Wiadomości

Kronika 998


Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie informuje, że w dniach 17 – 23.03.2014 r. na terenie powiatu grajewskiego zanotowano 16 zdarzeń, w tym 3 pożary i 13 miejscowych zagrożeń. Od początku 2014 roku odnotowano ogółem 205 zdarzeń, w tym 41 pożarów, 163 miejscowe zagrożenia oraz 1 alarm fałszywy.


Opis charakterystycznych zdarzeń:


 18 marca 2014 r. o godz. 12.58 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym w Grajewie na skrzyżowaniu ulic Ełckiej, Dwornej i Strażackiej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że samochód osobowy VW Golf zderzył się z motorowerem KEEWAY. W wyniku powstałego zdarzenia kierujący jednośladem z urazem podudzia został przewieziony do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Grajewie.
  Przybyły na miejsce zdarzenia zastęp Państwowej Straży Pożarnej zabezpieczył miejsce zdarzenia przed dostępem osób postronnych oraz dokonał oględzin w celu sprawdzenia pojazdów pod kątem wycieku paliwa i płynów eksploatacyjnych. Przy użyciu sorbentu Compact strażacy zebrali z drogi paliwo, które wyciekło ze zbiornika jednośladu.

  18 marca 2014 r. o godz. 20.26 grajewscy strażacy zostali powiadomieni o wypadku komunikacyjnym na rondzie przy łączeniu ulic Przemysłowej, Wiórowej i Braci Świackich. Po przybyciu na miejsce dokonano rozpoznania wstępnego, w wyniku którego ustalono, że na rondzie doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych (Hondy CIVIC z Subaru IMPREZA). Podróżujący pojazdami nie odnieśli obrażeń i samodzielnie opuścili uszkodzone auta przed przybyciem służb ratowniczych.
  Działania strażaków polegały na oświetleniu i zabezpieczeniu miejsca działań, odłączeniu przewodów od akumulatora w jednym z pojazdów i kierowaniu ruchem drogowym.

   19 marca 2014 r. o godz. 12.13 PSK otrzymało telefoniczną informację o wypadku na DK 61 w miejscowości Popowo. Po dojeździe na miejsce i dokonaniu rozpoznania wstępnego Kierujący Działaniem Ratowniczym potwierdził informację o zdarzeniu drogowym i ustalił, że samochód ciężarowy VOLVO z naczepą uderzył w lawetę marki SCANIA. Kierowcy obu pojazdów nie odnieśli obrażeń ciała i pozostali na miejscu zdarzenia.
  Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zebraniu płynu chłodniczego przy pomocy sorbentu Compact, usunięciu uszkodzonych elementów nadwozia z jezdni oraz kierowaniu ruchem, który odbywał się wahadłowo. Uszkodzone pojazdy po wyjaśnieniu okoliczności zdarzenia przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji samodzielnie odjechały do pobliskiej zatoki. W akcji ratowniczej uczestniczył zastęp Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Boczki - Świdrowo.

 22 marca 2014 r. o godzinie 13:23 dyżurny PSK KP PSP otrzymał zgłoszenie od dyspozytorki Państwowego Ratownictwa Medycznego w Grajewie o wypadku komunikacyjnym na drodze gminnej Guty - Bzury gm. Szczuczyn. Z uwagi na informację o kilku osobach poszkodowanych do zdarzenia zadysponowano 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa i 2 zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczuczyna. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że samochód osobowy marki BMW uderzył w rowerzystkę, która w wyniku odniesionych obrażeń poniosła śmierć na miejscu, a dwóch mężczyzn podróżujących samochodem zostało rannych. Poszkodowanym została udzielona pomoc przez obecne na miejscu dwa zespoły Państwowego Ratownictwa Medycznego.
  Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na wymontowaniu akumulatora z rozbitego pojazdu, zakręceniu zaworów instalacji gazowej oraz sprawdzeniu czy z pojazdu nie wycieka paliwo i inne płyny eksploatacyjne. W dalszej części działań przeszukano teren w obrębie kilkuset metrów od miejsca zdarzenia w celu upewnienia się czy nie ma innych osób poszkodowanych. Na czas prowadzonych działań ratowniczych fragment drogi gminnej Guty – Bzury wyłączono całkowicie z ruchu. Po zakończeniu działań przez ekipę dochodzeniową policji i prokuratora usunięto pozostałości powypadkowe z drogi, a uszkodzony samochód osobowy i rower pomoc drogowa przewiozła na strzeżony parking.


Poza tym w wyżej wymienionym okresie jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu grajewskiego wyjeżdżały do gaszenia pożarów suchych traw na nieużytkach, pożaru sterty drewna opałowego na prywatnej posesji oraz akcji pojmania zaskrońca, który pełzał w pobliżu bloku mieszkalnego na Osiedlu Południe w Grajewie.

 Zastępca Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej  w Grajewie
kpt. Arkadiusz LichotaKomentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.