Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 22184 wyświetleń

Grzędy - 66. rocznica bitwy AK

  Uroczyste obchody 66. rocznicy bitwy 9 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej z Niemcami w rejonie Osowe Grzędy rozpoczęły się  Mszą Świętą w kościele p.w. Narodzenia NMP w Rajgrodzie. Mszy Świętej koncelebrowanej przez kapłanów z Rajgrodu, Grajewa, Ełku, Rydzewa i Prostek przewodniczył Ks.Prałat Hieronim Mojżuk - Dziekan i Proboszcz Rajgrodzki. Homilię do licznie zgromadzonych w kościele mieszkańców powiatu i gości wygłosił Ks. Prałat Czesław Oleksy.

    Następnie uczestnicy udali się pod pomnik na Grzędach. W czasie przejazdu kapłani, samorządowcy i nadleśniczy Marian Podlecki wraz z Wicewojewodą Podlaskim Wojciechem Dzierzgowskim złożyli wiązanki i znicze pod krzyżami i pomnikami na Tamie i w Woznewsi. Pod obeliskiem na Grzędach przybyłych w imieniu organizatorów powitał Czesław Karpiński - Burmistrz Rajgrodu. Rys historyczny bitwy na Grzędach przedstawił Krzysztof Sychowicz z IPN w Białymstoku. Następnie wspomnieniami z czasu walki z okupantami podzieliła się prof. St. Kumor - uczestniczka bitwy.

    Żyjącym uczestnikom walk Starosta Grajewski Jarosław Augustowski, Wicewojewoda Podlaski Wojciech Dzierzgowski oraz płk Wojciech Żemis z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego wręczyli krzyże wykonane z drewna pochodzącego z tego, który stał na miejscu słynnej bitwy na Grzędach oraz pamiątkowe statuetki. Statuetki wręczono również Antoniemu Dudzińskiemu i Mieczysławowi Gisztarowiczowi.

     Burmistrz Grajewa wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Grajewo wręczyli Wojciechowi Dzierzgowskiemu, Krzysztofowi Sychowiczowi oraz Walentemu Michalakowi pamiątkowe plakiety wykonane z okazji 470-ej rocznicy nadania praw miejskich Grajewu, jaka jest obchodzona w br.

    Obok kombatantów z różnych regionów Polski, w tym zorganizowanej grupy z AK "Mścisława" z Warszawy i żyjący uczestnicy bitwy, w uroczystości wzięły udział: poczty sztandarowe, kapłani, wojskowa kompania reprezentacyjna i orkiestra z 15-ej Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej z płk Wojciechem Żemisem, samorządowcy, leśnicy, harcerze, strzelcy, delegacje szkół i zakładów pracy.

    Podczas uroczystości piosenki partyzanckie i patriotyczne śpiewała młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Grajewie.

Organizatorzy obchodów:
Starosta Grajewski
Burmistrz Rajgrodu
Burmistrz Grajewa
Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK
Środowiskowa Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych

 KOS

Galeria zdjęć I

Galeria zdjęć II

Galeria zdjęć III
                                        

Komentarze (2)

Nie za często te imprezy. Może co 5 lat wystarczy, a nie co roku

za 5 lat to już nikogo z tej ekipy niezobaczysz:P

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.