wtorek, 16 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 11981 wyświetleń

Kombatanci w USA

W dniach od 1 do 14 października poczet sztandarowy Klubu Byłych Żołnierzy 9 PSK im. Kazimierza Pułaskiego w Grajewie, korzystając z zaproszenia amerykańskiej Polonii i Ambasady RP w USA, przebywał w Stanach Zjednoczonych.

Pierwszym punktem programu był udział w Paradzie Pułaskiego w Philadelphi (foto 1 i 2), która miała miejsce 2 października. Jednak głównym celem naszego zaproszenia i pobytu był udział w uroczystościach pochówku szczątków gen. Kazimierza Pułaskiego w Savannah w stanie Georgia.

Główne uroczystości rozpoczęły się w sobotę 8 października obiadem, podczas którego nastąpiło otwarcie „Sali Pułaskiego” w International Trade Center oraz przekazanie KBŻ 9 PSK w Grajewie kopii proporca Legionu Pułaskiego ufundowanego przez Pulaski Cadets ze stanu New Jersey. Przy okazji warto przypomnieć, że w 1936 r. kopię tego proporca ufundowaną również przez Polonię amerykańską otrzymał 9 pułk strzelców konnych. Niestety zaginęła ona podczas działań II wojny światowej. (foto 3-6).

Kolejnego dnia w niedzielę, 9 października nasz poczet sztandarowy wziął udział we mszy świętej pogrzebowej, którą odprawiał biskup polowy WP. Następnie we wspaniałej procesji pogrzebowej ulicami Savannah oraz ceremonii pogrzebowej przy pomniku Pułaskiego, co przy temperaturze 40 st. C i wilgotności powietrza 80% była nie lada wyczynem (foto 7-11). Po tych uroczystościach zostaliśmy wraz z cała polską delegacją podjęci wspaniałym lunchem zorganizowanym przez Polonię, a wieczorem udaliśmy się na pokład korwety USS Roosvelt, gdzie miał miejsce bankiet.

W poniedziałek 10 października kolejny raz w pełnym umundurowaniu i ze sztandarem pojawiliśmy się pod pomnikiem Pułaskiego, gdzie odbyła się ceremonia poświęcenia grobu i pomnika oraz uroczystość złożenia wieńców. Pewnym zaskoczeniem był dla nas fakt odznaczenia polskich kombatantów (członków pocztu sztandarowego 9 psk) medalami „Zasłużonego obywatela” przez Stowarzyszenie Synów Amerykańskiej Rewolucji (foto 12-16).

We wszystkich uroczystościach poczet sztandarowy 9 PSK, jako jednostki noszącej imię gen. Kazimierza Pułaskiego szedł w pierwszym szeregu i był podejmowany ze wszelkimi należnymi honorami. Dodatkowo obok naszej delegacji we wszystkich uroczystościach brał udział poczet sztandarowy 1 pułku szwoleżerów im. Józefa Piłsudskiego ze Szwadronu Ochotniczego w Starej Miłosnej, z którego członkami niezwykle się zżyliśmy i zaprzyjaźniliśmy.

Członkami grajewskiej delegacji byli: Franciszek Duba, Kazimierz Stankiewicz, Stanisław Wiśniewski i Tomasz Dudziński. Gorące i serdeczne przyjęcie na każdym z etapów naszej podróży zarówno przez Polonię jak i pracowników Ambasady na długo pozostanie w naszej pamięci. Mamy nadzieję, że godnie prezentowaliśmy Polskę i nasze miasto.

Pragniemy gorąco i serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację naszego wyjazdu, sponsorom za udzielone wsparcie finansowe Szczególne podziękowania należą się: członkom Polonii w USA, pracownikom Ambasady RP w USA i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskim Liniom Lotniczym LOT, członkom Korpusu Kadetów Pułaskiego ze stanu New Jersey w USA, oraz oczywiście wszystkim pozostałym wyżej nie wymienionym.


Galeria zdjęć

T. Dudziński

wtorek, 16 kwietnia 2024

Ruszyły patrole motocyklowe

Komentarze (5)

Super sprawa! Amerykanie doceniają historię, nie to co Polacy, mimo, że mamy tej historii o kilkaset lat więcej niż oni.

gdzie te zdjecia nie moge ich zobaczyc?
jak wejsc?

fajnie,ż ekombatanci mogli zwiedzic sobie Satny im tez nalezy sie cos od życia. tyle lat poswięcali się dla narodu. Wspaniała reprezentacja naszej małej ojczyzny w ameryce.

gdzie sa te zdjęcia?

to sie dziadki przejechali .. tez tak chce

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.