Warto przeczytać

Jak utrzymać wysoką wydajność w pracy? Sprawdź nasze sposoby!

Wypełnianie obowiązków zawodowych może być przyjemnością, jeżeli udaje się nam łączyć pracę z pasją. Nawet szczęściarze, którzy mają przywilej pracy, pokrywającej się z ich zainteresowaniami mogą odczuwać spadek wydajności, przewlekłe zmęczenie, osłabienie koncentracji lub wypalenie. Sprawdź, jak skutecznie utrzymywać wysoką wydajność podczas pracy.


Wysoka wydajność w pracy - co jest najważniejsze?

Przy utrzymaniu wydajności pracy na wysokim poziomie niezwykle ważna jest samodyscyplina i związana z nią codzienna rutyna. Nie pozwalaj sobie na zarzucenie Cię nadmiarem obowiązków, rozsądnie planując zadania na każdy dzień. Pracę zaczynaj od określenia zadań i wykazuj się asertywnością w kontaktach ze współpracownikami. Pomóc oczywiście można, ale własne zadania powinny być priorytetem. 


Jak utrzymać wysoką wydajność pracy niezależnie od okoliczności?

W codzienności nie zawsze możesz jednak zaplanować sobie dzień pracy krok po kroku, a nieprzewidziane, dodatkowe zajęcia mogą wpłynąć na zmniejszenie Twojej wydajności. By uniknąć przemęczenia i związanego z nim osłabienia wydajności skup się na umiejętnym podziale czasu pracy i wypoczynku, ważne są:

  • regularne wietrzenie pomieszczenia,
  • regeneracja podczas przerw,
  • skupienie się na konkretnym, wykonywanym w danej chwili zadaniu,
  • niewykonywanie pracy na zapas,
  • utrzymanie porządku w miejscu pracy,
  • ustalenie stałych pór odbioru poczty,
  • zaplanowanie pełnowartościowych posiłków w trakcie dnia pracy.


Nie ulega wątpliwości, że możesz mieć słabszy dzień, co przedłoży się na Twoją wydajność, jednak minimalizuj efekty jej osłabienia na co dzień. Eliminuj przyczyny osłabienia wydajności. Jeśli wydajność spada wraz z wypaleniem zawodowym, warto sprawdzić nowe oferty pracy.


Wydajność w pracy, a czas wolny - czy to się łączy?

Twój czas wolny, czyli godziny po wyjściu z pracy oraz dni wolne nie powinny być czasem, w którym skupiasz się na obowiązkach zawodowych. Niezależnie od tego, czy obmyślasz i planujesz na przyszłość, czy rozważasz bieżące zadania i analizujesz ich przebieg, nie wpływa to pozytywnie na poziom Twojej wydajności w trakcie wykonywania obowiązków. Po pracy musisz odpocząć, zresetować się w wymiarze fizycznym i psychicznym. Jeżeli po powrocie z pracy zawodowej pracujesz nad utrzymaniem porządku w domu, gotowaniem i obowiązkami rodzicielskimi, a jedynym wolnym momentem jest kąpiel i sen z pewnością przedłoży się to na wydajność w pracy. 


Jak utrzymać wysoką wydajność w pracy przy więcej niż jednym zatrudnieniu?

Jeśli Twoja praca nie jest jedynym źródłem dochodu, a po jej zakończeniu zajmujesz się własnym biznesem lub masz dodatkowe zajęcie zarobkowe prawdopodobnie z czasem zacznie brakować Ci energii na wykonanie należycie wszystkich obowiązków. W wielu sytuacjach taki system staje się koniecznością, dlatego szczególnie korzystaj z chwili wypoczynku, jeśli możesz sobie na nią pozwolić i postaraj się zrównoważyć obowiązki różnym zakresem wykonywanych zadań. Pracę fizyczną warto zestawić z umysłową i odwrotnie.

Tak często, jak możesz pozwalaj sobie na krótsze lub dłuższe wyjazdy, umożliwiające pełną regenerację, a jeżeli jesteś rodzicem nie wahaj się prosić o pomoc w opiece nad dzieckiem. Dla utrzymania wydajności pracy ważna jest również zdrowa dieta, aktywność fizyczna, umiejętność wypoczywania oraz właściwa higiena snu. 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.