Burmistrz Miasta Grajewo informuje, że właściciel nieruchomości zobowiązany jest do:
Zwolnienie z tego obowiązku może nastąpić tylko w przypadku, gdy nieruchomość – przed wybudowaniem sieci kanalizacyjnej - została wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków.
W związku z powyższym, jeżeli sieć kanalizacyjna istnieje, to posiadanie zbiornika bezodpływowego (szamba), nawet spełniającego wszelkie wymagania, nie zwalnia z obowiązku podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej.
W przypadku uchylania się właścicieli nieruchomości od nałożonego ustawą obowiązku, Burmistrz Miasta Grajewo wydaje decyzję nakazującą wykonanie obowiązku (art. 5 ust. 7 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach) oraz ma możliwość nałożenia sankcji grzywny. Wykonanie decyzji nakazującej przyłączenie podlega egzekucji w trybie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2020 r., poz. 1427, z późn. zm.).
Mając na uwadze powyższe, informuję o konieczności niezwłocznego przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej.
Obowiązek ten dotyczy również właścicieli nieruchomości położonych przy sieci kanalizacyjnej wybudowanej w latach poprzednich.
W celu przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej należy złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Grajewie, ul. H. Sienkiewicza 34, 19 – 200 Grajewo. Koszt przyłącza kanalizacyjnego, zgodnie z przepisami prawa, leży po stronie właściciela nieruchomości.
Miasto Grajewo prowadzi ewidencję przydomowych oczyszczalni ścieków, zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2021 r., poz. 888 t. j.) w celu kontroli częstotliwości i sposobu pozbywania się komunalnych osadów ściekowych.
Eksploatacja przydomowej oczyszczalni ścieków bez dokonania zgłoszenia Burmistrzowi Miasta Grajewo podlega karze grzywny.
Zgłoszenia należy dokonać osobiście na formularzu dostępnym w Wydziale Gospodarki Komunalnej, pokój nr 27, tel. 86 273 08 17 lub do pobrania ze strony www.bip.um.grajewo.pl w zakładce Druki wniosków – Wydział Gospodarki Komunalnej oraz www.grajewo.pl w zakładce Urząd Miasta - Druki wniosków - Wydział Gospodarki Komunalnej ( druk do pobrania poniżej).
https://www.grajewo.pl/resource/672/Druk+zg%25C5%2582oszenia+do+eksploatacji+instalacji%252C+kt%25C3%25B3rej+emisja+nie+wymaga+pozwolenia+%2528przydomowej+oczyszczalni+sciek%25C3%25B3w%2529.docx
Właściciele nieruchomości mają obowiązek pozbywać się nieczystości ciekłych systematycznie, a także w sposób niedopuszczający do przepełniania się urządzeń do ich gromadzenia oraz w sposób gwarantujący zachowanie czystości i porządku na terenie nieruchomości, jednak nie rzadziej niż co najmniej raz na 6 miesięcy, zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Grajewo.
Właściciele nieruchomości posiadający bezodpływowy zbiornik (szambo) zobowiązani są do podpisania umowy na wywóz nieczystości ciekłych z uprawnionymi podmiotami, które posiadają zezwolenia Burmistrza Miasta Grajewo na prowadzenie usług w zakresie odbioru i wywozu nieczystości ciekłych. Każdy posiadacz szamba zobowiązany jest, na wezwanie upoważnionego pracownika UM w Grajewie, przedłożyć obowiązującą umowę na wywóz nieczystości ciekłych. Oprócz umowy odbioru nieczystości ciekłych należy posiadać dowody uiszczania opłat za te usługi (rachunki, faktury vat), potwierdzające regularność wywozu szamba.
Uchylanie się od w/w obowiązków zagrożone jest karą grzywny.
Zgłoszenia należy dokonać osobiście na formularzu dostępnym w Wydziale Gospodarki Komunalnej, pokój nr 27, tel. 86 273 08 17 lub do pobrania ze strony www.bip.um.grajewo.pl w zakładce Druki wniosków – Wydział Gospodarki Komunalnej oraz www.grajewo.pl w zakładce Urząd Miasta – Druki wniosków - Wydział Gospodarki Komunalnej (druk do pobrania poniżej).
https://www.grajewo.pl/resource/672/Druk+zg%25C5%2582oszenia+do+ewidencji+zbiornika+bezodp%25C5%2582ywowego+%2528szamba%2529.docx
wtorek, 4 lutego 2025
wtorek, 4 lutego 2025
Bardzo chętnie dokonałbym przyłączenia do sieci kanalizacyjnej, gdyby takowa na mojej ulicy istniała! /
PIŁSUDSKIEGO bardzo chętnie podepnie się do kanalizacji a nie jak obecnie co u niektóych w deszcz albo leci na ulicę razem z nurtem w dół do torów albo ludzie podlewają swoje trawniki
Tak powiedzcie to mieszkańcom ul. Piłsudskiego po prawej stronie od torów w kierunku stadionu. A tak na marginesie, jaki jest roczny koszt opłaty kanalizacji? Ja wywożąc dwa razy - na wiosnę i jesienią - płacę 200 zł w PUK-u na rok.
A jak kogoś nie stać na podłączenie .Kto pokryje koszty firmy która to wykona .Nowy dom rok wcześniej budowa szamba 4000a teraz mam zapłacić za podłączenie do kanalizacji .Roczny kosz wyrazu przez PUK 300zł Za wodę z kanalizą kwartał 350