środa, 8 lutego 2023

Wiadomości

  • 10 komentarzy
  • 9647 wyświetleń

Kolejne środki na dzieci

Po tysiąc złotych miesięcznie przez rok otrzymają rodziny, którym urodzi się dziecko, a które nie mają prawa do urlopu rodzicielskiego. Nowe przepisy obowiązują od początku stycznia bieżącego roku.

Pieniądze w ramach tzw. kosiniakowego otrzymają bezrobotni, studenci, zatrudnieni na umowę zlecenie, umowę o dzieło, czyli wszyscy rodzice, którzy nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego. To świadczenie rodzicielskie jest niezależne od kryterium dochodowego – podkreśliła Katarzyna Fadrowska, referent do spraw rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grajewie.

Wsparcie finansowe przysługuje nie tylko matce lub  ojcu, ale również opiekunowi faktycznemu dziecka, rodzinie zastępczej, pod warunkiem, że nie jest to zawodowa rodzina zastępcza. Prawo do zasiłku przysługuje również osobie, która przysposobiła dziecko, w wieku do ukończenia 7 roku życia.

Świadczenie pieniężne będzie przysługiwało przez rok po urodzeniu dziecka, a w przypadku urodzenia wieloraczków ten okres będzie wydłużony do 71 tygodni. Co więcej z tej pomocy mogą skorzystać również rodzice, których dziecko urodziło się przed 1 stycznia 2016 r., a którzy nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego – w takim przypadku, świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwało od 1 stycznia 2016 r. do ukończenia przez dziecko 1 roku życia (odpowiednio dłużej w przypadku wieloraczków).

Osoba zainteresowana tym wsparciem powinna złożyć wniosek w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka. W MOPS w Grajewie wydano ok. 20 formularzy. W OPS w Szczuczynie do dnia dzisiejszego nie wpłynął żaden wniosek o przyznanie wsparcia  - podała Martyna Ramotowska, referent ds. świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego.

Formularz wniosku jest dostępny w ośrodkach pomocy społecznej oraz do pobrania ze strony Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej jako załącznik do rozporządzenia.

 

e-Grajewo.pl

 

Komentarze (10)

świadczenie dotyczy również GOPSu?

teraz mieć dziecko to jak 6 w totolotka skreślić, normalnie szok!

za rok zabiorą te pieniądze lub dadza nie l;icznym a bachory zostną, szczególnie te które będą produkować w nadmiarze gromadki dzieci, a poznij na ulicy skończa

Ewa, mieć dziecko, a nie mieć zatrudnienia to nie wiem czy taki toto lotek.
A - tak, zasady dotyczą wszystkich.

szkoda ze ci co pracuja to nic nie dostana

Do nina: to się ciesz ze masz pracę bo wiekszosc takiego rarytasu nie doznaje a nie zazdrością. Oni przez rok będą mieć ten zasiłek, a Ty być może pracę dluzej.

Czy w 2016 roku odkopano jakieś skarby, które były dotychczas niedostępne? Skąd tyle pieniędzy ?

Panie i panowie. We wszystkich kulturach cywilizowanych stosowana jest swiadoma prokreacja. Nie plodzi sie dzieci po to, aby miec 500 zl. czy nawet przez jakis czas 1000 zl. Nie kazdy stosunek seksualny winiem byc prokreacja. Seks polega na przyjemnosci bycia z druga osoba. Nawet wielki papiez Franciszek powiedzial, zeby nie plodzic dzieci jak kroliki. To on otwiera wam oczy na zupelnie inne podejscie do seksu. Czas skonczyc z ta pseudo moralnoscia katolicka, polegajaca na rozpatrywaniu problemow zwiazanych centrum tego co znajduje sie miedzy pepkiem a kolanami.

Do Ewa
Zadna normalna kobieta nie zajdzie w ciążę dla pieniędzy

A kto komu broni pracować niektórzy celowa nie pracują i chodż do opieki i węcej maja niż ci co pracują na nich. Wniosek prosty po co pracować jak i tak dadzą pieniądze ,po co rano wstawać , chodzić na zmiany do pracy , szukać niani do dzieci jak lepiej siedzieć w domu i tak dadzą pieniadzę!!!Najlepiej powiedzieć że pracy nie ma śmieszne!!!!!!!!!!!!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.