poniedziałek, 25 listopada 2024

Warto przeczytać

Jak prawidłowo podejść do rozliczenia PIT 36 ZG po pracy w Belgii?

Wielu mieszkańców Grajewa wyjeżdża do pracy za granicę, a jednym z wybieranych przez nich kierunków jest Belgia. Masz za sobą sezonowy lub dłuższy wyjazd do Belgii? Rozliczenie się z belgijskim fiskusem to nie wszystko – pozostaje jeszcze kwestia złożenia PIT 36 ZG. Co to za formularz? Dowiedz się, czy musisz go wypełnić.

Kto ma, a kto nie ma obowiązku składać załącznika PIT/ZG?


Nie każda aktywna zawodowo osoba spotkała się z załącznikiem PIT/ZG. Nieprzypadkowo, gdyż nie wypełniają go wszyscy – takiego obowiązku nie mają choćby osoby wyjeżdżające za granicę w delegację, o ile wynagrodzenie wypłaca im firma (pracodawca) zarejestrowana na terenie Polski. Sytuacja prezentowałaby się inaczej, gdy pensję wypłacało przedsiębiorstwo zarejestrowane poza granicami Polski.

Kto ma obowiązek wypełnić załącznik PIT/ZG? Osoba, która pracowała za granicą np. sezonowo. Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, w takiej sytuacji podatnik składa PIT-36, a wskazany formularz ma on obowiązek dołączyć, gdy uzyskane za granicą dochody są:

  •  zwolnione z podatku, ale podatnik chce rozliczyć się z małżonkiem;
  •  nie są zwolnione z opodatkowania.


Masz za sobą pracę na terenie Belgii lub innego europejskiego kraju, ale nie chcesz zagłębiać się w kwestie formalne? Skorzystaj z profesjonalnej pomocy – w rozliczeniu się z urzędem skarbowym w Polsce może pomóc biuro rachunkowe.

Planujesz samodzielnie przygotować rozliczenie do urzędu skarbowego? W dalszej części artykułu znajdziesz praktyczne wskazówki.

Jakie informacje należy podać w załączniku PIT/ZG?


Rozliczenie PIT 36 ZG Belgia wymaga wypełnienia załącznika PIT/ZG. Nie jest to zadanie łatwe - główną trudnością jest ustalenie kwot, które należy wpisać w poszczególne pola. Ale wypełnienie załącznika PIT/ZG wiąże się nie tylko z koniecznością podania informacji o dochodach - w formularzu koniecznie należy wskazać również inne dane. Wymienić wystarczy:

  •  kraj, w którym zostały osiągnięte dochody (wraz z kodem) - w przypadku pracy w dwóch krajach, np. Belgii i Niemczech, konieczne będzie wypełnienie dwóch formularzy;
  •  wysokość zapłaconego już podatku - jeżeli podatek został uregulowany za granicą (sumę można ustalić na podstawie dokumentów uzyskanych od pracodawcy);
  •  dane osobowe (identyfikacyjne) - w formularzu przewidziano miejsce na podanie nazwiska, pierwszego imienia i daty urodzenia oraz numeru PESEL lub numeru NIP.


Dochody z Belgii - którą metodę rozliczenia należy zastosować?


W przypadku dochodów uzyskiwanych poza granicami kraju pojawia się kwestia podwójnego opodatkowania. Aby uniknąć podwójnego opodatkowania, stosuje się jedną z dwóch metod rozliczenia – są to:

  •  metoda zwolnienia z progresją - metoda ta ma zastosowanie wyłącznie w przypadku rozliczania dochodów uzyskanych w kraju, z którym Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania;
  •  metoda proporcjonalnego odliczenia - dochód uzyskany za granicą jest opodatkowany w Polsce, przy czym od podatku, który należy odprowadzić do polskiego fiskusa, należy odliczyć już zapłacony podatek.


Jeżeli chodzi o dochody uzyskane w Belgii, podatnik musi zastosować metodę proporcjonalnego odliczenia. Ponieważ to rodzi kolejne wątpliwości, wiele osób pracujących poza granicami Polski korzysta z usług biur rachunkowych specjalizujących się w rozliczaniu pracowników zatrudnionych za granicą. W ten sposób mogą one zyskać pewność, że w rozliczeniu nie pojawią się błędy.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.