czwartek, 23 września 2021

Kultura i rozrywka

  • 3 komentarzy
  • 4990 wyświetleń

Kolejne krypty odkrywają swoje tajemnice

Kolejne krypty odkrywają swoje tajemnice

W dniach 24-27 kwietnia ekipa UMK w Toruniu pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Grupy prowadziła rekonesans archeologiczny w kryptach pod kościołem p.w. Św. Trójcy w Radzyniu Podlaskim. Wizyta w Radzyniu była pośrednio kontynuacją prac prowadzonych w latach 2012-2014 w kryptach kościoła w Szczuczynie, a jej bezpośrednią przesłanką była informacja o znajdującej się w jednej z radzyńskich krypt dacie - „1733” oraz wyjątkowych dekoracji ściennych. Po analizie dostępnych źródeł datę tę można było łączyć ze śmiercią Konstancji z Potockich, żony Stanisława Antoniego Szczuki, który obok Szczuczyna był także właścicielem Radzynia. Celem prowadzonego rekonesansu było głównie stwierdzenie stanu zachowania krypt oraz o ile będzie to możliwe uzyskania dodatkowych informacji umożliwiających potwierdzenie ewentualnego pochówku Konstancji Szczuki w Radzyniu.

W wyniku przeprowadzonych prac udało się wstępnie potwierdzić fakt wykonania dekoracji malarskich w jednej z krypt na okoliczność pochówku doczesnych szczątków Konstancji Potockiej oraz Udało się również zidentyfikować pozostałości jej trumny. Tak więc, mimo prawie 300 lat, które minęły oraz 250 km dzielących Radzyń od Szczuczyna miasta te ponownie stały się sobie bliższe za sprawą rodu Szczuków…

Wszelkie prace były prowadzone w porozumieniu z miejscowym księdzem proboszczem ks. Andrzejem Kieliszkiem oraz odpowiednim miejscowo Urzędem Konserwacji Zabytków i prawdopodobnie będą kontynuowane w przyszłości już w szerszym zakresie.

W rekonesansie udział wzięli: dr hab. Małgorzata Grupa, dr hab. Wiesław Nowosad, dr Tomasz Dudziński, doktoranci: mgr Magdalena Majorek, mgr Marcin Nowak oraz student Jakub Michalik. -  informuje dr Tomasz Dudziński

czwartek, 23 września 2021

Jesienny Piknik z MotoWilkami

czwartek, 23 września 2021

Erasmus+ w SP1

Komentarze (3)

A co z tymi tunelami w Grajewie. Ponoc jest tunel z osiedla Broniewskiego do koszar i kosciola. Czy ktos cos na ten temat ? Jak by to byla prawda to super atrakcja turystyczna z tego.

adam jakby była prawda, ale nie jest :)

tak panie Adamie oś Broniewskiego to jest całe w tunelach bierz łopatę i kop tylko uważaj na duchy.

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.