sobota, 29 stycznia 2022

Wiadomości

  • 15 komentarzy
  • 11254 wyświetleń

Jednoślady na drogach


     Rośnie liczba motocyklistów i motorowerzystów na drogach. Rośnie również liczba wypadków z ich udziałem. Tylko ich przyczyny od lat pozostają te same.

     Coraz dłuższe i cieplejsze dni zwiastują nadchodzące lato - wymarzony okres dla miłośników jednośladów z silnikiem. Niestety co roku w tym właśnie okresie w statystykach policyjnych przybywa zdarzeń z udziałem motocyklistów i motorowerzystów. W 2007 roku motocykliści byli sprawcami 30 wypadków drogowych. W tym samym okresie motorowerzyści spowodowali 19 wypadków. W ich wyniku 3 sprawców zginęło a 28 zostało rannych. W tym roku, chociaż pełnia sezonu dopiero przed nami, na drogach województwa podlaskiego odnotowanych zostało 14 wypadków, których sprawcami byli zmotoryzowani miłośnicy jednośladów. W ich następstwie zginęło 3 spośród nich a 12 zostało rannych. W bieżącym roku, podobnie jak i latach ubiegłych przyczyny okazały się niezmiennie te same - nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Jednak najczęstszą i zbierającą największe "tragiczne żniwo" przyczyną jest brawura i nadmierna prędkość.

     Typowym zdarzeniem z udziałem jeźdźców na "stalowych rumakach" jest wypadek, do którego doszło popołudniu 11 kwietnia w Białymstoku przy ul. 11-go listopada. Tam 20-letni kierowca kawasaki wyprzedzając kolumnę samochodów wjechał na przeciwległy pas jezdni i potrącił na przejściu dla pieszych 86-letnią kobietę. Staruszka ze złamaną nogą, licznymi potłuczeniami oraz obrażeniami głowy, brzucha i klatki piersiowej została przewieziona do szpitala. Kobieta mimo wysiłków lekarzy zmarła.

     Tylko w ten weekend w dwóch wypadkach spowodowanych przez kierowców jednośladów zginął jeden z nich, a pasażerka jadąca drugim pojazdem ranna trafiła do szpitala. Wczoraj wieczorem niedaleko Aten koło Augustowa 24-latek pożyczył od kolegi motocykl marki suzuki. Na łuku drogi w pewnym momencie zjechał na lewą stronę i uderzył w drzewo. Zginął na miejscu. W Łapach 18-latek jechał skuterem razem ze swoją 15-letnią koleżanką. Na prostej drodze pojazd wpadł nagle do rowu. Pasażerka z urazem głowy trafiła do szpitala. Kierowca skutera był pijany. Miał 1,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

     Innym przykładem nieodpowiedzialnej jazdy może być zdarzenie do którego doszło w miniony wtorek w Suwałkach. Kilka minut przed godziną 21 młody motocyklista nie mając uprawnień do kierowania tym pojazdem jechał bez kasku ulicą Sportową. 26-latek nie dostosował prędkości do warunków na drodze i na łuku drogi najechał na krawężnik. Przez trawnik zjechał na parking i przewracając się uderzył głową w krawężnik. W rezultacie nieprzytomny, ze złamaniem czaszki i stłuczeniem mózgu trafił do szpitala.

     Jednoślady to przede wszystkim pojazdy ludzi młodych. To oni najczęściej ulegają nieodpartemu urokowi dziesiątek koni mechanicznych, mogących rozpędzić lekki pojazd do niebywałych prędkości. Niestety - jak to często widać na ulicach - wielu spośród nich zdaje się zapominać o tym, że droga publiczna to nie tor wyścigowy, a brawurowy slalom między samochodami to igranie z życiem swoim i innych współuczestników ruchu. Z roku na rok na naszych drogach przybywa coraz więcej nowoczesnych i szybkich motocykli. Nie bez znaczenia jest tu również moda na skutery. Mimo, że te maszyny, wyposażone są w coraz lepsze hamulce, zawieszenia i rozmaite zaawansowane technicznie układy to o bezpieczeństwie jazdy na nich wciąż decyduje człowiek. Najlepszą gwarancją bezpieczeństwa w tym przypadku ciągle pozostaje przestrzeganie przepisów, zachowanie trzeźwości umysłu, zdrowy rozsądek, i przewidywanie sytuacji na drodze przez kierowcę. Niestety okazuje się, że tego właśnie najbardziej brakuje wielu miłośnikom motoryzacji na dwóch kołach.

