niedziela, 26 maja 2024

Wiadomości

Kronika 998

24 czerwca 2016 r. o godzinie 13:35 dyżurny stanowiska kierowania otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym na ulicy Warszawskiej w Rajgrodzie. W wyniku zderzenia 2 samochodów ciężarowych i 2 aut osobowych 4 osoby zostały poszkodowane (w tym 2 dzieci  w wieku 8 i 10 lat) i po udzieleniu pomocy medycznej przetransportowane do szpitala w Grajewie. W czasie działań ratowniczych wprowadzono ruch wahadłowy dla wszystkich pojazdów, którym kierowali strażacy. Po zakończeniu działań ratowniczych strażacy zneutralizowali płyny eksploatacyjne, które wyciekły na drogę i usunęli pozostałości powypadkowe stwarzające zagrożenie dla innych podróżujących. W akcję usuwania skutków wypadku zaangażowano zastęp Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa oraz jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej z Rajgrodu.

25 czerwca 2016 r. o godzinie 10:47 grajewscy strażacy zostali zadysponowani do otwarcia drzwi wejściowych do mieszkania w budynku wielorodzinnym usytuowanym na III piętrze. Zgłaszający zdarzenie poinformował dyżurnego stanowiska kierowania, że w mieszkaniu na jednym z osiedli w Grajewie przebywa mężczyzna, który prawdopodobnie zasłabł i potrzebuje pomocy. W chwili przyjazdu zastępu Państwowej Straży Pożarnej na miejscu obecny był zespół ratownictwa medycznego oraz funkcjonariusze policji. Po zapoznaniu się z sytuacją kierujący działaniem ratowniczym podjął decyzję o wprowadzeniu do działań strażaka, który wspiął się na balkon przy użyciu uprzęży i zabezpieczeniu w postaci 2 linek asekuracyjnych. Następnie przez uchylone drzwi balkonowe strażak wszedł do mieszkania i otworzył drzwi wejściowe, dzięki czemu zespół ratownictwa medycznego mógł przystąpić do udzielania pomocy mężczyźnie, który leżał na podłodze. Po wykonaniu niezbędnych badań lekarz podjął decyzję o transporcie poszkodowanego do szpitala w Grajewie.

26 czerwca 2016 r. o godzinie 9:33 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego Opel Vectra na parkingu przy kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Grajewie. Po przyjeździe na miejsce 2 zastępów Państwowej Straży Pożarnej podano prąd piany ciężkiej na palący się samochód i odholowano go na bezpieczną odległość od innych pojazdów. W trakcie działań ustalono, że jeden z funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej uczestniczący w nabożeństwie jako pierwszy podjął działania gaśnicze przy użyciu gaśnicy proszkowej. Dzięki szybkiej interwencji strażaków pożar ugaszono w zarodku (komorze silnika).

29 czerwca 2016 r. o godzinie 20:17 służba dyżurna stanowiska kierowania odebrała telefoniczne zgłoszenie o wycieku gazu propan-butan ze zbiornika usytuowanego w pobliżu jednego ze sklepów AGD i RTV w Grajewie. Po przybyciu na miejsce 2 zastępów Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa, strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych przy użyciu wykrywacza wielogazowego dokonali pomiaru stężenia gazu, ustalili kierunek wiatru
i wyznaczyli strefę niebezpieczną. W toku dalszych działań zlokalizowano niewielki wyciek gazu i oblodzenie na zaworze zewnętrznego zbiornika o pojemności 5 m³. Do czasu przybycia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego (SGRChem) z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 2 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku strażacy zabezpieczali miejsce zdarzenia oraz monitorowali poziom stężenia gazu w powietrzu. Poza tym ustawiono 2 kurtyny wodne od strony zawietrznej i asekuracyjnie rozwinięto linię gaśniczą. Po dotarciu na miejsce zdarzenia SGRChem z Białegostoku strażacy ponownie sprawdzili poziom stężenia gazu w powietrzu przy użyciu własnych urządzeń pomiarowych, które nie wykazały stężenia wybuchowego. Przy użyciu specjalnych urządzeń zaczopowano zawór i uszczelniono wyciek. Ogółem w działaniach ratowniczych udział wzięło 5 zastępów Państwowej Straży Pożarnej z Białegostoku i Grajewa.

