czwartek, 28 marca 2024

Warto przeczytać

  • 1 komentarzy
  • 5325 wyświetleń

Karma weterynaryjna dla psa - kiedy jest potrzebna, jak wybrać najlepszą

Większość karm, które widzisz na sklepowych półkach, jest przeznaczona dla psów zdrowych. Czasami można zauważyć tradycyjne karmy bytowe, które według producenta są odpowiednie dla psów cierpiących na przykład na dolegliwości żołądkowe, czy karmy light dla psów z nadwagą, jednak istnieją duże różnice między zwykłą karmą przeznaczoną dla większości psów a specjalnymi karmami weterynaryjnymi.


Kiedy konieczne jest żywienie pupila karmą weterynaryjną

Karma weterynaryjna przeznaczona jest dla psów chorych. Jej celem jest wspieranie leczenia lub nawet ograniczenie ilości przyjmowanych leków. Większość z nich jest przeznaczona dla dorosłych psów, jednak rynek karm specjalistycznych stale się poszerza, także oferta dla najmłodszych pacjentów, można stosować je w każdym wieku.

Dietetyczna karma mokra lub sucha może pomóc powrocie do prawidłowej wagi, odpowiednie żywienie pomoże te psu z wrażliwym przewodem pokarmowym. Istnieją także karmy przeznaczone dla psów z niewydolnością nerek, chorobami wątroby, czy cierpiącymi na alergie skórne.

Potrzebę zastosowania karmy weterynaryjnej powinien zasygnalizować weterynarz. Diety weterynaryjne są częścią leczenia, więc to on powinien podjąć decyzję o wprowadzeniu specjalistycznej karmy dla psów.


Karmy weterynaryjne - czym różnią się od zwykłej karmy dla zdrowych psów

Karmy weterynaryjne dla psa znacząco różnią się od karm dla zdrowych psów. Zbilansowane są z myślą o potrzebach żywieniowych zwierząt cierpiących na konkretne dolegliwości. Wartości odżywcze, czy proporcje składników są dostosowane do potrzeb organizmu psa cierpiącego na daną chorobę/dolegliwość: cukrzycę, choroby wątroby, problemy z układem pokarmowym, czy choroby układu moczowego.

Karma specjalistyczna jest objęta silniejszym nadzorem podczas produkcji, producent nie zmienia też jej receptury z taką dowolnością, jak w karmach tradycyjnych. Karma weterynaryjna traktowana jest jak lek, środek leczniczy, w związku z tym objęta jest specjalnym nadzorem weterynaryjnym.


Kiedy nie wolno stosować karm weterynaryjnych

Co ważne, specjalistyczne karmy można stosować wyłącznie w porozumieniu z lekarzem weterynarii przy konkretnych problemach zdrowotnych. Karma na problemy z układem moczowym nie pomoże bez wcześniejszej - właściwej diagnozy problemu. Zwróć też uwagę, że karma lecznicza nie jest odpowiednim sposobem żywienia dla psów zdrowych. Jej skład został opracowany z myślą o walce z konkretnymi problemami zdrowotnymi, dlatego podawana psu zdrowemu może zaszkodzić pupilowi.

Dla Twojego psa karmy weterynaryjne są częścią terapii, dlatego należy stosować je dokładnie tak, jak zaleci lekarz weterynarii. Jeżeli pupil nie cierpi na choroby przewlekłe, najczęściej pies dostaje przepisaną dietę na ściśle określony czas, np. kilka tygodni. By jego dolegliwości zniknęły, a ulubieniec mógł cieszyć się lepszym zdrowiem, nie stosuj ich dłużej bez porozumienia ze specjalistą.


Weterynaryjne karmy dla psa - jak wybrać najlepszy produkt

Najlepsze karmy weterynaryjne przede wszystkim powinny wspierać leczenie. Dietetyczna karma ma na celu leczyć pupila, dlatego często najlepszym wyborem jest zawierzenie doświadczeniu zaufanego weterynarza. Oczywiście lepsza będzie karma bez sztucznych barwników, konserwantów, czy zbóż, lecz najlepiej, by karmy weterynaryjne dla psów wybierali po prostu weterynarze.

Pamiętaj jednak, że specjalistyczna dieta weterynaryjna jest zwykle kosztowna. Jeżeli masz budżet na karmy specjalistyczne z wyższej półki, możesz powiedzieć o tym weterynarzowi - możliwe, że polecał tańszą karmę, nie chcąc nadwyrężyć Twojego budżetu.

 

Komentarze (1)

Który lek wet jest autorem tego artykulu?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.