niedziela, 3 lipca 2022

Warto przeczytać

Jak wybrać najlepszą bieliznę termoaktywną

Często wydaje nam się, że bielizna termoaktywna lub termiczna jest przydatna tylko dla sportowców, czy rekreacyjnej jazdy na nartach. Nic bardziej mylnego. Odzież ta może nie tylko uchronić nas przed negatywnymi skutkami zimna, kiedy temperatura spada poniżej zera, jest także zdecydowanie przydatna podczas wypraw w góry, weekendowych wypadów rowerowych, czy chociażby biegania


Czym różni się bielizna termoaktywna od termicznej?


Warto jest poznać różnice między tymi typami bielizny, bo choć nazwa jest podobna, sprawdzą się one w zupełnie różnych sytuacjach. Główną różnicą między nimi jest materiał i jego zastosowanie.


Bielizna termiczna uszyta jest z grubych materiałów, aby zachować maksymalny poziom izolacji ciepła. Termoaktywna z kolei, uszyta jest ze specjalnych włókien materiału i poza utrzymaniem izolacji cieplnej, ma także za zadanie odprowadzać i odparowywać pot. Przejdźmy więc do dokładniejszego opisu tych dwóch rodzai, abyście mogli, drodzy czytelnicy w pełni świadomie zdecydować, która przyda wam się bardziej.Więcej niezbędnych informacji znajdą Państwo na https://poranaruch.pl/bielizna-termoaktywna-opinie-ranking/


Bielizna termiczna


Jak już wspomnieliśmy, głównym zadaniem bielizny termicznej jest izolacja ciepła, innymi słowy jej celem jest zapobieganie utraty ciepła organizmu oraz czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr czy śnieg.


Tego typu odzież zdecydowanie lepiej sprawdzi się zimą, przede wszystkim na mroźne poranki oraz u osób cierpiących na problemy z układem krążenia, które mogą dać się we znaki, kiedy robi się zimniej. Jest też dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy preferują spędzanie wolnego czasu na spacerach niż bieganiu lub innych, bardziej wymagających aktywności fizycznych.


Bielizna ta, nie ma na celu odprowadzania potu, przez co w sytuacjach "bardziej wyczynowych" pot wsiąka w ubranie, co może skutkować nie tylko otarciami i uszkodzeniami naskórka, ale także wyziębienie organizmu - dlatego przy większym wysiłku lepiej zdecydować się na bieliznę termoaktywną.


Bielizna termoaktywna


Ten typ bielizny, w odróżnieniu od wcześniej opisywanej ma za zadanie, nie tylko utrzymać temperaturę ciała na odpowiednim poziomie, niezależnie od podejmowanej aktywności, ale również odprowadzić pot. Dzięki temu nie wystąpią u nas związane z nim, opisywane wyżej nieprzyjemności.


Warto wiedzieć, że odzież termoaktywna musi przylegać do ciała (praktycznie jak druga skóra), aby móc spełniać swoje zadanie. Ma to ogromny wpływ na utrzymanie efektywności naszej warstwy ochronnej. Lepiej więc zdecydować się na bieliznę dopasowaną niż liczyć na ukrycie tych paru kilogramów, które przybyły nam przez święta luźniejszą opcją.


Z wymienionych informacji, pewnie domyśliłeś się już, że ten typ sprawdzi się lepiej do uprawiania sportu, czy innych aktywności skutkujących poceniem się. Jest zaprojektowana z myślą o osobach aktywnych, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu.


Jaką bieliznę termoaktywną wybrać?


Teraz kiedy już wiesz, czym różnią się oba typy, warto zastanowić się, w jaką się wyposażyć. Na rynku jest wiele różnych opcji, od całych kombinezonów, przez koszulki z długim i krótkim rękawem, aż po męskie i damskie bokserki. Zanim jednak przejdziecie do zakupów, warto dowiedzieć się jeszcze jednej, nie mniej ważnej rzeczy. Bieliznę termoaktywną można podzielić na trzy kategorie:

  • Lekka - szczególnie przydatna w okresie letnim, kiedy temperatura sięga okolic 20°C. Bardzo dobrze odprowadza pot, przez co nada się perfekcyjnie przy intensywnych ćwiczeniach.
  • Średnia - uważana za bieliznę całoroczną, ponieważ najlepiej sprawdza się zarówno w średnich, jak i niskich temperaturach, odpowiednia dla osób uprawiających sport poza domem.
  • Ciepła - najgrubsza dostępna opcja, przeznaczona głównie do turystyki zimowej, czy związanych z zimą aktywności fizycznych, takich jak wspomniane już narciarstwo.


Co jeszcze powinieneś wiedzieć o bieliźnie termoaktywnej?


Często można spotkać się z opiniami dotyczącymi problematycznego utrzymania takiej odzieży i szybkim niszczeniem się bielizny. Bielizna tego typu rzeczywiście wymaga trochę więcej miłości od codziennych ubrań, jednak nie jest to nic strasznego, wystarczy pamiętać o kilku ważnych zaleceniach:

  • Pranie z użyciem szarego mydła, proszku przeznaczonego do prania ubrań dzieci lub wykorzystanie płynu do prania odzieży termoaktywnej.
  • Nie korzystaj z wybielaczy i środków zmiękczających
  • Nie susz odzieży w suszarce bębnowej i nie prasuj jej
  • Sprawdzaj metkę producenta - zwykle wie najlepiej jak sprawić, by produkt służył nam jak najdłużej.

 

Podsumowując, wiesz już, czym różni się bielizna termiczna od termoaktywnej oraz do czego (i w jakich warunkach) sprawdzają się najlepiej. Dowiedziałeś się także, że bieliznę termoaktywną możemy podzielić na trzy kategorie, które przydadzą się w różnych sytuacjach oraz jak dbać o ten typ odzieży. Jeśli podczas lektury pojawiły się pytania, na które nie odpowiedzieliśmy zajrzycie po więcej informacji do Portalu PoraNaRuch.pl

 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.