niedziela, 26 maja 2024

Warto przeczytać

Jak dbać o świnkę morską?

Świnka morska to jeden z ulubionych pupili domowych dzieci i nie tylko. Na jej zakup decyduje się coraz więcej osób marzących o małym, lecz pociesznym towarzyszu. Sprawdź, jak przygotować się na przyjęcie kawii pod swój dach!

Świnka morska, czyli kawia domowa. Co warto o niej wiedzieć?


Świnka morska, a dokładniej kawia domowa to niewielki gryzoń pochodzący z Ameryki Południowej.  Ciekawostką jest to, że na swoich rodzimych terytoriach świnka morska jest cenionym przysmakiem. W Europie znana jest jednak jako przyjaciel rodziny, który może wprowadzić do domu wiele radości. Świnki morskie mierzą od 22 do 35 cm i osiągają wagę 800 do 1200 g. Mają krępe ciało i mogą przyjmować różne umaszczenie. Wyróżniamy różne rasy kawii, takie jak gładkowłosa, abisyńska czy reks.

W naturalnym środowisku świnka morska jest zwierzęciem bardzo aktywnym. Żyje stadnie w wykopanych norkach i tunelach. Warto więc pamiętać, że kawie lubią towarzystwo i jeśli to możliwe, zdecydować się na zakup więcej niż jednej sztuki.

Świnka morska - żywienie


Podstawą diety świnki morskiej powinno być sianko, które jest niezbędne do prawidłowej pracy układu pokarmowego. Kawia spożywa również zioła w formie suszonej i świeżej, warzywa oraz owoce. Bezpieczną formą żywienia okaże się specjalna karma w postaci dobrze skomponowanego granulatu. Sprawdź więcej informacji na temat żywienia świnek: https://zwierzolubny.pl/male-zwierzeta/zywienie-malych-zwierzat/co-jedza-swinki-morskie .

Jak przygotować wyprawkę dla kawii?


Rozważasz zakup świnki morskiej? Sprawdź, jak właściwie przygotować dla niej nowy, bezpieczny dom!

Klatka lub terrarium

Przestronna klatka lub terrarium dla kawii to podstawa. Choć kawie nie potrafią się wspinać, dużą chodzą i kopią, dlatego wybierz dla niej zbiornik o możliwie jak największym rozmiarze. Minimalna długość klatki to 80 cm. Dno wysyp solidną ilością podłoża, w którym świnka będzie mogła swobodnie kopać.

Uwaga: choć świnka powinna mieć własne terrarium lub klatkę, pamiętaj, by codziennie ją wypuszczać. Zwierzę powinno swobodnie przemieszczać się po domu przez chociaż kilka godzin dziennie.

Transporter

Mały transporter dla świnki przyda się na przykład podczas wizyt u weterynarza.

Zabawki

Zapewnij swojemu pupilowi rozrywkę - świnki uwielbiają zabawę! Wszelkie gadżety, które gryzoń może toczyć, huśtawki i hamaki są jak najbardziej wskazane.

Przygotuj dom dla świnki morskiej


Kawia domowa może być wiernym towarzyszem twojej rodziny. Zapewnij jej bezpieczne warunki do życia i zadbaj o to, by codziennie utrzymywać z nią interakcje. Na blogu Zwierzolubny: https://zwierzolubny.pl/  znajdziesz więcej porad związanych z troską o zwierzaki domowe!

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.