sobota, 13 sierpnia 2022

Kultura i rozrywka

  • 38 komentarzy
  • 16903 wyświetleń

Historia widziana z Grajewa


     Tak, piszę ten tekst z racji kanikuły, żeby nie zmuszać Szanownych Czytelników do myślowego wysiłku, ale dostarczyć trochę przekornych dywagacji. Mówiąc precyzyjniej, mam zamiar trochę sobie dzisiaj ponarzekać, jako że Polacy narzekać lubią, więc i ja nie chcę być gorszy (albo lepszy). A na co narzeka najczęściej przeciętny Polak? Oprócz teraźniejszości do narzekania nadaje się też historia, bo w niej korzenie tej teraźniejszości tkwią.
     Historia nas nie rozpieszczała, szczególnie ta najnowsza. Już za cara na Grajewo spadły represje za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym. Grajewo utraciło prawa miejskie  i do grona wsi zostało zaliczone. Jednak wkrótce karta zaczęła się powoli odwracać. Powstała kolej żelazna, a Grajewo było ostatnią stacją po stronie rosyjskiej, potem były Prostki, które należały wtedy do Prus. A nasi przodkowie dorabiali sobie przemytem i jakoś się żyło.

W Grajewie Rosjanie wybudowali okazały dworzec, właśnie ten, który dziś popada w ruinę…
     Kiedy Polska odzyskała niepodległość po I wojnie światowej, Grajewo nadal było miejscowością przygraniczną, ale odzyskało prawa miejskie! Kwitł piękny grajewski dworzec, dobrze miał się przemyt do Prus Wschodnich. Tylko antysemici narzekali, że w miasteczku za dużo Żydów… Mimo to nasi przodkowie mieli w mieście siłę zbrojną – 9. Pułk Strzelców Konnych. A jeśli byli strzelcy i konie, to przynajmniej miało się na co popatrzeć… Niestety, teraz nie ma wojska, tylko jakiś Strzelec.

     Potem nadeszła II wojna światowa. Najpierw okupacja sowiecka, po niej hitlerowska. Wielu mieszkańców pojechało czesać białe niedźwiedzie, za Niemca wyginęli Żydzi, a wielu Polaków też straciło życie z rąk obydwu okupantów. Po koszmarnych latach przyszła do Grajewa tak zwana władza ludowa, którą na jeden dzień, 9 maja 1945 r. przegonili z miasta partyzanci. Wróciła jednak i zaczęły się czasy realnego socjalizmu. A Grajewo przestało być miastem nadgranicznym. Urwał się przemyt, choć dworzec nieźle egzystował. Jednak mieszkańców ubywało, albowiem część przenosiła się na Mazury. Aha, można było przez pewien czas bogacić się przy szabrowaniu na terenie byłych Prus, co niektórzy skwapliwie wykorzystali. Dziś nie ma już co szabrować…
     A potem to już było tylko gorzej. Wprawdzie w mieście powstały Zakłady Płyt Wiórowych (dzisiejszy Pfleiderer) i Mlekpol, ale z inwestycji przyznawanych centralnie Grajewo straciło Mieszalnię Pasz. A dlaczego? A dlatego, że Edward Gierek, który w młodości przebywał we Francji, wpadł na genialny pomysł, żeby zrobić w Polsce tyle mniej więcej województw, ile we Francji było departamentów. Tyle że Polska nie miała departamentów zamorskich. Z siedemnastu województw powstało 49, ale znikły powiaty. Grajewo miało wątpliwy zaszczyt znaleźć się w województwie łomżyńskim i to właśnie w wojewódzkiej Łomży zbudowano ową Mieszalnię Pasz. Zresztą Łomża rozwijała się również kosztem innych byłych miast powiatowych, takich jak Zambrów czy Kolno.

