wtorek, 21 września 2021

Wiadomości

Kronika 998

Kronika 998


Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie informuje, że w dniach  01 września - 07 września 2014 r. na terenie powiatu grajewskiego zanotowano 2 pożary oraz 9 miejscowych zagrożeń. Ogółem od początku 2014 roku odnotowano 476 zdarzeń, w tym 106 pożarów, 362 miejscowe zagrożenia oraz 8 alarmów fałszywych.

Opis charakterystycznych zdarzeń

05 września 2014 roku o godzinie 06.21 strażacy otrzymali zgłoszenie o wypadku komunikacyjnym na drodze krajowej nr 61 na odcinku Danowo - Szczuczyn. Z uzyskanej informacji wynikało, że zderzyły się dwa samochody osobowe i w jednym z nich uwięzieni są ludzie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej
i dokonaniu rozpoznania wstępnego ustalono, że zderzyły się dwa samochody – ciężarowy Mercedes Atego (na polskich numerach rejestracyjnych) przewożący około 3 ton części
i akcesoriów samochodowych oraz samochód osobowo – dostawczy VW Transporter, którym podróżowało czworo obywateli Łotwy. Kierujący samochodem Mercedes nie odniósł żadnych obrażeń, natomiast czworo obywateli Łotwy podróżujących samochodem VW zostało rannych. Dwie osoby opuściły pojazd o własnych siłach przed przybyciem na miejsce służb ratowniczych, a dwie były uwięzione wewnątrz auta. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, strażacy przy użyciu dwóch zestawów narzędzi hydraulicznych (Lukas i Holmatro) wydobyli osoby poszkodowane z wraku pojazdu i przekazali zespołowi ratownictwa medycznego. Po kilku minutach akcji reanimacyjnej lekarz stwierdził zgon mężczyzny, natomiast trzy osoby poszkodowane, w tym jedną kobietę w stanie ciężkim przewieziono do szpitala w Grajewie. Strażacy przy użyciu sorbentów i neutralizatorów zebrali z jezdni płyny eksploatacyjne, które ze względu na właściwości stwarzały zagrożenie w ruchu. Pracownicy GDDKiA usunęli z drogi pozostałości powypadkowe w postaci elementów metalowych
i plastikowych, które leżały w obrębie kilkudziesięciu metrów. W trakcie działań ratowniczych strażacy kierowali ruchem drogowym. W działaniach ratowniczych uczestniczyły trzy zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie.

06 września 2014 roku o godzinie 21.15 grajewscy strażacy otrzymali zgłoszenie o zderzeniu dwóch samochodów osobowych w Grajewie na ulicy Ełckiej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że zderzyły się dwa samochody osobowe – Opel Astra i BMW. Pojazdy znajdowały się na jednym pasie jezdni, a ruch odbywał się wahadłowo.  W pierwszej fazie działań zabezpieczono teren akcji przed dostępem osób postronnych i oświetlono.
W dalszej kolejności zakręcono zawór instalacji gazowej w samochodzie Opel i odłączono akumulatory. Po zakończeniu czynności przez funkcjonariuszy policji usunięto z jezdni pozostałości powypadkowe stwarzające zagrożenie w ruchu drogowym. W działaniach udział ratowniczych uczestniczył jeden zastęp Państwowej Straży Pożarnej.

07 września 2014 roku o godzinie 09.02 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie otrzymał zgłoszenie o wypadku komunikacyjnym na drodze krajowej nr 58 w pobliżu miejscowości Świdry gm. Biała Piska. W chwili dojazdu na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej samochód osobowy Nissan Primera znajdował się w przydrożnym rowie na dachu, a dwoje pasażerów znajdowało się pod opieką zespołów ratownictwa medycznego. Po udzieleniu niezbędnej pomocy medycznej na miejscu wypadku ranni zostali przetransportowani do placówek medycznych. W działaniach ratowniczych polegających na likwidacji skutków zdarzenia uczestniczył jeden zastęp Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych ze Szczuczyna i Białej Piskiej.

Zastępca Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie
kpt. Arkadiusz Lichota
                                        

 

fot. PSP w Grajewie

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.