Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 9356 wyświetleń

Kronika 998

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie informuje, że w dniach 7 - 20.10.2013 r. na terenie powiatu grajewskiego zanotowano 10 zdarzeń, w tym 1 pożar oraz 9 miejscowych zagrożeń. Od początku roku odnotowano ogółem 719 zdarzeń, w tym 110 pożarów, 603 miejscowe zagrożenia oraz 6 alarmów fałszywych.

Plama oleju na drodze
8 października 2013 r. o godz. 9.01 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej otrzymał zgłoszenie o rozlanym oleju hydraulicznym na ulicy Piłsudskiego w Grajewie (fragment DK 61). Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu Państwowej Straży Pożarnej i dokonaniu rozpoznania wstępnego ustalono, że podczas jazdy z nieustalonego pojazdu poruszającego się DK 61 wyciekł olej na długości 100 metrów i szerokości 2 metrów.
Strażacy przy użyciu sorbentów i neutralizatorów usunęli olej z drogi do pojemników. Po zakończeniu działań miejsce zdarzenia przekazano pracownikowi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zderzenie samochodu osobowego z samochodem ciężarowym

14 października 2013 r. o godzinie 15.41 dyżurny SKKP PSP w Grajewie odebrał telefoniczne zgłoszenie o wypadku komunikacyjnym na trasie Grajewo – Szczuczyn (DK 61) w odległości około 1 km za Popowem. Po dojeździe na miejsce zastępu PSP ustalono, że samochód osobowy Nissan Primera uderzył w tył samochodu ciężarowego Mercedes.
W wyniku zdarzenia kierująca pojazdem osobowym została ranna i po udzieleniu pomocy na miejscu zdarzenia przez zespół Państwowego Ratownictwa Medycznego przewieziona do grajewskiego szpitala. W czasie działań ratowniczych strażacy kierowali ruchem, aby rozładować natężenie i usprawnić przejazd w obu kierunkach.

Czołowe zderzenie samochodu osobowego z samochodem ciężarowym
18 października 2013 r. o godz. 14.15 dyżurny SKKP PSP w Grajewie został poinformowany o wypadku komunikacyjnym w Ciemnoszyjach (DK 65). Do zdarzenia zadysponowano zastęp PSP z Grajewa oraz zastęp OSP w Ciemnoszyjach. W momencie przybycia na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej zastano samochód osobowy Ford Galaxy na poboczu z uwięzionym wewnątrz kierowcą, natomiast ciągnik siodłowy Man z naczepą wypełnioną blatami meblowymi całkowicie tarasował drogę krajową. Kierowca samochodu ciężarowego nie doznał obrażeń i wyszedł na zewnątrz o własnych siłach.
Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i założeniu kołnierza ortopedycznego strażacy przy użyciu ciężkiego zestawu narzędzi hydraulicznych przystąpili do uwalniania poszkodowanego kierowcy z auta osobowego. Obecny na miejscu zespół Państwowego Ratownictwa Medycznego udzielił rannemu mężczyźnie niezbędnej pomocy i przetransportował do Szpitala Ogólnego w Grajewie. Po zakończeniu czynności przez Policję usunięto pozostałości powypadkowe stwarzające zagrożenie w ruchu drogowym.

Wypadek samochodu osobowego

20 października 2013 r. o godz. 23.49 dyżurny SKKP PSP w Grajewie otrzymał informację o wypadku samochodowym w miejscowości Wojtele gm. Prostki. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że samochód osobowy marki VW Golf, którym podróżowało 2 mężczyzn uderzył w budynek inwentarski. Poszkodowanym pomocy udzielił zespół Państwowego Ratownictwa Medycznego i przetransportował do szpitala. W akcji ratowniczej uczestniczyły dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej (po jednym z Grajewa i Ełku) oraz zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej w Prostkach.Bezpieczna eksploatacja butli z gazem propan - butan w budynkach mieszkalnych
Sprawne technicznie butle z gazem płynnym powinny być ustawione w miejscach łatwo dostępnych. Muszą przy tym być spełnione następujące warunki w odniesieniu do budynków mieszkalnych:
1. Wewnątrz budynku nie mogą znajdować się butle o zawartości gazu powyżej 11 kg;
2. W jednym mieszkaniu, warsztacie lub lokalu użytkowym nie należy instalować więcej niż dwóch butli o zawartości gazu nie większej niż 11 kg;
3. W pomieszczeniu, w którym instaluje się butlę, należy zachować temperaturę niższą niż 35°C;
4. Butlę należy instalować wyłącznie w pozycji pionowej, zabezpieczyć przed upadkiem, przewróceniem, dostępem dzieci itp.;
5. Butlę należy zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi;
6. Między butlą, a urządzeniem promieniującym ciepło (grzejniki, piece, kuchenki gazowe itp.), z wyłączeniem zestawów urządzeń gazowych z butlami, należy zachować co najmniej 1,5 m;
7. Butli nie należy umieszczać w odległości mniejszej niż 1 m od urządzeń mogących powodować iskrzenie np. wyłączników elektrycznych, liczników elektrycznych, gniazd wtykowych, dzwonków elektrycznych, telefonów, itp.;
8. Urządzenia gazowe należy łączyć z reduktorem ciśnienia gazu na butli za pomocą elastycznego przewodu o długości nie przekraczającej 3 m i wytrzymałości na ciśnienie co najmniej 300 kPa, odpornego na składniki gazu płynnego, uszkodzenia mechaniczne oraz temperaturę do 60°C;
9. Nie wolno przechowywać pełnych i pustych butli przeznaczonych do gazów palnych na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz w piwnicach;
10. Ponadto butli z gazem płynnym nie wolno umieszczać:
a. w szybach instalacyjnych budynków mieszkalnych i innych;
b. pomieszczeniach sypialnych i kuchniach mieszkalnych;
c. kotłowniach;
d. garażach i innych miejscach, gdzie znajdują się pojazdy samochodowe oraz na strychach.
11. Podstawowe zasady bezpieczeństwa:
a. wietrzenie pomieszczeń w których zainstalowano przewody i urządzenia gazowe;
b. nie wolno używać ognia gdy w pomieszczeniu czuć zapach gazu;
c. nie wolno zastawiać dostępu do butli oraz odbiorników gazu;
d. po zakończeniu użytkowania odbiorników gazu zamknąć wszystkie kurki gazowe;
e. puste butle po gazie płynnym należy traktować z zachowaniem tych samych środków ostrożności, jak przy butlach pełnych, gdyż zawierają jeszcze pary tego gazu.
Opracowano na podstawie: Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U Nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami).

Zastępca Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie
kpt. Arkadiusz Lichota
Komentarze (2)

A co ma wspólnego użytkowanie butli z gazem propan butan do kroniki 998 ????

Ulatniający się gaz i płomień równa się wybuch. Słyszałeś o takich przypadkach??? Niestety uważny nie wszyscy są uważni i przestrzegają powyższych zasad.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.