wtorek, 21 września 2021

Wiadomości

Kronika 998

Kronika 998

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie informuje, że w dniach  8 - 14 września 2014 r. na terenie powiatu grajewskiego zanotowano 11 miejscowych zagrożeń. Ogółem od początku 2014 roku odnotowano 487 zdarzeń, w tym 106 pożarów, 373 miejscowe zagrożenia oraz 8 alarmów fałszywych.


Opis charakterystycznych zdarzeń


***
13 września 2014 r. o godzinie 14.37 grajewscy strażacy otrzymali zgłoszenie o wypadku komunikacyjnym na trasie Ruda – Ciemnoszyje (fragment DK 65). Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że samochód ciężarowy Mercedes zderzył się z samochodem osobowym VW Passat. W wyniku zderzenia pojazdów kobieta kierująca samochodem osobowym została ranna i po udzieleniu pomocy medycznej na terenie akcji przewieziona do szpitala w Grajewie.

Po zakończonych działaniach ratowniczych strażacy przy użyciu sorbentu usunęli z drogi płyny eksploatacyjne i inne elementy stwarzające zagrożenie w ruchu kołowym. W działaniach ratowniczych uczestniczył zastęp Państwowej Straży Pożarnej.

***
13 września 2014 r. o godz. 15.40 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie wpłynęło zgłoszenie od dyżurnej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży, z którego wynikało, że na farmie wiatrowej w okolicach miejscowości Turczyn gm. Rajgród w jednej z turbin wiatrowych o wysokości całkowitej 115 metrów znajduje się porażony prądem mężczyzna. Po przybyciu na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej w bezpośredniej rozmowie z zastępcą kierownika budowy ustalono, że w jednej z turbin prowadzone były prace wykończeniowe. Najprawdopodobniej podczas wykonywania tych prac jeden z pracowników został porażony prądem wewnątrz turbiny na wysokości około 10 metrów i upadł na metalowy podest. Współpracownicy poszkodowanego mężczyzny podjęli działania ratownicze przy użyciu defibrylatora jeszcze przed przybyciem na miejsce służb ratowniczych.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia służb ratowniczych lekarz udzielił poszkodowanemu pomocy medycznej.  W dalszej kolejności ewakuowano rannego pracownika z wnętrza turbiny na zewnątrz i przetransportowano do szpitala w Grajewie. W działaniach ratowniczych uczestniczyły trzy zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostka  Ochotniczej Straży Pożarnej w Rajgrodzie.

***
14 września 2014 r. o godz. 15.17 strażacy Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa i Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczuczyna zostali zadysponowani do wypadku drogowego na trasie Guty – Szczuczyn (fragment DK 61). Z treści otrzymanego zgłoszenia wynikało, że w wyniku wypadku samochodu osobowego jedna osoba została ranna. Po przybyciu na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej i dokonaniu rozpoznania wstępnego ustalono, że w zdarzeniu uczestniczą trzy samochody osobowe – BMW X5, VW Vento oraz Audi 80. W wyniku zderzenia pojazdów 27 - letnia kobieta kierująca VW Vento została ranna i po udzieleniu pomocy na miejscu przetransportowana do szpitala w Grajewie.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, kierowaniu ruchem drogowym oraz usunięciu pozostałości powypadkowych z drogi, w tym płynów eksploatacyjnych przy użyciu sorbentów i neutralizatorów.


Zastępca Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie
kpt. Arkadiusz Lichota
fot. PSP Grajewowtorek, 21 września 2021

Czy uczniom grozi nauczanie zdalne?

wtorek, 21 września 2021

XLVII sesja Rady Powiatu Grajewskiego

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.