     W końcu upadła komuna, nowa reforma administracyjna i Grajewo znalazło się na Podlasiu, znów na peryferiach województwa. Podobnie jak za czasów łomżyńskiego, granica między województwami przebiega w pobliżu miasta. Tak na marginesie, ta granica administracyjna nie pokrywa się z granicą historyczną, gdyż Bogusze należą obecnie do Warmińsko – Mazurskiego (gmina Prostki), zaś przed wojną, a także do czasu reformy administracyjnej Gierka należały do powiatu grajewskiego. Bogusze to nie Mazury!
     Cóż, demokracja jakoś nie służy naszemu miastu. Wprawdzie co roku burmistrzowie wywieszają flagi narodowe dla uczczenia świąt, nie tylko narodowych, ale i kościelnych, lecz sypie się zabytkowy dworzec, sypią się zasoby ZADM-u (mimo wysokich czynszów), a włodarze miasta nie potrafią od lat wybudować krytej pływalni, choć mniejsze ośrodki takowe posiadają.
     I tak sobie myślę: Może to i dobrze, ze Grajewo niedawno wystąpiło ze Związku Miast Polskich? Bo wciąż nas krzywdzą, tak jakbyśmy nie byli polskim miastem…
Na zakończenie puenta: Niedawno przeczytałem gdzieś taką mniej więcej sentencję: Historia nie kłamie, kłamią historycy.
     Ja, na szczęście, historykiem nie jestem.


grajewianin, lokalny patriota

wtorek, 9 sierpnia 2022

Karaoke w GCK

Komentarze (38)

Grajewo nie znalazło się na Podlasiu tylko w woj. Podlaskim, mimo podobieństwa nazw proszę nie mylić historycznego Podlasia ze stolicą w Drohiczynie a później w Tykocinie, z woj. Podlaskim ze stolicą w Białymstoku. A samo Grajewo leży na historycznym Mazowszu, które kończyło się na rzece Ełk i między Boguszami a Prostkami.

Grajewiaku!!! nie jesteś "historykiem" pomimo tego powinieneś poruszyć powiatowa prawdę historyczną począwszy od Szczuczyna ! Ta władza ludowa o której wspominasz zmieniła bieg historii dla Szczuczyna i powiatu Szczuczyńskiego, rozpoczynając budowę w myśl komunistyczej ekonomii w Grajewie, przy tym odbierając dla całego regionu (dawnego i długo letniego powiatu Szczuczyńskiego) dalszą możliwość rozbudowy ekonomicznej wdrożonej poprzez historię. Władza ludowa nigdy nie uznawała szlacheckich majątków, efektywnie dokonywała powolnego rozbioru. Te osoby które teraz rządzą (z umysłem ludowym) też nie potrafią pielęgnować własnego dorobku z ludowej Ojczyzny. Ja też uważam że piękny budynek dawnej stacji kolejowej nie powinien być opuszczony!!! Takiego zaniedbania nie można całkowicie obarczać winą Kolej Państwową. W takich kategoria umysłu, zazwyczaj tylko ludowcy obwiniają wszystkich i o wszystko, a przecież nadal są u władzy!!! Mętalność ich myślenia jednak się nie zmieniła, szczególnie do potrzeb ekonomicznych w dzisiejszych czasach. Nie można powiedzieć też, że dobrze się stało, że Grajewo wystąpiło ze Związków Miast Polskich? Związek jest i powinien być pozytywną organizacją w Zjednoczeniu. I tylko w zjednoczenie uzyskujemy wiekszą siłę ekonomiczną, pomijając inne dobra. To ludzkie umysły powinne tworzyć jedność i siłę. Nie można mysleć kategoriami jednostkowymi, wówczas nie zbudujemy regionu bogatego. To nie wina "DEMOKRACJI" to wina ludzkiego umysłu który nie potrafi wdrażać ekonomii demokratycznej i pozbawić się mętalności myśleć w kategoriach jednostkowych. Region powinien być rozbudowany w całości. Nie można uzyskać dobrej ekonomii budując wyłącznie jedno Miasto w powiecie. Samo wywieszanie flag Narodowych napewno nie wzbudzi patriotyzmu w Narodzie który był i nadal jest oszukiwany i okradany. Musimy też umieć przygotować się do Świąt Narodowych, oby dobrze uczcić tą uroczyść, wówczas umacniamy w sobie patriotyzm. Musimy utrwalić sobie podstawową świadomość, że to nie jest wina systemu, bo system to człowiek swoim umysłem jego kształtuje i jak wykształtuje w taki to sposób on będzie się realizował. Podstawowym problemem jest fakt że miejscowa społeczność a szczegolnie osoby sprawujace władzę gminną nie potrafią zasięgnąć dorady ekonomicznej od innych osób, którzy potrafią dokonać zmian odczuwalnych dla przeciętnego mieszkańca z każdego dnia i na kolejny dzień, nie czekając latami które zazwyczaj okazują się niepomyślne.

