Warto przeczytać

Jaki Windows do domu, która wersja najlepiej sprawdzi się na Twoim komputerze?

System Microsoft Windows to najczęstszy wybór użytkowników domowych oraz firmowych. Zapewnia stabilne warunki pracy oraz kompatybilność z wieloma różnymi programami. Sprawdzi się zarówno do nauki, pracy, jak i rozrywki oferując bogate i łatwe do wykorzystania możliwości. Którą wersję systemu operacyjnego Okienek powinni wybrać użytkownicy indywidualni?

Jakiego Windowsa wybrać do prac biurowych i nauki?


W systemie Windows 11 znajdziesz wiele funkcji doskonale znanych z Dziesiątki, choć wiele spośród nich zostało rozbudowanych. Oba OS zostały wyposażone w Windows Defender zabezpieczający komputer przed potencjalnie niebezpiecznymi aplikacjami, a także wbudowane funkcje zabezpieczeń. Windows Hello pozwala odblokować system Windows za pomocą rozpoznawania twarzy, kodu PIN lub czytnika linii papilarnych. Szyfrowanie urządzenia chroni dane, uniemożliwiając niepowołanym osobom dostęp do komputera.

Dodatkowe zabezpieczenia Windows 11 obejmują m.in. technologię Pluton, bardziej rozbudowane technologie LSA i DMA oraz wzmocnioną ochronę przeciwko phishingowi. Zwłaszcza ta ostatnia zaleta może zainteresować rodziców, ponieważ obecnie phishing jest jedną z najpopularniejszych taktyk stosowanych przez hakerów w celu wyłudzenia poufnych informacji, jak np. dane do karty płatniczej.

foto 2  - Windows 11 menu

Wirtualne pulpity pozwalają na szybkie przełączanie się między całymi grupami okien. Jeden pulpit do pracy, drugi do nauki, a trzeci do gier? Dlaczego nie! Kontrola rodzicielska pozwala kontrolować czas i sposób wykorzystania komputera przez najmłodszych użytkowników.

Warto zwrócić uwagę, że o ile Windows 10 Home współpracuje przede wszystkim z komunikatorem Skype, w Jedenastce widać większą integrację z Teamsem. Jedenastka otrzymała też łatwo konfigurowalne widżety. W poprzedniej wersji systemu to rozwiązanie się nie pojawia. Przeglądarka Microsoft Edge pozwala wygodnie przełączać się między różnymi witrynami internetowymi.

Który Windows wybrać do gier?


Odpowiedni system operacyjny dla graczy powinien wspierać elektroniczną rozrywkę. Pod tym względem Windows 11 Home będzie lepszym wyborem. Automatyczny tryb HDR pozwala cieszyć się najwyższą jakością detali niezależnie od tego, czy dana gra wykorzystuje tę technologię. Oba OS mają też dostęp do Dirct Storage. To stosunkowo nowa technologia opracowana przez firmę Microsoft wykorzystywanej wcześniej w konsoli XBox, której zadaniem jest skrócenie czasu ładowania gier. Cała magia Direct Storage polega na tym, że zasoby cyfrowe (np. modele postaci, tekstury świata przedstawionego) są dekompresowane bezpośrednio przez kartę graficzną z pominięciem procesora. W efekcie CPU może zająć się innymi operacjami obliczeniowymi, a użytkownik nie czeka, aż elementy graficzne zostaną „przerzucone” z CPU do GPU. Wprawdzie nie zawsze uruchamianie aplikacji z Direct Storage będzie możliwe, na razie wykorzystuje ją ograniczona lista tytułów. Z pewnością jednak z biegiem czasu będzie ich coraz więcej. Z systemem operacyjnym Windows 10 i 11 można też włączyć tryb gry, który optymalizuje działanie programów.

Jaki system Windows wybrać na starszego laptopa?


Dla użytkowników indywidualnych, którzy korzystają z nieco starszego komputera, istotne znaczenie będą miały minimalne wymagania sprzętowe. Niestety wbrew zapewnieniom giganta z Redmond komputer, na którym działa Windows 10 nie zawsze będzie chciał współpracować z systemem Windows 11. Dlaczego?

W przypadku starszego OS wymagania sprzętowe prezentują się następująco:

  • procesor taktowany z prędkością minimum 1 GHz;
  • 1 GB pamięci RAM dla wersji 32-bitowej i 2 GB dla wersji 64-bitowej;
  • 16 lub 20 GB pamięci na twardym dysku (odpowiednio dla wersji 32- i 64-bitowej);
  • karta graficzna obsługująca DirectX 9.0 lub nowszy ze sterownikiem WDDM 1.0;
  • wyświetlacz obsługujący rozdzielczość obrazu 800 × 600 pikseli.


We wnętrzu komputera stacjonarnego, na którym ma uruchomić się Windows 11, powinny znaleźć się następujące podzespoły:

  • dwurdzeniowy procesor taktowany z prędkością minimum 1 GHz;
  • 4 GB pamięci RAM;
  • minimum 64 GB pamięci na twardym dysku;
  • oprogramowanie systemowe obsługujące bezpieczny rozruch;
  • moduł TPM 2.0;
  • karta graficzna kompatybilna z DirectX 12.0 lub nowszym ze sterownikiem WDDM 2.0;
  • wyświetlacz High Definition 720p.


Zanim zdecydujesz się instalować na dysku twardym nowy system, upewnij się, że komputer będzie go w stanie uruchomić. Jako ciekawostkę warto wskazać, że Windows 10 może być bezpłatnie aktualizowany do wersji Windows 11, nie musisz więc kupować Jedenastki osobno. W razie potrzeby bez utraty żadnych danych do poprzedniej wersji systemu można wrócić w ciągu 10 dni.


foto 3  - Windows 11 logo

Co lepsze - Windows 10 czy 11. Gdzie kupić system operacyjny?


Szukasz systemu operacyjnego dopasowanego do swoich potrzeb, ale nie wiesz, jaki Windows wybrać? Sprawdź legalne oprogramowanie w atrakcyjnej cenie w ofercie sklepu Soft360. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz nowego systemu na nowy sprzęt, czy chcesz odświeżyć stary komputer, znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz. Kup system operacyjny Windows w Soft360 z certyfikatem legalności!

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.