piątek, 22 października 2021

Warto przeczytać

Jak urządzić mały salon ze stołem?

Jak urządzić mały salon ze stołem?

Małe mieszkania i nieduże domki bywają wyzwaniem dla projektujących. Stworzenie niezbędnych stref wymaga wzbicia się na wyżyny kreatywności, a połącznie funkcji kilku pomieszczeń w jednym to absolutnie pożądana umiejętność. Zbyt mała liczba metrów kwadratowych nie musi być problemem, jeżeli dostosuje się oczekiwania do rzeczywistości. Szukając inspiracji, warto sięgać po aranżacje przedstawione w podobnej wielkości pomieszczeniach. Tylko wtedy obraz będzie oddawał możliwy efekt. Jednak najważniejszy jest dobry plan.

Salon i jadalnia w jednym

Miejscem, z którym można poczarować najwięcej, jest zazwyczaj salon. Łączony z aneksem kuchennym spełnia dwie rolę, jednak zwolennicy miejsca do gotowania w zupełnie osobnym pomieszczeniu mogą wykorzystać go do czegoś zupełnie innego. Mały salon, gdzie postawi się stół, staje się pokojem dziennym i jadalnią w jednym. W tym samym czasie oszczędza się sporo miejsca na przykład w kuchni, a można wykorzystać je na przechowywanie, co w małych mieszkaniach i domach jest na wagę złota. Stół w salonie to dobre rozwiązanie nie tylko dla domowników. Tworzy się tym samym strefę, w której swobodnie można przyjąć gości i posadzić ich w komfortowy sposób.

W centrum

Aby mały salon wyglądał dobrze i był funkcjonalną przestrzenią, w której chętnie spędza się wolne chwile, będzie mu potrzebne odpowiednie wyposażenie. Centrum chyba każdego pokoju dziennego jest kanapa. Ten mebel jest niemal synonimem odpoczynku, dlatego nie może go zabraknąć nawet w małym salonie, jednak z uwagi na deficyt metrów kwadratowych należy zwrócić szczególną uwagę na jego rozmiar. Wielka narożna kanapa, mimo że pomieści kilka osób całkowicie zdominuje i przytłoczy wnętrze. Lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na kanapę dwuosobową w zestawie z średniej wielkości fotelem. Rozbicie tych miejsc do siedzenia na kilka elementów wyposażenia pozwoli zachować lekkość, a do tego stworzy więcej możliwości przy ustawianiu mebli.

Dodatkowe miejsce

Jeżeli szuka się przestrzeni na przechowywanie książek, płyt, albumów i innych tego typu przedmiotów, salon jest właśnie tym miejscem, gdzie będą się one komponowały najlepiej. Tradycyjny, prosty regał ustawiony w kącie pokoju dziennego to także swego rodzaju ozdoba, która zazwyczaj ociepla i ożywia wnętrza przez wielobarwność kolekcji. Przy wybieraniu wymarzonego regału warto maksymalnie wykorzystać wysokość pomieszczenia. Regał podchodzący pod sufit wciąż będzie zabierał tyle samo centymetrów w szerokości, natomiast zmieści się na nim więcej książek. Obok regału zmieści się jeszcze mała komoda, którą może posłużyć jako ekspozytor dla dekoracji. Część salonu przeznaczonej na jadalnię powinna być wola od dodatkowych mebli. Wystarczy tam w zupełności stół i krzesła. Wówczas będzie można swobodnie korzystać z tej strefy. To, że stół znajduje się w pokoju dziennym wymaga zadbania o jego odpowiedni design. Niech będzie to ozdobny model, pasujący do pozostałych elementów wyposażenia.

Z dozą artyzmu

Na końcu warto poświęcić chwilę dodatkom, bo to one potrafią odmienić wnętrze. Rynek bogaty jest w firanki gotowe i zasłony do salonu. Dekoracja okna jest właśnie tą najbardziej znaczącą, gdyż kolorowe zasłony wyróżniają się na tle wielu pomieszczeń, a towarzyszące im firany uzupełniają aranżację. Nie można zapominać o ścianach, one także nie powinny zostawać puste. Obraz, plakat czy kawałek ozdobnej tapety potrafi czynić cuda, dodając salonom charakteru. Czas chwycić po ulubione pomysły i urządzić swój własny salon ze strefą jadalnianą.

 

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.