czwartek, 2 lutego 2023

Wiadomości

"KREW – darem życia" (11VIII)

Uprzejmie informujemy, że trwa XI edycja ogólnopolskiego programu pod hasłem „OGNISTY RATOWNIK - GORĄCA KREW”. Włączając się po raz kolejny do tej akcji Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie w porozumieniu z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku Terenowy Oddział w Łomży  oraz Parafią p. w. Trójcy Przenajświętszej organizuje akcję integracyjną oddawania krwi.

Pobieranie krwi zostanie przeprowadzone w dniu 11 sierpnia 2016 r. od godz. 09.00 do godz. 14.00  (rejestracja do godz. 13.00) na parkingu przy kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie.

Jednocześnie informujemy, że osoby zgłaszające się do oddania krwi powinny mieć:
- ukończone 18 lat ( dowód tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL ),
- masę ciała powyżej 50 kg,
- dobry stan zdrowia.

Przed oddaniem krwi dozwolony jest lekki niskotłuszczowy posiłek.


Dlaczego warto podzielić się własną krwią?

Krew jest unikalną substancją. Do dzisiaj mimo olbrzymich postępów w nauce nie udało się jej sztucznie wytworzyć i tylko człowiek może ją oddać drugiemu człowiekowi. Dziś czujemy się dobrze, więc mamy możliwość oddania cząstki swojej krwi, nigdy nie wiadomo czy za jakiś czas to nam może być potrzebna pomoc. W Polsce  na 1000 mieszkańców przypada 20-25 dawców, a są kraje, gdzie jest ich dwukrotnie więcej.

Krew potrzebna jest zawsze, przez cały rok, a zwłaszcza teraz w okresie wakacyjnym kiedy ruch na drogach jest intensywniejszy i dochodzi do większej liczby wypadków, przez co zapotrzebowanie na krew wzrasta, a dawców  w tym okresie jest zdecydowanie mniej. Poza tym z krwi robi się szereg leków pomagających kobietom z konfliktem serologicznym, czy osobom o zaburzonej krzepliwości krwi. Jest też potrzebna przy przeszczepach czy nowoczesnych operacjach. Ponadto mamy coraz starsze społeczeństwo i krwi produkowanej przez ludzi jest coraz mniej.

Dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej 
mł. bryg. Kazimierz Golubiewski.

 

środa, 1 lutego 2023

Oszuści nie odpuszczają

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.