Popieram chama. A abstrahując od historii, to z tym basenem to już mi się niedobrze robi. Nieopłacalna inwestycja, by dogodzić pospólstwu. Trzeba inwestować w rozwój, to może kiedyś i na atrakcje się znajdzie.

marudzenie. Od zawsze mówi się, że Grajewo jest na Podlasiu i tyle.

a może ktoś odpowie skąd Warmia Grajewo?? a może by tak nazwać Górnik Szczuczyn albo Mazur Zabrze?

Warmia ? Najwyraźniej tubylcy od dawna mieli problemy z geografią :D

@V for Vendetta - nie żadnej władzy ludowej Szczuczyn zawdzięcza swój obecny los, tylko "mądrości" swoich obywateli, którzy przed prawie półtora wieku temu nie chcieli linii kolejowej w swojej metropolii. Cała reszta jest wynikiem tej decyzji. Może lepiej w końcu zamiast mieć o wszystko pretensje do Grajewa przyznać się do własnej głupoty? Swoją drogą identycznie było z Tykocinem i dlatego jego funkcje przejął Białystok, w tym samym czasie zresztą.

Kto mówi, że Grajewo jest na Podlasiu? Niedouczony plebs.
A Warmia stąd, bo jak ten region Polski był w Rzeszy, grajewscy Patrioci chcieli podkreślić w ten sposób polskość tych ziem i nazwali tak swój klub.

pojechałeś !... "Niestety, teraz nie ma wojska, tylko jakiś Strzelec"
nie lubię Ciebie, jesteś brzydki i niegrzeczny ...
:D

No a co warty ten strzelec? Nie rób jaj. Autor ma rację.
Strzelcy to mogą co najwyżej na Kasztankach na grzyby jechać...

Nie zgadzam się z Tobą Chamie; kolej nie jest przyczyną dewastacji Regionu. To ludowcy po II Wojnie rujnowali historię i jej obiekty która po dzień dzisiejszy niszczeją. Mało tego, nikt nie potrafi odrodzić Magnata Stanisława Antoniego Szczukę i innych naukowców którzy kształcili się w Szczuczynie. Kolej istniała przez pól wieku w Grajewie i co pozostało? ruiny pięknego przedwojennego Budynku. Co ludowi gospodarze w tym kierunku czynią? zupełnie nic bo nie mają głowy do tego!!! W Szczuczynie w połowie lat 60-tych Partia Ludowa rozpoczeła rujnować "STAW NATURALNY" przy ul. Nowe Miasto teraz "Kilińskiego" zniszczyli teren i wybudowali Basen gdzie do dziś stoi smierdząca woda. Za kilka lat po tym Basenie, to samo powtórzyli przy stadionie niszcząc naturę wraz z rzeką Wissą. I tak jest do dziś, gdzie urządza się festyny oby rozbawić bezrobotną biedę!!! Kolej nie powinna być całkowitą spółką Skarbu Państwa, gdyż ten stan pogłębia korupcję i rujnuje ekonomię kolejową, a społeczeństwo jest nadal ubogie. Owszem bez kolei Miasto jak Grajewo czy też Szczuczyn mają mniejszą możliwość rozwinięcia ekonomii. Popatrz na drogę Nr 61, nikt nie potrafi ją powiększyć i zadbać o bezpieczeństwo dla wszystkich. Brak jest rozsadnego planu jej rozbudowy, w taki sposób oby każdy użytkownik mógł poczuć komfort jazdy bezpiecznej, a pieszy bezpiecznego przejścia dla pieszych. Dzisiejsze rozwiązanie na drodze tych wysepek to wzór ludowego bałaganu, jak nie bezmyślnej głupoty. Moja pretensja jest kierowana nie tylko do Grajewa lecz do wszystkich którzy są we wspólnocie powiatu Grajewskiego. Rozważ moją treść ponownie i zauważ że wołam do wszystkich o zjednoczenie. Cały Powiat może wystapić przed Sądem by pozwać Centralnych bałaganiarzy do uporzątkowania Gminnego i Powiatowego Statusu Prawnego zgodnie z jego samodzielnością Terytorialną!! Jeżeli to zmienimy, wówczas będziemy rządzić sami własnym podwórkiem. Lecz problem tkwi w tym że rajcy powiatowi boją się własnego cienia by cokolwie w tym kierunku uczynić. Policja nie powinna być Państwowa ( ten system centralizuje całą gospodarkę) powinna podlegać pod Statut Gminy czy też Miasta, wówczas będzie wiekszy pożądek publiczny i dochody do Budżetu będą dodatkowo wpływać. Sami wybieramy urząd na własnym terenie i sami za niego będziemy odpowiadamy!!! Nikt nie ma prawa rozkazywać właścicielowi biznesu w jaki sposób ma prowadzić handel. On jednynie jest zobowiązany odprowadzić podatek dochodowy!!! pozdrawiam

