środa, 17 lipca 2024

Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 2533 wyświetleń

Goniądz z lotu ptaka

Goniądz – miasto w województwie podlaskim, w powiecie monieckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Goniądz, położone na skraju Kotliny Biebrzańskiej, nad Biebrzą.

 

W XIV w. gród, przedmiot sporów między Mazowszem a Litwą; XIV/XV w. włączony do Wielkiego Księstwa Litewskiego. W latach 1501–1506 Goniądz był własnością kniazia Michała Glińskiego. W 1569 włączony do Korony; prawa miejskie 1547; ośrodek rzemieślniczo-handlowy (port rzeczny); od 1795 w zaborze pruskim, gdzie był siedzibą powiatu, od 1807 w zaborze rosyjskim; w końcu XIX w. połączenie kolejowe; w okresie okupacji niemieckiej 1941–1942 getto (ok. 1,3 tys. osób wywiezionych przez Niemców do Prostek k. Grajewa); podczas działań wojennych (rok 1944) zniszczony w ok. 80%.

 

Zakończyła się XIV edycja festiwalu Rock na Bagnie. Przez dwa dni w Goniądzu bawiły się tysiące fanów mocnych brzmień. Na festiwalowej scenie jak co roku można było usłyszeć punk rocka, hardcore, thrash metal, ska, reggae i rockabilly
 

Komentarze (2)

Fajne miejsce, super ludziska. Wracam na festiwal za rok:)

Było jak zwykle :)
Zajebiście!!!!!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.