Kultura i rozrywka

Kolejne Spotkanie z Nauką w PG1

16 listopada 2013 r. młodzież Publicznego Gimnazjum nr 1 im. PCK w Grajewie, wraz z uczniami grajewskiego Liceum Ogólnokształcącego, miała okazję uczestniczyć w wykładzie "W pogoni za falami grawitacyjnymi”, zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Fizyczne.

 Profesor Piotr Jaranowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku przedstawił na wykładzie najważniejsze idee ogólnej teorii względności Einsteina oraz omówione własności i mechanizm wytwarzania fal grawitacyjnych, których istnienie jest konsekwencją teorii Einsteina. Pan Profesor omówił najważniejsze źródła astrofizyczne fal grawitacyjnych, przedstawił obecnie konstruowane detektory tych fal oraz detektory, których konstrukcja planowana jest w najbliższej przyszłości. Wykład zakończył się próbą odpowiedzi na pytanie, kiedy możemy spodziewać się pierwszej bezpośredniej detekcji fal grawitacyjnych.

Przed wykładem uczniowie brali udział w pokazie serii doświadczeń, których tematyka dotyczyła trzech filarów fizyki: zasady zachowania energii, zasady zachowania pędu oraz zasady zachowania momentu pędu. Zajęcia poprowadził pracownik naukowy Wydziału Fizyki UwB pan doktor Janusz Waliszewski. Dzięki zaprezentowanym eksperymentom, młodzież miała okazję przekonać się o słuszności obowiązujących zasad fizyki, a także "doświadczyć” m.in. wpływu rozkładu masy w układzie na zachowanie się tego układu.

Wyjazd wpisuje się w cykl imprez pod hasłem "Spotkania z Nauką" prowadzony przez PG nr 1 w Grajewie. Opiekunami młodzieży byli: p.M.Sokołowska i p.J.Burzyński (PG nr 1) oraz M. Burzyńska (LO Grajewo). Następne spotkania już wkrótce!
 ZSM nr 1


Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.