W Koszkach (Podlaskie) oficjalnie otwarto w czwartek fabrykę należącą do grupy Ikea, składającą się m.in. z zakładu produkcji ultracienkich płyt meblowych oraz tartaku. Budowa trwała niecałe dwa lata, kosztowała 140 mln euro. Pracuje tam prawie 250 osób.
Miesięcznie fabryka potrzebuje ok. 18 tys. ton drewna miesięcznie, rocznie to ok. 680 tys. metrów sześc. surowca (w tym 620 tys. metrów sześc. drewna i 60 tys. metrów sześc. biomasy). Na terenie fabryki działa kocioł na biomasę, który zaspakaja jej własne potrzeby cieplne, pozwala też na wytworzenie 5 MW energii elektrycznej.
więcej na http://wiadomosci.onet.pl/
Fabryka w Koszkach jest jednym z najnowocześniejszych zakładów obróbki drewna na świecie. Meblowy gigant ze Szwecji, planował w miejscowości Koszki uruchomić również fabrykę produkującą krzesła.
Polska jest najważniejszym producentem mebli sprzedawanych w sklepach IKEA na całym świecie. Pierwszy kontrakt na produkcję mebli IKEA zawarła z przedsiębiorstwem państwowym Fameg w 1961, w 2010 współpracowała z 60 polskimi producentami mebli.
Ingvar Kamprad, założyciel Ikei, jako nastolatek był związany z nazistowskim ugrupowaniem Nysvenska Rörelsen. W 1994 r. w liście do pracowników swojej sieci nazwał ten incydent "największą pomyłką swojego życia"[].
Z końcem 1997 roku szwedzka telewizja wyemitowała film o wykorzystywaniu pracy dzieci w zakładach produkujących dla firmy IKEA w Wietnamie i na Filipinach. IKEA nie zerwała jednak współpracy z tymi podmiotami argumentując, że w tych krajach prawo zezwala na takie praktyki[8]. W katalogu produktów z 2001 r. firma napisała: "Praca dzieci w dzisiejszych czasach jest nie do zaakceptowania, choć w kilku krajach, gdzie odbywa się nasza produkcja jest rozpowszechniona"[9]. Dietrich Garlichs, przewodniczący UNICEF Niemcy, stwierdził: "Tak, IKEA finansuje projekty UNICEF. Ale to nie oznacza automatycznie, że przy produkcji dla Ikei nie pracują dzieci"[].
Johan Stenebo, były bliski współpracownik założyciela firmy, napisał książkę pt: "Sanningen om IKEA" (szw. "Prawda o Ikei"), w której zarzucił Ingvarowi Kampradowi m.in. pranie brudnych pieniędzy i rasizm[].
więcej na http://pl.wikipedia.org/wiki/IKEA
czwartek, 12 maja 2022
sobota, 29 stycznia 2022
Niech ktoś zainteresuje się traktowaniem pracowników w tym zakładzie , a nie tylko zatrutą obok płynącą rzeczką.
to teraz Grajewo popłynie!!!