Warto przeczytać

Jak zarządzać finansami domowymi?

Mówi się, że wszystko kręci się wokół pieniędzy. W tym stwierdzeniu jest sporo prawdy, w końcu bez środków finansowych dziś praktycznie nie da się funkcjonować. Jednym z tematów, które wracają w naszych codziennych rozmowach, są finanse domowe. Jak nimi zarządzać, aby mieć wydatki pod kontrolą?


Wśród wielu spraw, które codziennie nas pochłaniają, finanse bardzo często grają główną rolę. Nic dziwnego, obecnie praktycznie każdy aspekt życia można powiązać z pieniędzmi: wynagrodzenie za pracę, opłaty za rachunki, raty kredytów itd. Koszty utrzymania potrafią przysporzyć problemów, jak zatem “ogarnąć” finanse domowe, aby jeszcze przy tym zyskać?


Konto dla każdego członka rodziny

Podstawą domowego zarządzania finansami są konta bankowe. ROR (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy) to dziś podstawa, dzięki której nie tylko możemy otrzymywać w wygodnej formie pensję czy emeryturę, ale także opłacać rachunki, rozliczać ze znajomymi czy oszczędzać na dowolny cel. Gdy jesteśmy w związku i mamy już dzieci, możemy do wszystkich rozliczeń używać jednego rachunku albo zdecydować na to, aby każdy domownik - nawet najmłodszy! - miał swoje własne konto. Pierwsze podejście zapewnia lepszą kontrolę wydatków (dzięki analizie historii operacji na koncie), jednak drugie także ma swoje zalety: środki przechowujemy na kilku rachunkach, co zapewnia większą przejrzystość i w razie problemów w banku może okazać się nieocenione. Dzieci i młodzież dodatkowo mogą nauczyć się odpowiedzialności i planowania własnych wydatków, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości.


Dodatkowy zysk w promocjach

Jeśli zastanawiamy się nad założeniem rachunku osobistego, warto sprawdzić, czy nie jest on objęty promocją. Przystąpienie do specjalnej oferty może przynieść nam nawet kilkaset złotych zysku w gotówce lub bonie zakupowym. Zanim jednak skorzystamy z promocji, dokładnie sprawdźmy jej regulamin i przemyślmy, czy będziemy w stanie spełnić wskazane warunki. Są akcje, w których wystarczy otworzyć konto i wykonać kilka transakcji kartą, a są i takie, gdzie premia przysługuje tylko wtedy, gdy klient będzie aktywnie korzystał z rachunku przez kilka miesięcy. Promocję warto dopasować do naszych potrzeb i sposobu, w jaki na co dzień korzystamy z usług bankowych.


Oszczędzanie na korzystnych warunkach

Poduszka finansowa to ważna część zarządzania domowym budżetem. Nie od dziś wiadomo, że warto posiadać oszczędności “na czarną godzinę”, aby w razie nieoczekiwanych sytuacji móc skorzystać z odłożonego kapitału. Konta oszczędnościowe czy lokaty terminowe to dobry sposób na gromadzenie nadwyżek finansowych, ale nie tylko na wszelki wypadek. Oszczędzać warto także na bardziej “przyziemne” cele - wakacje, samochód, przyszłość dzieci, emeryturę itd. Lokowanie pieniędzy na rachunku oszczędnościowym czy lokacie ochroni nasz kapitał przed inflacją (nawet w niewielkim stopniu, ale zawsze), a dodatkowo przyniesie zysk z odsetek.


Nowoczesna bankowość

Finanse XXI wieku to głównie nowe technologie. Dziś trudno sobie wyobrazić konto bez funkcjonalnej aplikacji mobilnej, dzięki której wygodnie sprawdzimy stan środków, zlecimy przelew czy założymy lokatę. Nie można też zapominać o płatnościach mobilnych, które odgrywają coraz większą rolę. Większość z nas zna już Blika, Google Pay czy Apple Pay, ale są i tacy, którzy wolą płacić zegarkiem np. z Garmin Pay. Warto wypróbować te usługi, a może się okazać, że staną się dla nas ulubionym sposobem na codzienne zakupy.


Wszystko o finansach w jednym miejscu

W finansach łatwo się czasem pogubić, bowiem banki co rusz wprowadzają na rynek nowe oferty, produkty i udogodnienia. To dlatego warto porównywać, sprawdzać, poszerzać swoją wiedzę, np. w serwisach typu https://moneteo.com/. Znajdziemy tam nie tylko zestawienia i rankingi produktów finansowych, ale także artykuły na tematy związane z szeroko pojętą bankowością. Dzięki takiej wiedzy zarządzanie domowymi finansami będzie łatwiejsze, a my będziemy mogli spać spokojnie.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.