czwartek, 2 lutego 2023

Wiadomości

Konferencja prasowa Burmistrza

7 grudnia br. w Urzędzie Miasta Grajewo przy ulicy Strażackiej 6A odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyli: Burmistrz Miasta Dariusz Latarowski oraz Przewodnicząca Rady Miasta Halina Muryjas – Rząsa.


Podczas spotkania przekazano informacje dotyczace m.in.:

- inwestycji drogowych

Prace modernizacyjne  ul. Wojska Polskiego i ul. Konopskiej są na ukończeniu. Na okres zimowy ulice zostaną doprowadzone do stanu używalności – na Wojska Polskiego będzie ułożony częściowo chodnik, a prace porządkowe na Konopskiej zakończą się w najbliższym czasie. Przebudowa ul. Leśnej i Grzybowej wiąże się z napotkanymi utrudnieniami technicznymi, udało się pogodzić interesy projektantów i mieszkańców. Wykonawca stara się jak najszybciej wykonać zadanie. Bez problemów już przebiegają też prace remontowe ul. Partyzantów.

- przygotowania do zimy

Miasto jest przygotowane do sezonu zimowego. Odpowiedni sprzęt, zabezpieczony piasek, mieszanka solna – atak zimy nie powinien zaskoczyć naszych drogowców. Pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Grajewie będą gotowi do niesienia pomocy i usuwania skutków tej pory roku z dróg i chodników.

- zadań inwestycyjnych na przyszły rok

Do najważniejszych zadań budżetowych, które znajdą się w uchwale budżetowej możemy zaliczyć m.in. modernizację energetyczną budynków miejskich, termomodernizację budynku komunalnego przy ul. Kopernika 10a, budowę nawierzchni ul. Rolnej, w ul. Ekologicznej i części ul. 9 PSK (dokumentacja), budowę nawierzchni chodników na os. Huta i os. Szkolne, na ul. 9 PSK (dokumentacja), budowę parkingu na os. 1000 - lecia i os. Wiktorowo, budowę budynku komunalnego na ul. Targowej, budowę hali sportowej przy ZSM nr 3 (dokumentacja), budowę kanalizacji sanitarnej w ul. Spokojnej, Legionistów, Perlitza, Konopki, Ułańskiej i Kościelnej, budowę oświetlenia na ul. Polnej i Świerkowej. To tylko niektóre z zaplanowanych zadań. Na inwestycje w przyszłorocznym budżecie przeznaczonych będzie około 5 milionów zł. W planach są trzy duże przedsięwzięcia: Park Solidarności, budowa kanalizacji sanitarnej i modernizacja oczyszczalni oraz budowa ulicy Ekologicznej (w projekcie budżetu, są zabezpieczone pieniądze na udział własny miasta).

- przejęcia budynku i terenów przyległych do dworca PKP

Nadal trwają rozmowy i ustalenia w tym zakresie. W ostatnim czasie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie. Duże wsparcie i zaangażowanie w negocjacje wykazuje poseł Kazimierz Gwiazdowski, za co  burmistrz serdecznie podziękował.

- Grajewskiej Karty Seniora

Program funkcjonuje od października br. Do programu może przystąpić każdy mieszkaniec Grajewa, który ukończył 60 lat. Warunkiem otrzymania karty jest złożenie wniosku w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Grajewie, ul. Strażacka 6, pokój nr 16. Karta wydawana jest bezpłatnie, na czas nieokreślony w terminie jednego miesiąca od dnia złożenia wniosku. Wnioski przyjmowane są przez cały rok kalendarzowy. Na dzień dzisiejszy złożono 255 wniosków, wydano 150 kart. Karta uprawnia do 50 - procentowej zniżki od obowiązujących cen karnetów albo biletów jednorazowych na korzystanie z oferty miejskich instytucji np. Grajewskiego Centrum Kultury czy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (nie dotyczy oferty, w przypadku organizatora zewnętrznego). Do Programu mogą ciągle przystąpić inne instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, firmy i prywatni przedsiębiorcy.

- Centrum Tradycji Mleczarstwa Muzeum Mleka w Grajewie

"Jeśli myślisz, że widziałeś już wiele i nic nie jest w stanie Cię zaskoczyć to zapraszamy w podróż z kroplą mleka w tle …” . Pierwszy tego typu obiekt w Polsce, z multimedialnym programem zostanie otwarty 14 grudnia br. Obecnie są montowane ekspozycje, opierające się na interakcji z odwiedzającymi. Całość ekspozycji podzielona jest na strefy: rozpoczyna się od łąki, na której pasą się zwierzęta, tuż za nią znajduje się strefa dotycząca historii i kultury, w której można poznać jaką drogę musi przejść mleko zanim stanie się pożądanym produktem; dla najmłodszych są przygotowane ciekawe gry multimedialne i zręcznościowe. Kolejną strefą jest powrót do przeszłości – imitacja obory, później strefa drogi mleka, jaką surowiec przebywa od indywidualnego rolnika aż do bezpośredniego odbiorcy. Zwiedzający będą mogli poznać bar mleczny i laboratorium oraz wziąć udział w quizie.


Pytania od czytelników e-Grajewo.pl

- Czy budowa schroniska dla psów jest realna?

Pomysł budowy schroniska bezpańskim zwierzętom nie upadł. Wspólnie ze spółką komunalną kilkunastu gmin - BIOM szukamy możliwości dofinansowania przedsięwzięcia. Finansowanie z własnych środków będzie trudne do realizacji. Ciągle czekamy na sprzyjający program, ułatwiający zrealizowanie projektu.

- Czy miasto planuje doświetlać kolejne przejścia dla pieszych?

Na chwilę obecną trwa jeszcze audyt oświetleniowy. Audytor opisuje miejsca, gdzie takie doświetlenie jest wskazane. Zostało przeprowadzone badanie przejść w różnych lokalizacjach. W załączniku zadań inwestycyjnych jest plan by pójść w tym kierunku, szukamy na to środków zewnętrznych i oczywiście musimy osiągnąć odpowiedni efekt energetyczny. Oświetlenie w miejscach newralgicznych i niebezpiecznych będziemy wzmacniać, niekoniecznie poprzez zmianę opraw – powiedział Dariusz Latarowski, burmistrz Miasta Grajewo.


e-Grajewo.pl

 

środa, 1 lutego 2023

Oszuści nie odpuszczają

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.