Czy można samodzielnie napisać pozew rozwodowy, bez pomocy prawnika? Jak najbardziej, wystarczy tylko wiedzieć, co powinno zostać w nim zawarte. Pierwszą kwestią do uzgodnienia jest to czy rozwód ma być za porozumieniem stron, czy też z orzeczeniem o winie współmałżonka. Ten drugi wariant jest o wiele trudniejszy, gdyż wyłączną winę rozpadu pożycia należy udowodnić, co wiąże się z zgromadzeniem dowodów i/lub zaangażowaniem świadków. Proces może być długotrwały a jego rezultat niepewny. Jednakże udowodnienie małżonkowi winy daje podstawę do uzyskania od niego alimentów na siebie, jeśli rozwód powoduje pogorszenie sytuacji materialnej. Pozew rozwodowy składa się do Sądu Okręgowego, właściwego dla miejsca zamieszkania powoda/powódki. Rozwodami zajmują się Wydziały Cywilne Rodzinne.
Jeśli małżonkowie są zgodni, że ich małżeństwo stało się fikcją, wybierają rozwód bez orzekania o winie, aby proces przebiegł szybciej i mniej boleśnie. Jest to rozwód za porozumieniem stron. Jeśli małżeństwo posiada małoletnie dzieci, dodatkowo potrzebne jest pisemne ustalenie małżonków dotyczące opieki nad nimi, kontaktów z dziećmi i alimentów. Należy zrobić to bardzo szczegółowo aby uniknąć późniejszych nieporozumień i kłótni.
Pozew sporządza się w dwóch egzemplarzach, jeden zostaje w sądzie, a drugi będzie wysłany pozwanemu.
Zawiera te same składowe co pozew bez orzekania o winie, a dodatkowo:
różnego rodzaju materiały potwierdzające oskarżenia o winie zawarte w pozwie (listy, zdjęcia, nagrania, rachunki)
pełnomocnictwo, jeżeli strona jest reprezentowana przez adwokata.
W pozwie należy napisać, że wnosi się o orzeczenie wyłącznej winy małżonka za rozpad pożycia małżeńskiego, ewentualnie wnosić o alimenty dla siebie.
Opłata za pozew rozwodowy wynosi 600 zł i musi być uiszczona, aby sąd rozpoczął działania. Osoby w trudnej sytuacji materialnej mogą wnieść o zwolnienie z kosztów. Wówczas poniesie je druga strona. W przypadku pozwu bez orzekania o winie strony płacą po 300 zł. Warto także dodać, że dodatkowe koszty mogą być poniesione w przypadku korzystania z dodatkowej pomocy prawnej.
środa, 11 grudnia 2024
piątek, 6 grudnia 2024
Komentarze (0)