego rozpoznania wstępnego ustalono, że kierujący samochodem osobowym marki Mazda zderzył się czołowo z zestawem ciężarowym (ciągnik siodłowy Mercedes z naczepą). W pierwszej kolejności oświetlono, oznakowano i zabezpieczono miejsce zdarzenia przed dostępem osób postronnych. Po wykonaniu tych czynności przy wykorzystaniu zestawu narzędzi hydraulicznych Holmatro strażacy wykonali dostęp do rannego kierowcy Mazdy, który był uwięziony wewnątrz pojazdu. Z chwilą zakończenia działań ratowniczych przystąpiono do neutralizacji płynów eksploatacyjnych, które po zderzeniu wyciekły z pojazdów. Inne pozostałości powypadkowe stwarzające zagrożenie w ruchu usunięto z drogi przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego. W trwających ponad 3,5 godziny działaniach ratowniczych uczestniczyły 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Mieczach.

11 grudnia 2016 r. około godz. 15.00 kobieta jadąca obwodnicą Szczuczyna zauważyła w przydrożnym rowie porzucony samochód osobowy Opel Astra. Zgłaszająca zdarzenie przekazała, że wewnątrz pojazdu nie ma żadnych osób, a spod maski wydobywa się dym. Na miejsca zdarzenia zadysponowano zastęp Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym potwierdził informację przekazaną przez zgłaszającą i ustalił, że samochód osobowy jadąc od Strony Szczuczyna przebił metalową barierę ochronną i wjechał do rowu. Strażacy oznakowali i zabezpieczyli miejsce zdarzenia, odłączyli przewody od akumulatora i zakręcili zawór instalacji LPG. Następnie przeszukano teren w promieniu kilkuset metrów w celu upewnienia się, że nikt nie został poszkodowany.
W zawiązku z tym, że poszukiwania przyniosły wynik negatywny działania zakończono i jednostki wróciły do miejsc stacjonowania.

13 grudnia 2016 r. o godz. 22.15 strażacy otrzymali zgłoszenie o obecności tlenku węgla w jednym z mieszkań przy ulicy Plac Niepodległości w Grajewie. Kobieta zgłaszająca zdarzenie poinformowała dyżurnego, że włączyła się czujka czadu i ma obawy o własne bezpieczeństwo. Po przybyciu na miejsca zdarzenia, przy użyciu miernika wielogazowego, dokonano pomiaru stężenia tlenku węgla w 8 mieszkaniach znajdujących się w budynku. W każdym z mieszkań wykonano kilka pomiarów i nie stwierdzono w powietrzu substancji zagrażających życiu i zdrowiu ludzi.

16 grudnia 2016 r. około północy do służb ratowniczych wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym na trasie Radziłów – Racibory. Samochód osobowy Skoda Fabia, którym podróżowało 5 osób po dachowaniu zatrzymał się w przydrożnym rowie. W wyniku zdarzenia 17 – letnia pasażerka uskarżająca się na ból kręgosłupa została uwięziona w pojeździe, natomiast 4 pozostałe osoby wydostały się na zewnątrz o własnych siłach. Strażacy przy użyciu zestawu narzędzi hydraulicznych wykonali dostęp do poszkodowanej, która po wstępnym zaopatrzeniu medycznym została przetransportowana do szpitala w Grajewie. Pozostałe osoby zostały zbadane przez lekarza na miejscu i nie wymagały leczenia szpitalnego. W likwidacji skutków zdarzenia uczestniczył zastęp Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Radziłowie.

17 grudnia 2016 r. o godz. 20.25 strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze łazienki w budynku mieszkalnym w Białaszewie gm. Grajewo. Po przybyciu na miejsce zastępów Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Białaszewie pożar był już częściowo ugaszony przez właściciela. Mieszkańcy sami ewakuowali się na zewnątrz bez widocznych obrażeń i nie wymagali pomocy medycznej. Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na odcięciu dopływu energii elektrycznej do budynku i wyniesieniu na zewnątrz tlącej się pralki elektrycznej, którą dogaszono prądem wody. Dodatkowo podano jeden prąd wody na palącą się belkę stropową w łazience. Przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego strażacy zdemontowali podwieszany sufit w celu wprowadzenia kamery termowizyjnej i wyeliminowania ukrytych ognisk pożaru. Pomiary wykonane miernikiem wielogazowym nie wykazały w powietrzu substancji niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi.

18 grudnia 2016 r. o godz. 7.33 grajewscy strażacy zostali zadysponowani do otwarcia drzwi wejściowych do budynku mieszkalnego w miejscowości Wólka Piotrowska gm. Rajgród. Z uzyskanej informacji wynikało, że w budynku najprawdopodobniej przebywa mężczyzna, z którym nie można nawiązać kontaktu. Gdy strażacy dojechali pod wskazany adres, na miejscu obecne były policja i zespół ratownictwa medycznego. Po zapoznaniu się z sytuacją kierujący działaniem ratowniczym podjął decyzję o otwarciu drzwi przy użyciu narzędzi hydraulicznych. Po wejściu do budynku w jednym z pomieszczeń odnaleziono mężczyznę, u którego zespół ratownictwa medycznego stwierdził zgon.

20 grudnia 2016 r. o godz. 02.56 do stanowiska kierowania wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodowym na drodze krajowej nr 61 w pobliżu miejscowości Miecze gm. Rajgród. W oparciu o uzyskane informacje, że w samochodzie osobowym znajduje się uwięziony kierowca, do zdarzenia zadysponowano 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Rajgrodzie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej ustalono, że samochód osobowy Audi zderzył się z samochodem ciężarowym Mercedes, a droga na odcinku Toczyłowo – Miecze jest zablokowana. Ustalono także, że w samochodzie osobowym uwięziony jest kierowca, który wcześniej został wstępnie zaopatrzony przez zespół ratownictwa medycznego. W celu skutecznego prowadzenia działań ratowniczych oznakowano i zabezpieczono miejsce zdarzenia oraz oświetlono teren akcji. Przy użyciu ciężkiego zestawu narzędzi hydraulicznych Holmatro wykonano dostęp do poszkodowanego i po umieszczeniu go na desce ortopedycznej ewakuowano na zewnątrz pojazdu. Obecny na miejscu lekarz podjął decyzję o przetransportowaniu rannego mężczyzny do szpitala w Grajewie. Z uwagi na fakt, że droga krajowa nr 61 w miejscu prowadzonych działań będzie nieprzejezdna przez kilka godzin, do działań zadysponowano jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Mieczach i zorganizowano objazdy dla samochodów osobowych.
Po zakończeniu działań przez podmioty współdziałające rozpoczęto prace związane z neutralizacją i sorpcją rozlanych płynów eksploatacyjnych oraz usuwaniem pozostałości powypadkowych w celu częściowego odblokowania drogi i rozładowania ruchu ciężarowego. W oczekiwaniu na przyjazd pomocy drogowej strażacy kierowali ruchem pojazdów, który odbywał się wahadłowo. Z chwilą odholowania uszkodzonych samochodów przez pomoc drogową przystąpiono do szybkiego usunięcia wszystkich pozostałości stwarzające zagrożenie innym kierującym i wznowienia ruchu w obu kierunkach. W działaniach ratowniczych, które trwały ponad 6 godzin uczestniczyło 17 strażaków.     
 

Zastępca Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie
kpt. Arkadiusz Lichota
               

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.