Wiadomości

Kronika 998

22 sierpnia 2016 r. około godziny 07:15 na trasie Grajewo – Popowo (droga krajowa nr 61) zderzyły się 3 samochody, z których ciężarowy Renault Magnum z naczepą przewoził stal, dostawcze Iveco maszynę przemysłową a Fiat Ducato elektronarzędzia. Kierowcy nie odnieśli żadnych obrażeń ciała i samodzielnie wydostali się na zewnątrz pojazdów. W czasie działań ratowniczych jeden pas drogi krajowej nr 61 był zablokowany przez samochody uczestniczące w zdarzeniu. Działania 3 zastępów Państwowej Straży Pożarnej polegały na oznakowaniu i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, neutralizacji i sorpcji płynów eksploatacyjnych oraz usunięciu pozostałości powypadkowych z drogi.

22 sierpnia 2016 r. o godzinie 09:08 dyżurny stanowiska kierowania otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na ulicy Piłsudskiego w Grajewie. W treści zgłoszenia zawarta była informacja, że kierujący samochodem ciężarowym Renault (cysterną do przewozu paliw płynnych) zjechał na pobocze drogi wskutek czego pojazd przechylił się na bok. Kierowca nie odniósł żadnych obrażeń i samodzielnie wydostał się z kabiny pojazdu, ale istniało realne zagrożenie, że samochód może przewrócić się na lewy bok i uszkodzić płaszcz cysterny.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej potwierdzono informację zawartą w zgłoszeniu i ustalono, że w cysternie przewożony jest olej napędowy w ilości 4 tys. litrów. Miejsce objęte działaniem ratowniczym oznakowano i zabezpieczono oraz w początkowej fazie działań wprowadzono ruch wahadłowy, którym kierowali strażacy.
Z uwagi na fakt, że samochód znajdował się poza pasem drogowym, do czasu przyjazdu holownika pomocy drogowej ruch pojazdów w obu kierunkach odbywał się bez zakłóceń.
Z chwilą przyjazdu na miejsce holownika wstrzymano ruch w obu kierunkach do czasu całkowitego usunięcia zagrożenia. Samochód uczestniczący w zdarzeniu po wydobyciu na drogę samodzielnie odjechał na parking w Grajewie. Niewielką ilość oleju napędowego, która wyciekła ze zbiornika pojazdu na pas ruchu zneutralizowano. W działaniach ratowniczych uczestniczyły 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Grajewie.

22 sierpnia 2016 r. o godzinie 17;17 do straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym na trasie Bełda – Stoczek gm. Rajgród. Na miejscu zdarzenia strażak kierujący działaniem ratowniczym ustalił, że samochód osobowy Opel Vectra uderzył w przydrożne drzewo, a kierujący nim 19 – letni mężczyzna został poszkodowany. Po udzieleniu pomocy medycznej rannego kierowcę przetransportowano do szpitala w Grajewie. Działania zastępów Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Mieczach ograniczały się do oznakowania i zabezpieczenia terenu działań ratowniczych, kierowania ruchem drogowym oraz usunięcia pozostałości powypadkowych stwarzających zagrożenie innym pojazdom.

24 sierpnia 2016 r. o godzinie 13:52 grajewscy strażacy zostali zadysponowani do wycieku gazu propan–butan w budynku mieszkalnym wielorodzinnym przy ulicy Targowej w Grajewie. Osoba zgłaszająca poinformowała dyżurnego, że na klatce schodowej budynku wyczuwalny jest intensywny zapach gazu, ale nie potrafi jednoznacznie wskazać, z którego mieszkania może wydobywać się medium. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych weszli do budynku i przy użyciu mierników wielogazowych dokonali pomiaru stężenia gazu w powietrzu. Następnie otworzyli okna na klatce schodowej i ewakuowali z budynku 20 osób, w tym 9 dzieci. W wyniku dokonanego rozpoznania ustalono, że jedno z mieszkań na parterze budynku jest zamknięte i na wezwania strażaków nikt nie odpowiada. W związku z powyższym strażacy przy użyciu urządzeń hydraulicznych lekko uchyli drzwi wejściowe do mieszkania i dokonali pomiaru stężenia substancji. Urządzenia pomiarowe nie wykazały odchyleń od normy. Na podstawie zeznań  świadków ustalono,
że w mieszkaniu od dłuższego czasu nikt nie mieszka. W bezpośredniej rozmowie z kierującym działaniem ratowniczym jeden z lokatorów potwierdził fakt wymiany butli gazowej w swoim mieszkaniu. Urządzenia pomiarowe wykorzystywane przez strażaków również i w tym przypadku nie wykazały obecności gazu w powietrzu. W trosce o życie i zdrowie ludzkie polecono mężczyźnie profilaktycznie przewietrzyć mieszkanie i jednocześnie poinformowano o zagrożeniach wynikających z niewłaściwego użytkowania urządzeń gazowych. Po kilkunastu minutach dokonano ponownego pomiaru stężenia we wszystkich mieszkaniach znajdujących się na klatce schodowej i w piwnicy budynku, które potwierdziły wynik negatywny. Z chwilą zakończenia działań ratowniczych przez Państwową Straż Pożarną lokatorzy wrócili do mieszkań. W działaniach ratowniczych uczestniczyły 3 zastępy Państwowej Straży Pożarnej.

26 sierpnia 2016 r. na drodze krajowej nr 61 (odcinek Grajewo – Toczyłowo, na wysokości miejscowości Szymany) samochód osobowy Audi A4, którym podróżowały 4 osoby z nieustalonych przyczyn zjechał z drogi na pobliskie pole uprawne. Jedna z pasażerek, 23 – letnia kobieta została ranna i po wstępnym zaopatrzeniu medycznym na miejscu zdarzenia przetransportowana do szpitala w Grajewie. Pozostali podróżujący nie wymagali hospitalizacji i pozostali na miejscu zdarzenia. Działania jednego zastępu Państwowej Straży Pożarnej trwały około 1,5 godziny.


 

Zastępca Komendanta Powiatowego

Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie

kpt. Arkadiusz Lichota    

    

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.