Warto przeczytać

Hybrydowa pompa ciepła - czym jest?

Hybrydowa pompa ciepła jest rozwiązaniem, które staje się wśród konsumentów coraz bardziej popularne. Jakie są różnice między hybrydową a standardową pompą ciepła? Czym się ona wyróżnia oraz jakie są jej korzyści?


Hybrydowa pompa ciepła - jakie są jej cechy charakterystyczne?


Hybrydowa pompa ciepła to nowoczesne i przyszłościowe rozwiązanie. Urządzenie to wykorzystuje zarówno energię odnawialną w postaci powietrza, jak i gaz. Można je najczęściej określić jako hybrydę pompy powietrze-woda i kotła gazowego kondensacyjnego. W jednym urządzeniu znajdują się dwa różne podzespoły. To unikalne połączenie tradycyjnej metody ogrzewania z ekologiczną. W zależności od warunków atmosferycznych, a w szczególności wysokości temperatury, może działać jedynie znajdująca się na zewnątrz pompa powietrze-woda, sam kocioł umiejscowiony wewnątrz, lub oba urządzenia jednocześnie.


Hybrydowa a standardowa pompa ciepła - najważniejsze różnice


Istnieje kilka zasadniczych różnic między standardową a hybrydową pompą ciepła. Drugie z tych rozwiązań gwarantuje możliwość nierezygnowania w całości z gazowej metody ogrzewania, standardowa pompa nie wymaga przyłącza gazowego, co mogłoby wiązać się ze sporymi kosztami m.in. związanymi z montażem. Wybór tradycyjnego rozwiązania może również okazać się korzystny w przypadku budynku, który nie ma tak dużych wymagań w zakresie dostaw ciepła z uwagi na dobrą termoizolację. Warto również pamiętać o tym, że z racji faktu, że hybrydowa pompa ciepła zawiera kocioł, konieczne będzie wygospodarowanie osobnego pomieszczenia, które będzie pełniło funkcje kotłowni.


Hybrydowa pompa ciepła – wady i zalety tego rozwiązania


Zdarza się, że sama pompa ciepła nie ogrzewa budynku w wystarczającym stopniu. W tej sytuacji hybrydowa pompa ciepła to idealne rozwiązanie. Ten rodzaj ogrzewania jest przede wszystkim rozwiązaniem niezwykle ekonomicznym. Dzięki temu, że w danym momencie wykorzystywane będzie korzystniejsze finansowo źródło energii, można z powodzeniem zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Rozwiązanie to nie tylko jest tanie w eksploatacji. Zakup hybrydowej pompy ciepła może być przeprowadzony w atrakcyjnej cenie - wielką rolę odgrywa możliwość skorzystania z dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze. Dodatkowo, osoby inwestujące w to rozwiązanie mogą ubiegać się o ulgę termoizolacyjną. Oprócz tego, korzystając z tego rodzaju pompy ciepła, można się spodziewać niższych rachunków za ogrzewanie, co jest szczególnie ważne dziś, kiedy koszty stale rosną. Dwa różne źródła ciepła to pewna i zdecydowana gwarancja bezpieczeństwa. Korzyścią, o której nie sposób nie wspomnieć, jest aspekt ochrony środowiska.


Hybrydowa pompa ciepła to najkorzystniejsze rozwiązanie niezależnie od pory roku. W przypadku ujemnych temperatury - ogrzeje budynek i umożliwi dostęp do ciepłej wody. W przypadku gorąca, zapewni ona przyjemną ulgę, dzięki ochłodzeniu pomieszczenia. Pomimo tego, że hybrydowa pompa ciepła ma masę zalet i wydaje się być to rozwiązaniem bez wad, tak jednak w niektórych sytuacjach lepszym rozwiązaniem może okazać się standardowa pompa ciepła. Najczęściej to się zdarza wtedy, gdy w danym budynku nie ma przyłącza gazowego.


Dzięki Internetowi możemy dowiedzieć się więcej o pompach cieplnych, dzięki portalom i blogom, które poruszają tematykę, z korzyścią dla czytelnika. W przykładowym artykule o hybrydowej pompie cieplnej, https://enerad.pl/aktualnosci/hybrydowe-pompy-ciepla-co-warto-wiedziec/, znajdziemy szczegółowe informacje. Dzięki temu możemy podjąć racjonalną i świadomą decyzję w momencie kupna urządzenia.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.