Wiadomości

Kronika 998

 Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie informuje, że w dniach 18.11.2013 r. – 08.12.2013 r. na terenie powiatu grajewskiego zanotowano 34 zdarzenia, w tym 8 pożarów oraz 26 miejscowych zagrożeń. Od początku roku odnotowano ogółem 779 zdarzeń, w tym 128 pożarów, 644 miejscowe zagrożenia oraz 7 alarmów fałszywych.


  Pożar w budynku magazynowo – biurowym
20 listopada 2013 r. około godz. 11.30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej wpłynęło zgłoszenie o pożarze w budynku magazynowo – biurowym położonym przy ul. Fabrycznej w Grajewie.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania wstępnego ustalono, że z piwnicy budynku wydobywa się dym. Strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych weszli do pomieszczenia i podali jeden prąd wody na palące się materiały składowane w pobliżu pieca centralnego ogrzewania. Działania gaśnicze prowadziły dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej.

    Zderzenie ciężarówki z samochodem osobowym
24.11. o godz. 12.30 grajewscy strażacy zostali powiadomieni o zderzeniu dwóch samochodów na skrzyżowaniu DK 61 z drogą gminną prowadzącą do miejscowości Boczki – Świdrowo.
W momencie przybycia na miejsce zdarzenia zastępu Państwowej Straży Pożarnej stwierdzono, że samochód ciężarowy Mercedes, który uczestniczył w zdarzeniu stoi w pobliskiej zatoce autobusowej, natomiast drugi uczestnik zdarzenia - samochód osobowy Audi znajduje się na drodze i blokuje jeden pas ruchu. Strażacy zabezpieczyli miejsce prowadzonych działań ratowniczych i przy użyciu sorbentów oraz neutralizatorów usunęli z drogi płyny eksploatacyjne stwarzające ryzyko wystąpienia zdarzeń wtórnych. Działania ratownicze prowadził jeden zastęp Państwowej Straży Pożarnej.

   Toyota kontra Opel
26.11. o godz. 14.43 Państwowa Straż Pożarna została poinformowana o wypadku komunikacyjnym na ulicy Konstytucji 3 Maja w Grajewie.
Po przybyciu strażaków na miejsce ustalono, że samochód osobowy Toyota Yaris zderzył się z samochodem osobowym Oplem Vectra. W wyniku zderzenia pojazdów 4 – letnie dziecko podróżujące w jednym z aut zostało poszkodowane. Obecny na miejscu wypadku zespół Państwowego Ratownictwa Medycznego udzielił dziecku pomocy medycznej i przewiózł do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w celu wykonania niezbędnych badań i konsultacji. Po upewnieniu się, że nie ma większej liczby osób poszkodowanych strażacy usunęli z drogi płyny eksploatacyjne i pozostałości powypadkowe stwarzające zagrożenie w ruchu drogowym.

   Dachowanie samochodu osobowego
2.12. o godz. 7:33 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie otrzymał telefoniczną informację o zderzeniu dwóch samochodów osobowych w Szczuczynie na skrzyżowaniu ulic Szczuki ze Sportową. Do akcji ratowniczej niezwłocznie zadysponowano jeden zastęp z Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie oraz jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie. Po przybyciu na miejsce Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił, że samochód osobowy Nissan Almera na litewskich numerach rejestracyjnych uderzył w tył samochodu osobowego Fiat Brava, po czym zjechał do przydrożnego rowu i dachował. Podróżujący pojazdami zostali zbadani przez obecnego na miejscu lekarza zespołu Państwowego Ratownictwa Medycznego i nie wymagali hospitalizacji. Działania ratownicze prowadzone przez jednostki ochrony przeciwpożarowej polegały na usunięciu z drogi rozlanych płynów eksploatacyjnych i elementów nadwozia stwarzających zagrożenie w ruchu drogowym.

    Zderzenie podczas wyprzedzania
6.12. o godz. 18.40 SK KP PSP w Grajewie odebrało zgłoszenie o wypadku komunikacyjnym na trasie Ruda – Ciemnoszyje (fragment DK 65). Na śliskiej nawierzchni drogi około 2 km przed Ciemnoszyjami w kierunku Osowca samochód osobowy Opel Corsa zderzył się z samochodem osobowym Renault Twingo. W wyniku zderzenia samochody wpadły do przydrożnego rowu, ale żadna z osób podróżujących nie odniosła obrażeń.
W trakcie dalszych czynności kierująca Renault Twingo poinformowała Kierującego Działaniem Ratowniczym, że przewozi do szpitala dziecko (dziewczynkę w wieku 10 lat), która nie przyjmuje pokarmów oraz płynów. W związku z realnym zagrożeniem odwodnienia organizmu dziecka podjęto decyzję o zadysponowaniu na miejsce zespołu Państwowego Ratownictwa Medycznego w celu przewiezienia chorej dziewczynki do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Grajewie. W działaniach ratowniczych trwających ponad 2 godziny uczestniczył zastęp Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciemnoszyjach.

   W związku z przejściem przez teren powiatu grajewskiego silnego wiatru połączonego z opadami śniegu, strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej kilkanaście razy wyjeżdżali do usuwania konarów i wywróconych drzew na drogi lokalne.


Zastępca Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej  w Grajewie
kpt. Arkadiusz Lichota


Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.