niedziela, 17 października 2021

Kultura i rozrywka

Historyczna wizyta w Płocku

Historyczna wizyta w Płocku

 W środę 27 października br. delegacja Grajewskiej Izby Historycznej wraz z pocztem sztandarowym Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK, odpowiadając na zaproszenie płockiego koordynatora programu „Katyń – ocalić od zapomnienia”, odbyła historyczną wizytę w Płocku. Nasza wizyta była związana z udziałem w uroczystości posadzenia „Katyńskich Dębów Pamięci” oficerom WP zamordowanym przez NKWD w kwietniu 1940 r. Po uroczystej mszy świętej w płockiej kolegiacie uczestnicy uroczystości udali się na dziedziniec kompleksu szkół prywatnych przy ul. Sienkiewicza, gdzie odbyła się z zachowaniem ceremoniału wojskowego uroczystość posadzenia czterech dębów. Jeden z posadzonych w dniu dzisiejszym dębów został poświęcony płk. dypl. Tadeuszowi Grabowskiemu, który w latach 1927-1931 pełnił obowiązki dowódcy 9 pułku strzelców konnych w Grajewie. Na zakończenie uroczystości dyrektor Grajewskiej Izby Historycznej – Tomasz Dudziński, dziękując za zaproszenie przekazał organizatorom uroczystości monografię 9 psk z okolicznościową dedykacją. Przed wyjazdem miało jeszcze miejsce niezwykle sympatyczne spotkanie przy kawie z rodzinami oficerów, którym zasadzono dęby, i dyrekcją szkoły. Mamy nadzieję, że zapoczątkowana dziś w zakresie pamięci historycznej współpraca pomiędzy Grajewem i Płockiem zaowocuje także w przyszłości. W delegacji udział wzięli: Janusz Bagiński, Tomasz Dudziński, Jacek Skrzydlewski, Wojciech Mazurek i Mateusz Zalewski .

Udział w uroczystości był dla nas niezwykłym zaszczytem, tym bardziej, że organizatorom nie udało się nawiązać kontaktu z rodziną płk. T.Grabowskiego, pośrednio więc tę rodziną stała się grajewska delegacja. Był to o tyle znamienne i symboliczne, że wystąpiliśmy w barwach i ze sztandarem 9 psk, którym dowodził płk. Grabowski. - Tomasz Dudzinski Dyrektor Grajewskiej Izby Historycznej

 

niedziela, 17 października 2021

Erasmus Days SP 1

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.