Więcej: http://www.podlaska.policja.gov.pl/

piątek, 28 stycznia 2022

Echa sesji Rady Miasta

piątek, 28 stycznia 2022

Rekrutacja do przedszkoli

Komentarze (15)

Po GWO to tylko kosiarki sie poruszają:)

po co takie głupie tematy tak samo trzeba było napisać ile wypadków powodują kierowcy samochodów

Człowieku >XXXX<, to nie są głupie tematy jak piszesz. To Twoje oburzenie jest ZŁE. Artykuł jest wspaniały pod względem merytorycznym i stylistycznym. Jak sądzę napisany w trosce o Ciebie, a przede wszystkim o tych, którzy chcą słuchać mądrych rad i nie żyją na zasadzie sprzeczności. Ty się buntujesz. Twoja sprawa. Jeżeli koniecznie nie chcesz żyć to, chociaż nie popieraj złych przykładów. Opanuj się!
Wczoraj, od torów w stronę Szczuczyna jechał motocyklista z taką szybkością, że rakieta jego by nie dopędziła. Jak chcesz podwyższyć adrenalinę, to jedź do samego Szczuczyna. Popatrz tam, jak jeździ żółtą motorynką chłopiec mający około ośmiu lat, po ulicy Sienkiewicza. Tam dopiero miałbyś uciechę i to bez biletu!!! (Byłem widziałem.) Matce chłopca spojrzałem przez szybę w oczy. Popierając jazdę kaskadera, była w siódmym niebie. Nie mogłem nic powiedzieć, bo była zacietrzewiona. Ty jedź tam. Zwracaj uwagę, żeby cię nie stuknął i powiedz jej. Pochwal to, co czyni a sprawdzisz teorię, że: >Jak słońce zajdzie to (

Motocykliści są bardziej uważni niż inni kierujący np samochodami, przede wszystkim motocykliści mają więcej kultury osobistej, a najgorsi są policjanci którzy nie rozumieją tego sportu tylko czychają w krzakach z suszarkami. WIĘCEJ MOTORÓW ! brum, brum, brum,

kto jezdził ten wie , a kto nie to niech tematu nie porusza...

no to jak ktos nie umie znakow to niech sie niedziwio ze majo wypadki

to kup lepszo to nie bedzie tylko kosiarek

TO DAWCY ORGANÓW

najlepsze są quady , motocykle turystyczne i ścigacze

Popieram gienka :]

Dlaczego nikt nie powie nic o kierowcach Tirow ktorzy pedza kolumnami wyprzedzaja samochody osobowe spychaja z szosy co jest bardziej niebezpieczne dla osobowek pedzacy TIR czy np.SUZUKI. Motocyklisci maja kulture kiedy widza ze jedzie samochod zwolnia a TIRY jada maxem przed siebie.


Ej Gieniek! żal mi Cię! - poprostu żal!

Motocykliści są bardziej uważni niż inni kierujący np samochodami, przede wszystkim motocykliści mają więcej kultury osobistej, a najgorsi są policjanci którzy nie rozumieją tego sportu tylko czychają w krzakach z suszarkami.""" Ty GIENIEK chyba z choinki spadłeś! Ja nie zauważyłam nigdy tej kultury osobistej,o której piszesz,widziałam natomiast wpychanie się między samochodami,przekraczanie parokrotnie dozwoloną prędkość w mieście,łamanie na każdym kroku paru przepisów jednocześnie.Co do policjantów,to mam nadzieję,że będą wlepiać mandaty i takie punkty,że zmniejszy się ilość tych pseudo kierowców w naszym przynajmniej mieście.A jeżeli ci pseudo chcą z jazdy motorem robić sport,to niech korzystają z innych dróg,niż te które są dostępne dla wszystkich i na których obowiązują ograniczenia prędkości itp itd.Żal mi ciebie................

Panie ferdku czy pan kiedykolwiek jezdzil na motorze??

Na Grajewo kosiarka w zupełności wystarcza :)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.