1 lipca 2016 r. o godzinie 17:03 na obwodnicy Szczuczyna obcokrajowiec kierujący motocyklem Honda doprowadził do zderzenia z samochodem osobowym Volvo V40. W wyniku zderzenia pojazdów motocyklista z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala w Grajewie, natomiast pozostali uczestnicy zdarzenia nie odnieśli obrażeń. Działania zastępu Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczuczyna polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, kierowaniu ruchem oraz usunięciu pozostałości powypadkowych z drogi, które stwarzały zagrożenie innym pojazdom.

3 lipca 2016 r. o godzinie 19:52 na trasie Ruda – Ciemoszyje (fragment DK 65) samochód osobowy VW Golf, którym podróżowały 3 osoby zjechał do przydrożnego rowu i po odbiciu się od skarpy zatrzymał na jednym pasie ruchu. W wyniku odniesionych obrażeń 23 – letnia kobieta została przetransportowana do szpitala w Grajewie. W związku z wyjaśnianiem okoliczności zdarzenia teren działań zabezpieczono i wprowadzono ruch wahadłowy, który odbywał się jednym pasem ruchu. Po zakończeniu działań ratowniczych usunięto z drogi pozostałości powypadkowe, które stwarzały zagrożenie innym użytkownikom.

4 lipca 2016 r. o godzinie 8:35 na ulicy Piłsudskiego w Grajewie kierujący samochodem dostawczym VW uderzył w tył samochodu osobowego Renault Megane, którym podróżowały 4 osoby. W wyniku zderzenia pojazdów 2 osoby z samochodu osobowego w wieku 19 i 24 lat zostały poszkodowane. W związku z tym, że jeden pas ruchu ulicy Piłsudskiego był zablokowany strażacy kierowali ruchem drogowym. Działania zastępu Państwowej Straży polegały na ograniczeniu wycieku płynu chłodniczego w samochodzie dostawczym oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych, które wyciekły na drogę i usunięciu pozostałości powypadkowych stwarzających zagrożenie w ruchu.

5 lipca 2016 r. o godzinie 18:41 dyżurna Państwowego Ratownictwa Medycznego w Łomży poprosiła strażaków o udzielenie pomocy medycznej mężczyźnie, którego zaatakował pies w parku. W związku z tym, że wszystkie zespoły ratownictwa medycznego były w terenie do zdarzenia zadysponowano zastęp Państwowej Straży Pożarnej z 4 – osobową obsadą. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy udzielili poszkodowanemu mężczyźnie kwalifikowanej pierwszej pomocy, która polegała na dezynfekcji rany na lewej nodze oraz założeniu opatrunku osłonowego i udzieleniu wsparcia psychicznego do czasu przybycia zespołu ratownictwa medycznego.

6 lipca 2016 r. o godzinie 9:42 na ulicy Łomżyńskiej w Szczuczynie kierujący samochodem osobowym VW Golf  uderzył w słup oświetleniowy, który przewrócił się na drogę powiatową. Do zdarzenia zadysponowano jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczuczyna oraz zastęp Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa. Obecni na miejscu zdarzenia strażacy zabezpieczyli teren akcji i przy użyciu detektora AC Hot Stick dokonali pomiaru napięcia.
W związku z tym, że urządzenie pomiarowe wykazało obecność napięcia w przewodach na miejsce zdarzenia zadysponowano pogotowie energetyczne oraz powiadomiono Zarząd Dróg Powiatowych. W czasie działań ratowniczych ruch na drodze odbywał się wahadłowo.

10 lipca 2016 r. o godzinie 19:16 na obwodnicy Szczuczyna w okolicach miejscowości Sokoły kierujący samochodem osobowym Ford Fiesta uderzył w słup oświetleniowy i zjechał do przydrożnego rowu. Kierowca pojazdu nie odniósł obrażeń i nie wymagał pomocy medycznej. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i dokonali oględzin pojazdu pod katem ewentualnych wycieków paliwa i innych płynów eksploatacyjnych. Po zakończeniu działań przez podmioty współdziałające usunięto z drogi pozostałości stwarzające zagrożenie w ruchu.

11 lipca 2016 r. w godzinach popołudniowych przez teren powiatu grajewskiego przeszedł front burzowy połączony z silnym wiatrem. Strażacy odnotowali ogółem 6 zdarzeń związanych z usuwaniem przewróconych na drogi drzew. Pierwsze tego typu zdarzenie miało miejsce w Szczuczynie, natomiast kolejne w Grajewie oraz na trasach Mścichy – Karwowo, Wąsosz – Ławsk, Radziłów – Słucz i Ławsk – Modzele.


 

Zastępca Komendanta Powiatowego

Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie

kpt. Arkadiusz Lichota             

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.