niedziela, 26 czerwca 2022

Kultura i rozrywka

  • 3 komentarzy
  • 6013 wyświetleń

Grajewski Piknik z Folklorem

III Grajewski Piknik z Folklorem


GALERIA ZDJĘĆ

 

Już tradycją stało się, że jedna z czerwcowych sobót, to w Grajewie dzień spotkania zespołów folklorystycznych z różnych zakątków Polski, a w tym roku także i Europy. 28 czerwca odbył się III Grajewski Piknik z Folklorem, na którym zaprezentowały się grupy z Polski, Litwy, Bułgarii i Portugalii.

Na zaproszenie Grajewskiego Centrum Kultury oraz dzięki współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Folklorystycznym „TĘCZA“ w Ełku gościliśmy następujące grupy:

  • Rancho Folklorico de Casa do Povo de Barbeita – Portugalia

  • Zespół Folklorystczny VESELIE z Similti – Bułgaria

  • Zespół Tańca Ludowego PERŁA z Niemenczyna – Litwa

  • Zespół Pieśni i Tańca POWIŚLE z Puław – Polska

  • Zespół Pieśni i Tańca GRAJEWIANIE – Polska

Śmiało można zatem powiedzieć, że III Grajewski Piknik z Folklorem był imprezą o charakterze międzynarodowym i mamy nadzieję, że będzie rozwijał się w tym kierunku.

Mimo niesamowitego upału oraz konkurencji z odbywającym się w tych samym czasie meczem Euro 2016 Polska – Szwajcaria odbyła się zarówno parada ulicą Wojska Polskiego, jak i koncert wszystkich zaproszonych grup. Po kolorowym pochodzie i przywitaniu przez Burmistrza miasta – Dariusza Latarowskiego, Przewodniczącą Rady Miasta – Halinę Muryjas-Rząsę i Dyrektora Grajewskiego Centrum Kultury – Tomasza Dudzińskiego wszystkie zespoły zatańczyły wspólnie powitalnego poloneza, po którym rozpoczęły się prezentacje na scenie plenerowej klubu Hades. Wszystkie grupy pokazały niesamowity poziom wykonawczy, a ich występy były nagradzane gromkimi brawami. Wśród widowni zapanowała prawdziwie piknikowa atmosfera – wiele osób przyniosło ze sobą leżaki, czy też koce. Poza atrakcjami artystycznymi można było skosztować regionalnych przysmaków, obejrzeć wystawę poświęconą ręcznikowi ludowemu, którą przywiozło do Grajewa Muzeum w Bielksu Podlaskim, a dzieci mogły pobawić się na ich ulubionych dmuchańcach.

Gościem specjalnym pikniku był Zespół Tańca Ludowego „Perła“ z Niemenczyna, z którym „Grajewianie“ współpracują intensywnie od roku. Bardzo cieszymy się, że kierownik German Komarowski zgodził się na rewizytę właśnie w ramach III Grajewskiego Pikniku z Folklorem. Zespół Tańca Ludowego „Perła“ prezentuje bardzo wysoki poziom i różnorodny repertuar – ciekawy nie tylko dla miłośników tradycyjnych tańców. Przyjazd ZTL „Perła“, to również wyróżnienie dla Grajewa, gdyż w tym roku zespół ten był uczestnikiem organizowanego przez litewską telewizję show „Kadagys“. Spośród 13 zespołów ludowych z Litwy, które zmagały się w tym programie, to właśnie ZTL „Perła“ zajął zwycięską pozycję.

Dziękujemy wszystkim przybyłym zespołom oraz widzom. Zapraszamy za rok na IV Grajewski Piknik z Folklorem.
 

niedziela, 26 czerwca 2022

Rusza wakacyjne kino GCK

Komentarze (3)

Pan Burmistrz sięga po "obcych" ale o swoich też powinien pamiętać istnieją Grajewianie i Chór Miejski który też pięknie śpiewa i podoba się .Przykro, że nie znalazło się 20 minut na prezentację naszych tancerzy z GCK.

Żal iż publiczność jak zwykle nie dopisała

grajewianka widać, że Cię nie było na pikniku - przecież wszystkie grupy Grajewian wystąpiły na scenie

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.