niedziela, 1 października 2023

Kraj

  • 1 komentarzy
  • 1041 wyświetleń

Kolejny szynobus na torach

We wtorek 2 września na podlaskie tory wjechał kolejny nowoczesny szynobus. Uroczystość oficjanego przekazania pojazdu miała miejsce na jednym z peronów białostockiego dworca.


To już dziewiąty autobus szynowy zakupiony przez Samorząd Województwa Podlaskiego i przekazany w użytkowanie spółce PKP Przewozy Regionalne. Oficjalne oddanie do użytku szynobusu odbyło się w obecności Marszałka Województwa Podlaskiego Jarosława Dworzańskiego, wicemarszałka województwa odpowiedzialnego za regionalną infrastrukturę Ignacego Jasionowskiego, przedstawicieli spółki PKP PR i producenta pojazdu - bydgoskiej firmy PESA.

- W marcu został podpisany kontrakt o wartości 38 mln złotych, z czego 34 mln pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na dostawę czterech szynobusów. Dziś odbieramy ostatni z zamówionych pojazdów - poinformował Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański.

Wszystkie pojazdy - a jest ich już dziewięć, zostały użyczone przewoźnikowi Spółce „PKP Przewozy Regionalne” do wykonywania regionalnych kolejowych przewozów osób w naszym województwie. Zakupione autobusy szynowe będą obsługiwać przewozy pasażerskie na trasach: Hajnówka – Siedlce, Czeremcha – Białystok oraz niektóre kursy na trasach Białystok – Szepietowo i Białystok – Ełk. Na trasie Białystok- Suwałki będą wykonywać przewozy, autobusy szynowe zakupione w 2006 r. z programu SPO Transport.

Wprowadzenie nowego taboru do przewozów osób przyniosło nową jakość w transporcie kolejowym w naszym regionie, znacznie podnosząc bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Nowoczesne rozwiązania techniczne zastosowane przez producenta, gwarantują ergonomiczność pracy maszynisty i niezawodność pojazdów szynowych. Ponadto zastąpienie autobusami szynowymi tradycyjnych pociągów złożonych z lokomotyw i wagonów znacznie obniżyło koszty realizacji przewozów przez, co kursy pociągów realizowanych tym taborem wymagają mniejszej dotacji samorządu województwa. - www.wrotapodlasia.pl/pl/

Komentarze (1)

Super pojazd tylko szkoda ze jechal jeden dzien, napewno nie zostal "polany"

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.