Wiadomości

Kronika 998

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie informuje, że w dniach 02.11.2009 r. – 15.11.2009 r. na terenie powiatu grajewskiego zanotowano 12 zdarzeń,  w tym  1 pożar oraz 11 miejscowych zagrożeń. Ogółem od początku roku zanotowano 700 zdarzeń, w tym 221 pożarów,  477 miejscowych zagrożeń oraz  2 alarmy fałszywe. Ogólna ilość osób poszkodowanych w powstałych zdarzeniach: 81 osób rannych i 6 ofiar śmiertelnych.       

W dniu 20.11.2009 r. o godzinie 07.39 w Grajewie na ul. Kopernika  doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wyniku wypadku jedna osoba odniosła obrażenia ciała. Udział w działaniach brał jeden zastęp JRG Grajewo,  Policja, Pogotowie Ratunkowe, Pomoc Drogowa.

W dniu 20.11.2009 r. o godzinie 11.00 w Grajewie na ul. Wojska Polskiego   doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Renault 19, VW Golf. W wyniku wypadku jedna osoba odniosła obrażenia ciała i została zabrana przez pogotowie ratunkowe do szpitala.. Udział w działaniach brał jeden zastęp JRG Grajewo,  Policja, Pogotowie Ratunkowe.

W dniu 20.11.2009 r. o godzinie 12.47 w Grajewie na ul. Krasickiego   doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych VW Golf, Fiat 126. W wyniku wypadku jedna osoba odniosła obrażenia ciała. Udział w działaniach brał jeden zastęp JRG Grajewo,  Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Ponadto zastępy straży pożarnej wjeżdżały do zdarzeń związanych z usuwaniem powalonych drzew oraz złamanych konarów, które powstały w wyniku silnego wiatru.POŻARY SADZY W KOMINIE


Pożary kominowe mogą spowodować pęknięcie komina i przeniesienia się ognia do wnętrza pomieszczenia. Wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą spowodować pożar sąsiednich budynków i materiałów.
Aby zapobiec tego typu zdarzeniom właściciele budynków mieszkalnych powinni zadbać we własnym zakresie lub wynajmując firmy zajmujące się tego typu usługami        o systematyczne czyszczenie przewodów dymowych.
 
Sposoby postępowania w razie wystąpienia pożaru przewodu kominowego:
 
1. Wygasić palenisko (piec, kominek), poprzez ostrożne wybranie materiału palnego, szczelne zamknięcie pieca.
2. Użyć sita kominowego - jest to metalowa siatka o wymiarach oczek około 2 x 10 mm, najlepiej miedziana, rozpięta na ramie o wymiarach 60 x 60 cm, z dwoma metalowymi uchwytami. Zabezpieczenie wylotu komina sitem oraz obserwowanie niższych części komina, czy nie powstają pęknięcia, którymi może wydostać się płomień, zapobiega rozszerzeniu się ognia. Ponadto rozgrzane sito zmniejsza ciąg w kominie, a tym samym intensywność palenia się sadzy.
3. Sito można zastąpić mokrą płachtą, którą w czasie pożaru nakrywa się wylot przewodu kominowego. Płachtę należy zlewać wodą, aż do czasu wypalenia się sadzy, po czym pożar sam wygaśnie.
Pożarów kominowych nie należy gasić wodą, gdyż gwałtowne oziębienie komina  i parowania wody może spowodować pęknięcia komina i rozprzestrzenienie się pożaru.
4. Wsypanie w wylot kominowy soli kuchennej na palącą się sadzę.

Zabronione jest obudowanie przewodu materiałami palnymi co jest niezgodne     z postanowieniami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.   w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 § 266).

                                                          Z-ca Komendanta Powiatowego PSP
                                    mł. bryg. Andrzej Jabłoński                                          

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.