niedziela, 14 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 7 komentarzy
  • 20825 wyświetleń

Kanalizacja dla Osiedla Pawełki

Artykuł z 2009 roku „Problemy Osiedla Pawełki” przedstawiał w skrócie problemy, z jakimi boryka się największe osiedle Szczuczyna.

Wówczas to, burmistrz miasta stanowczo wyjaśniał, że inwestycja wejdzie w proces realizacji po spełnieniu uwarunkowań, które potrzebują czasu, zapobiegliwości i szczęścia w akceptacjach władz zwierzchnich.

Czas okazał się przyjaznym w marzeniach, dla mieszkańców osiedla. Dlatego dziś, mają chwilę radości.

W czerwcu 2009 r. burmistrz Szczuczyna złożył wniosek o udzielenie pomocy finansowej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w zakresie usług dla gospodarki i ludności wiejskiej.

Wystąpił o maksymalne dofinansowanie inwestycji w wysokości 4 mln złotych. Całkowity koszt budowy kanalizacji był ustalony na sumę 7,7 mln zł. Złożony wniosek uzyskał pozytywną opinię i zdobył 10 punktów na 11 możliwych. Zajął 4 miejsce w rankingu projektów objętych dofinansowaniem w tej grupie.

Podczas spotkania przedstawicieli Zarządu Województwa Podlaskiego i Gminy Szczuczyn w dniu 28.12.2009 roku, podpisano umowę o dofinansowanie inwestycji w wysokości 75 % kosztów kwalifikowanych. Jednocześnie ogłoszono postępowanie przetargowe, w celu pozyskania najtańszego, a jednocześnie dobrego wykonawcy. Zgłosiło się 8 oferentów. Rozbieżność cen, za wykonanie zadania, oscylowała w granicach 2,7 do 5,9 mln złotych. Najkorzystniejsza stawka, okazała się w ofercie Przedsiębiorstwa Wielobranżowego ZIEJA (Ryszard Zieja) z siedzibą w Łomży. Firma ta podjęła się wykonania inwestycji na Osiedlu Pawełki za kwotę 2.696.711,41 złotych.

W dniu 01.02.2010 roku w UM w Szczuczynie podpisano umowę na prowadzenie robót budowlano montażowych. Umowa dotyczy budowy sieci kanalizacji sanitarnej na Osiedlu Pawełki. Inwestycja ta, jest uważana za priorytetową i jedną z najważniejszych na terenie miasta Szczuczyna.

Osiedle Pawełki ma jeszcze więcej potrzeb (asfalt, chodniki, itp.), które jednak nie mogą być zrealizowane jednocześnie. Za możliwą do uzyskania pomoc finansową z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, można wykonać kanalizację sanitarną. Kolejna inwestycja dla osiedla będzie podjęta w innym czasie i z innego programu finansowego, czym burmistrz jest głęboko zainteresowany.

Budowa sieci sanitarnej na Osiedlu Pawełki rozpocznie się wiosną 2010 r. z chwilą nadejścia sprzyjających warunków pogodowych dla rozpoczęcia prac ziemnych. Zakończenie budowy kanalizacji jest wstępnie przewidziane na 2012 rok. Troską burmistrza, jest skrócenie okresu trwania inwestycji. W najbliższych dniach, będzie omawiał to zagadnienie z wojewodą podlaskim.

A więc, Osiedle Pawełki doczekało się realizacji swoich snów. A zaplanowana przez burmistrza inwestycja, wchodzi w etap realizacji, bowiem jest już dokumentacja, są środki finansowe i właściwy wykonawca. Ponadto, przy budowie będzie możliwość zatrudnienia, choć w części, szczuczyńskich pracowników.

Burmistrz inż. Waldemar Szczesny, w okresie 2002-2010, zrealizował wiele inwestycji w piramidalnej hierarchii potrzeb miasta i gminy. Swój udział w procesie przemian wniósł m.in. w modernizację Przychodni Rejonowej, przez dofinansowanie budowy sumą 50 tys. zł. W 2009 r. również dla szczuczyńskiego Ośrodka Zdrowia, przeznaczył 10 tys. zł na zakup sprzętu specjalistycznego. Dokonał wielkich zmian na terenie starego parku. Trwa budowa hali sportowej dla P.G. Przeprowadził remont Szkoły Podstawowej i pętli autobusowej, rozbudowę hydroforni w Wólce, Niedźwiadnej, modernizację oświetlenia, budowę dróg gminnych i przepustów, rozbudowę linii wodociągowych zaopatrujących całą gminę w wodę, etc.

Tekst i foto: STS ’2010

Komentarze (7)

Gratulacje Panie Burmistrzu, tak trzymać.

w końcu doczekamy się normalności tylko przeraża mnie fakt zakończenia robót 2012r dlaczego tak długo. Taka kasa a osiedle wcale nie jest takie duże. Przez taki okres można przeprowadzić taką robotę budowlaną na całym mieście. Jednak bardzo cieszę się z tej inwestycji bo w końcu ktoś o nas pomyślał. Tylko za tym powinna iść jeszcze droga - jej zrobienie, ponieważ pomyślcie logicznie jak rozkopiecie te ulice to co znowu będzie na wiosnę i jesień. TRAGEDIA z dostaniem się do własnego domu.
Cieszmy się choć tą małą inwestycją z tych wielu.

Jak będzie kanalizacja to napewno wkrótce zrobią i drogę

To nie jest jedyna inwestycja do zrobienia, są jeszcze inne drogi w mieście, które robia się już kilka lat i nie mogą dojść do skutku, zawsze coś innego wypada. A dlaczego? a nie wiadomo dlaczego!

wielki, gdybyś był mniejszy, to może byś logiczniej myślał. Jeżeli koniecznie chcesz być wielkim, to dziel i rządź.

to nie sprawiedliwe !!! burmistrz obiecał zrobić kanalizacje dla wsi Świdry-Awissa ..

Frytka- myśl głową a nie kartoflem! a co do wielkiego to ma rację i już!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.