Vendetta ma sporo racji. Dlatego warto wziąć przykład z mieszkańców Augustowa, którzy potrafili się skrzyknąć i zablokować przejazd tirów na kilka godzin. Słyszała o tym cała Polska. Dziś ze słabym nikt się nie liczy. Ś. p. Andrzej Lepper dał nam przykład, jak robi się blokady. A co, mamy czekać na zmiłowanie Warszawy i Białegostoku, aż budynki przy ulicy Piłsudskiego i Kopernika się rozlecą?

@V - przeczytaj ze zrozumieniem to co napisałem a potem dopiero się odnoś. Co do szlachty to dwa razy doprowadziła ona Polskę do upadku, więc moim zdaniem naginanie historii do wlasnych poglądów nieszczególnie mojemu przedpiśccy wychodzi. To nie pijak i kurwiarz Piłsudski obronił Polskę w 1920 roku tylko jeden z twórców ruchu ludowego Wincenty Witos, który jako premier potrafił to całe nasze polskie piekiełko i pierdolnik zarazem wziąśc za mordę aby funkcjonowało jak należy.

Z tym strachem radnych powiatowych to nie do końca prawda. Byłem na jednej z sesji i osobiście widziałem jak ludowy Przewodniczący odebrał głos wiceprzewodniczącemu z PO bo ten stawiał niewygodne dla ... pytania

Nie problem zrozumieć Twoją niewiedzę historyczno-ekonomiczną - ludowego Chama!!!
To Józef Piłsudzki obronił Polskę od przedwojennych bałaganiarzy ludowych których mamy po dzień dzisiejszy. Ty nie masz żadnego pojęcia w jakim celu Polska, szczególnie w dzisiejszych czasach powinna odrodzić kulturę naszych Magnatów i uczonych!!! Z ludowymi niedołęgami w naszej R.P. to nawet Chińczyki nie chcieli kontynuować budowy autostrady.
Nie będę się wywodził do Twoich głupot ludowych, gdyż mamy dziś Premiera który jest z wykształcenia Historykiem, a rzeczywistość wykazuje iż z niego jest wyłącznie histeryk!!!

Ehhhh nawet poprawnie nazwiska Piłsudskiego nie potrafisz napisać :D znawco historii :D i weź tu dyskutuj z matołkiem :D Jak tak bardzo narzekasz to dodam że politycznym wychowankiem jednego z najbliższych współpracowników WItosa jest ks. Karol Wojtyła. Dokonania zaś tego pana pownieneś znać już z autopsji nie zaś własnej mitomanii.

Określiłeś się adekwatnie jako " Cham" i żeczywiście nim jesteś w dodatku trzeba dodać że jesteś czerwonym zakłamanym bublem komunistycznym. Zwracaj uwagę na własne błędy imbecylu.

Stary G. - ty lepiej już siedź w domciu i się nie udzielaj, staruszku. Wielkopański lord się znalazł :D

,,Piłsudzki'' haha. Pozdro dla chama, Witos, Dmowski - oto prawdziwi mężowie stanu.

Do chama-słusznie nazwałeś się chamem.Nie obrażaj marszałka Piłsudskiego, bo dzięki niemu mamy wolną .Polskę . Co zaś tyczy się ludowców, to wystarczy spojrzeć na aktualnego wodza Pawlaka. Aż żal, że tacy ludzie rządzą Polską.

Z PRL-u udało wam się wymigać za pośrednictwem Bolka, jak się już skończą pożyczki z EU, wówczas przed wami jedno wyjście, Obrazek Lenina do łapy i na kolanach do Putina, zaś tym razem Putin was przepiści przez maszynkę do mielenia padliny.

