Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 22497 wyświetleń

Grzędy - 66. rocznica bitwy AK

  Uroczyste obchody 66. rocznicy bitwy 9 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej z Niemcami w rejonie Osowe Grzędy rozpoczęły się  Mszą Świętą w kościele p.w. Narodzenia NMP w Rajgrodzie. Mszy Świętej koncelebrowanej przez kapłanów z Rajgrodu, Grajewa, Ełku, Rydzewa i Prostek przewodniczył Ks.Prałat Hieronim Mojżuk - Dziekan i Proboszcz Rajgrodzki. Homilię do licznie zgromadzonych w kościele mieszkańców powiatu i gości wygłosił Ks. Prałat Czesław Oleksy.

    Następnie uczestnicy udali się pod pomnik na Grzędach. W czasie przejazdu kapłani, samorządowcy i nadleśniczy Marian Podlecki wraz z Wicewojewodą Podlaskim Wojciechem Dzierzgowskim złożyli wiązanki i znicze pod krzyżami i pomnikami na Tamie i w Woznewsi. Pod obeliskiem na Grzędach przybyłych w imieniu organizatorów powitał Czesław Karpiński - Burmistrz Rajgrodu. Rys historyczny bitwy na Grzędach przedstawił Krzysztof Sychowicz z IPN w Białymstoku. Następnie wspomnieniami z czasu walki z okupantami podzieliła się prof. St. Kumor - uczestniczka bitwy.

    Żyjącym uczestnikom walk Starosta Grajewski Jarosław Augustowski, Wicewojewoda Podlaski Wojciech Dzierzgowski oraz płk Wojciech Żemis z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego wręczyli krzyże wykonane z drewna pochodzącego z tego, który stał na miejscu słynnej bitwy na Grzędach oraz pamiątkowe statuetki. Statuetki wręczono również Antoniemu Dudzińskiemu i Mieczysławowi Gisztarowiczowi.

     Burmistrz Grajewa wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Grajewo wręczyli Wojciechowi Dzierzgowskiemu, Krzysztofowi Sychowiczowi oraz Walentemu Michalakowi pamiątkowe plakiety wykonane z okazji 470-ej rocznicy nadania praw miejskich Grajewu, jaka jest obchodzona w br.

    Obok kombatantów z różnych regionów Polski, w tym zorganizowanej grupy z AK "Mścisława" z Warszawy i żyjący uczestnicy bitwy, w uroczystości wzięły udział: poczty sztandarowe, kapłani, wojskowa kompania reprezentacyjna i orkiestra z 15-ej Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej z płk Wojciechem Żemisem, samorządowcy, leśnicy, harcerze, strzelcy, delegacje szkół i zakładów pracy.

    Podczas uroczystości piosenki partyzanckie i patriotyczne śpiewała młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Grajewie.

Organizatorzy obchodów:
Starosta Grajewski
Burmistrz Rajgrodu
Burmistrz Grajewa
Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK
Środowiskowa Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych

 KOS

Galeria zdjęć I

Galeria zdjęć II

Galeria zdjęć III
                                        

wtorek, 23 kwietnia 2024

Ostatnie posiedzenie podlaskiego sejmiku

poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Ełk. Kierowca potrącił pieszych na chodniku

Komentarze (2)

Nie za często te imprezy. Może co 5 lat wystarczy, a nie co roku

za 5 lat to już nikogo z tej ekipy niezobaczysz:P

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.