środa, 29 czerwca 2022

Kultura i rozrywka

Kreatywne ferie zimowe

Kreatywne ferie zimowe z MBP

W dniach 23.01.-03.02.2017 r. odbyły się ferie zimowe w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Grajewie. Podobnie jak w roku ubiegłym pogoda nie sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu, a brak śniegu uniemożliwił zjazdy na sankach. Alternatywą miłego spędzenia czasu dla dzieci, pozostających podczas ferii w mieście, były zajęcia zorganizowane m.in. w MBP. Tematem przewodnim tegorocznych spotkań stały się „surowce wtórne” i wykorzystanie, pozornie zbędnych „śmieci”, do wykonania oryginalnych zabawek. Przez zabawę zachęcaliśmy małych czytelników do dbania o środowisko i segregowania odpadów. Dzieci stworzyły swoiste ekomarionetkowe zoo z rolek po papierze toaletowym, nakrętek, słomek i itp. Odpowiednio pomalowane i udekorowane zyskały nowe życie ku radości najmłodszych uczestników ferii z biblioteką. Ze styropianowych kul i patyczków do uszu zrobiono rybki rozdymki, a z jednorazowych talerzyków pająki. Ponadto surowce wtórne posłużyły gościom MBP do stworzenia skrzatów do bajki Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.


Dzieci chętnie grały w gry planszowe, składały z przestrzennych puzzli 3D modele słynnych budowli, rozwiązywały krzyżówki, łamigłówki i zagadki.
Sami uszyli sobie pluszową zabawkę
Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty szycia przytulanek, prowadzone przez mobilną manufakturę Maszyno-Robótki z Warszawy. Zajęcia zaczęły się od opisu maszyny, po czym każdy mógł usiąść za jej „sterami” i wykonać ścieg ozdobny. Pociechy z pomocą pani Marty Szczepanik uszyły misie. Najpierw każde dziecko musiało wyciąć szablon, odrysować go na materiale, który należało pokolorować. Pani Marta zszywała ze sobą dwa kawałki tkaniny, a dzieci napełniały maskotki watą. Tak gotowe misie mali czytelnicy ozdabiali, wykorzystując m.in. wstążki, filc, tiul itp. Przytulanki wraz z dyplomami uczestnictwa w warsztatach dzieci zabrały ze sobą.

GALERIA ZDJĘĆ


Dziękujemy wszystkim dzieciom za aktywny udział w feriach zimowych z MBP, w tym grupie młodzieży z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wąsoszu, którzy uczestniczyli w zajęciach m.in. tworzenia ekomarionetek.

Zapraszamy ponownie za rok.

 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.