@V - rodzinka Twojego idola, ktorego nazwiska nie jesteś w stanie poprawnie napisać, była zaprzyjaźniona z rodzinką Lenina (Bronisław Piłsudski i Aleksander Uljanow), wstrzymanie działań w 1919 r. gdy z bolszewikami było cieniutko, co pozwoliło im pokonać własnych i cudzych interwentów, poźniej dodajmy do tego sprowokowanie bolszewickiej ofensywy wiosną 1920 r, kiepskie dowodzenie, a w zasadzie jego brak w następnych kilku miesiącach, co doprowadziło do podejścia bolszewików pod Warszawę, obstrukcja która nie pozwoliła Witosowi utworzyć pierwszego rządu, udało mu się dopiero dwa tygodnie później za drugim razem. I co z tego mamy? Wyraźne działanie na korzyść bolszewików, ciekawe dllaczego nikomu do głowy nie przyszło że Józio mógł być nie tylko niemieckim agentem? Może dośc już interpretacji pewnych wydarzeń tylko i wyłącznie korzystną z jego punktu widzenia?

chamie, zanim zaczniesz wytykać tubylcom problemy z geografią, najpierw sięgnij do źródeł historycznych, np. do książki p. Jankowskiego o Warmii. Ale od biedy można to i w Wikipedii znaleźć:
"Dlaczego Warmia?
Grajewo jest miastem leżącym na Podlasiu i z Warmią jako krainą geograficzną nie ma nic wspólnego. Geneza nazwy klubu jest następująca: w latach 30. XX wieku do grajewskiego gimnazjum uczęszczała młodzież z pobliskich Prostek, które wówczas były na terenie Prus i nosiły nazwę Preutzen. Wielu uczniów z Prostek grało w Gimnazjalnym (później Grajewskim) Klubie Sportowym i chcąc podkreślić swoją polskość (mimo iż mieszkali na terenie Prus) postanowili nazwać klub nazwą jednej z polskich krain geograficznych. I w ten sposób klub przyjął nazwę "Warmia"."

Do marudera: Prostki nosiły nazwę Prostken. natomiast Prusy - Preussen. Jeśli nie masz pojęcia, to nie myl nazw i nie wprowadzaj ludzi w błąd...

A wiecie o tym, że jak bolszewicy stanęli pod Warszawą, to Piłsudski był na skraju załamania psychicznego i wręczył premierowi dymisję? To gen. Rozwadowski uratował RP, a Józek wziął jego zasługi. Przykre, ale prawdziwe.

Prostki w czasach kiedy od nas dzielila je granica państwowa a nie wojewódzka nazywały się Prostken - sam widzisz ile to zrodlo ktore cytujesz jest warte ;) Zas Warmia to okreslenie dawnych Prus Królewskich, (google Twoim przyjacielem tak na marginesie ;) leżacych spory całkiem kawałek stąd. Więc moje twierdzenie o brakach w wiedzy nie tylko geograficznej jak i historycznej są jak najbardziej zasadne, tym bardziej że Prostki/Prostken przez rok należały do Województwa Królewieckiego. Wiesz co to bylo i kiedy? :)

Witam
Mam kilka spraw do "chama" jeżelijesteś tak obcykany w historii i poruszyłeś sprawę Tykocina to czemu nie wspomniałeś nic o tym że taka miejscowość jak Knyszyn otrzymała prawa meijskie o wiele lat wcześniej niż miasto Białystok, jak również powinieneś zainteresować "publikę" tym, że na Podlasiu znajduje się najgłębszy staw wykopany dla króleowej Bony
Pozdrawiam

Andrzejku jakbym chciał wymieniać te wszystkie małe miasteczka z wielką historia na Podlasiu to miejsca by tu nie starczyło ;)

cham: źródło jest jakie jest (mam na myśli Wikipedię), nawet pełniący obowiązki prezydenta, czyli niejaki Komorowski się nim wspomagał swego czasu ;-) Prostken czy Preutzen, w tym przypadku nie zmienia to istoty rzeczy. Do grajewskiego gimnazjum uczęszczała młodzież z terenu Prus, ale czuli się oni Polakami. I postanowili to podkreślić nazywając klub nazwą POLSKIEJ krainy geograficznej. I to wszystko na ten temat, jest to udokumentowane w źródłach historycznych. A że brzmi dziwnie? Spróbuj znaleźć Pelikana w Łowiczu, bo tak się właśnie ich klub nazywa.

Chamie, premier Tusk też ma wlasną historię ukrytą, która zakrawa dziadków judaszy za Gdańskich wyzwoleńców? Ty zaś jesteś przekonany że Lenin zginoł z rąk dziewczynki, która kwiaty jemu wręczała. A przeciętna pielegniarak jest w pełni przekonana, że Lenin padł od syfa!! Nie dziwie się że na chama chcesz wmówić Polakom że Witos nie był zwerbowany do współpracy z Gestapo.
Co chodzi o pozostałą zasadność Prostek, nie ma dziś żadnego znaczenia czy brak przecinka czy też ogonka, znaczenie ma fakt, że nie masz pojęcia o ekonomii i historii, masz wyrafinowaną tępotę jak każdy ludowy beton z PRL-u. I jeszcze jedno sprostowanie Brat Piłsudskiego był żonaty z Japonką, i żył w Japoni, wiec zaprzestań fałszować na chama historię nieuku ludowy.

@V - widzę że tak Ciebie proste i latwe do zweryfikowania fakty przytłoczyły że nie jesteś w stanie logicznie paru zdań stworzyć. Nie piszę nic o Tusku, zaś syfilis w 20 wieku nie miał aż tak zjadliwej formy i ludzie potrafili żyć z tą przypadłościa kilkadziesiąt lat. Nie piszę też o Leninie tylko jego starszym bracie racz zauważyć, jak nie potrafisz odnieść się do tego co napisałem to lepiej nic nie pisz bo inaczej na durnia tylko wyjdziesz. Witos nie tylko nie zgodził się na kolaborację ale i przez brak tej zgody był przez Niemców więziony, co się na jego zdrowiu odbiło i doprowadziło do smierci ostatniego dnia października '45. Poczytaj jeszcze sobie dlaczego i jak Bronek Piłsudski znalazł się w Japonii a będziesz wiedział skąd się ta jego przyjaźń ze starszym Uljanowem wzieła. Wszystko jest do zweryfikowania, także i to że Józio Piłsudski był ojcem chrzesnym Wandy Wasilewskiej jak i też dobrym kolegą Juliana Marchlewskiego. Bardzo wymowne jest że w Grajewie ulicę Marchlewskiego właśnie na Piłsudskiego przemianowano :)
@ maruder - o ile mi wiadomo Komorowski wygrał w zeszłym roku wybory prezydenckie, jakbyś tyle nie pił to zauwazyłbyś że było coś takiego. Co do "Warmii" to nie tylko ja jestem zdania że nazwę wybrano nieco nietrafnie.

Widzę że "cham " Rzą dzi na tym forum :)

Próbujesz wykazać się spokojną taktyką fałszu ? Sam potwierdzasz swój pusty takt zmysłowy. Czy można cokolwiek widzieć na tym forum? Poprawię Twój bezmyślny umysł ludowy, otóż na tym forum można jedynie rozczytać się. Jednocześnie możemy zweryfikować Towarzysza przemowę z czasów PZPR-u!!! Faktem jest też, że Towarzysz nie widzi zjadliwej formy syfilisu, gdyż bydło czerwone miało tendencję do brudu! Co chodzi o moje picie, owszem pijam dużo czystej wody. Zaś który z nas potrafi napisać parę logicznych zdań, więc w tej kwestii pozostawmy tą opinię dla czytelników na tym forum, niech Oni nas osądzą. Odwyknij Towarzyszu od partyjnych przymusów i zachowaj tolerancję dla innych !!!

@V - ale ja prosze Ciebie tylko o podwazanie wysuniętych przeze mnie tez, czego nie robisz tylko partyjną nowomową ściemniasz i zmieniasz temat. No ale jak zwolennik kryptobolszewika Piłsudskiego może nie być komuchem? :D

Cham to mądry człowiek, polać mu wódki!

chamie, nie piję ponad miarę, a napisałem jak napisałem o Komorowskim, gdyż podobnie jak chory na filipińską chorobę Kwaśniewski, nie jest moim prezydentem. Piszę to, w BULU, ale też w NADZIEJI, że nie pilnuje żyrandola dożywotnio. A co do nazwy naszego klubu, możesz się z tym zgadzać lub nie, ja ci opisałem genezę jej powstania. Moim zdaniem Warmia bardziej tu pasuje niż czerwony wilk w herbie.

poczytaj sobie o tzw kolorach heraldycznych, to jedno. Drugie - czerwony kolor jak najbardziej pasuje do lokalnej sitwy ;)
Komorowski czy Ci sie to podoba czy nie zostal wybrany wg obowiazujacych procedur. Inaszym obowiazkiem jest to zaakceptowac mimo ze wewnetrznie możemy sie z tym nie zgadzac. Twoj idol tez mial nieco wpadek, a o jego znajomosci hymnu panswowego krazyly legendy. I bedzie tak dalej poki o ten urzad beda starac sie politycy a nie osoby jego godne.

Drodzy Grajewy pamietajcie ze kiedys nie bylo u was polski. polska byla tylko do wisly od podudnia.wY JESTESCIE PRUSKIE PLEMIE NIECO SPOLSZCZONE.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.