Wiadomości

  • 20 komentarzy
  • 15682 wyświetleń

Gimnazjum im. Sybiraków

Wynikiem starań Dyrekcji Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Grajewie odbyła się 10 czerwca br. uroczystość poświęcenia sztandaru i nadania Szkole imienia "SYBIRAKÓW".

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele Trójcy Przenajświętszej celebrowaną przez ks. biskupa diecezji łomżyńskiej, na której został poświęcony nowy sztandar gimnazjalny. Po przemarszu grupy uczestników wraz z pocztami sztandarowymi pod budynek Starostwa Powiatowego w Grajewie dokonano odsłonięcia tablicy upamiętniającej kaźnie NKWD w latach 1939 - 1941 umieszczonej na tym budynku.  Następnie na dziedzińcu gimnazjum przedstawiciele Związku Sybiraków posadzili Drzewo Pamięci. W holu gimnazjum dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej.

Zarząd, w imieniu wszystkich członków Koła Związku Sybiraków w Grajewie wyraża wdzięczność Dyrekcji Gimnazjum i władzom samorządowym za nieprzecenioną pracę i pomoc Kołu przy różnych związkowych uroczystościach. Szczególnie pragnie wyrazić uznanie i wdzięczność Dyr. Krystynie Żyle za zaangażowanie i pomoc Kołu w różnych sytuacjach. To dzięki staraniom Dyrekcji szkoły, Radzie Pedagogicznej i Komitetowi Rodzicielskiemu Publiczne Gimnazjum Nr 2 w Grajewie otrzymało imię "Sybiraków". Jest to drugie gimnazjum noszące to imię w woj. podlaskim.

Słowa wdzięczności kierowane są do : Anny Deresz, Lidii Brzozowskiej,  Anny Niedźwiedzkiej, Bożeny Wierzbickiej za oprawę artystyczną z udziałem młodzieży na uroczystościach związkowych t.j. odsłonięcie tablicy epitafijnej w kościele pod wezwaniem MBNP  w Grajewie, poświęcenie sztandaru Koła, uroczystości związane z dekoracją Sybiraków Krzyżem Zesłańców Sybiru. Podziekowania kierowane są również do Władz Samorządowych, Starosty Grajewskiego J. Augustowskiego, Burmistrza K. Waszkiewicza, Sekretarza R. Wolwarka, Przewodniczącego RM G. Curyło oraz całej Radzie Miejskiej w Grajewie i wszystkim, którzy przyczynili się do odsłonięcia tablicy upamiętniającej kaźnie sowieckie w latach 1939 - 1941.

Odznaczeni państwowym odznaczeniem – Krzyżem Zesłańców Sybiru:
Krzysztof Raczek,
Jadwiga Budna,
Józef Konopko,
Monika Golubiewska.
Krzyż Zesłańców Sybiru jest najnowszym odznaczeniem państwowym. Ustanowiony został w 2003r. jako wyraz narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych w latach 1939 – 1956 na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji, w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości. Nadawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyróżnieni honorową odznaką Związku Sybiraków:
· Krystyna Helena Żyła
· Anna Edyta Deresz
· Ryszard Wolwark

- "Niech to drzewko zasadzone na tym gościnnym szkolnym dziedzińcu jako symbol życia będzie dla nowej już potomności symbolem przeszłości, która oby nigdy nie powtórzyła się. Niech przypomina ono o obywatelach polskich deportowanych na Syberię w latach 1939 - 1956.
Tak niewielu już nas pozostało autentycznych świadków wydarzeń tamtych tragicznych dni, dlatego potrzebna jest pamięć ku przestrodze młodym, by nigdy więcej powtórzyć się nie mogły.
Zwracam się do młodzieży, by otoczyła opieką to drzewko jako symbol pamięci i nie pozwoliła mu zginąć. My odchodzimy a drzewko pamięci, dzięki waszej opiece będzie żyło.
Człowiek tak długo żyje, jak długa jest pamięć o nim i jego losach. Dziękuję wszystkim i każdemu z osobna tym, którzy przyczynili się by powstał kolejny znak pamięci poświęcony zesłańcom Sybiru a znakiem tym jest nadanie Gimnazjum Nr 2 w Grajewie im. Sybiraków. To dzięki współpracy z nimi zapełniają się białe plamy treścią, a na nas Sybirakach, ofiarach i świadkach tragicznych wydarzeń syberyjskiej "Golgoty" spoczywa obowiązek przekazywania prawdy historycznej młodym pokoleniom w ich patriotycznym wychowaniu w duchu umiłowania Ojczyzny i jej służenia"  - mówiła Zofia Lenkowska - Związek Sybiraków Koło w Grajewie - podczas zasadzenia Drzewka Pamięci  na dziedzińcu  PG Nr 2.


Galeria zdjęć

e-Grajewo.pl  

Komentarze (20)

super pani niedźwiedzka!super gratulacje

PozdRo Pani niedźwieDzka :D

haha.
dobre sobie :]
imię, którego 90% szkoły nie akcpetuje...
podziękowania dla Kiepy - lol ostry, niby za co temu kiepskiemu niedźwiedziowi dziękować?
heeeeeeh...
jakie to wszystko beznadziejne
już tęsknie za czasami, kiedy dumnie brzmiało 'jestem z PG2"
teraz przypał..

najfajniejsza i zajebista bani to pani Aneta Dąbrowska pozdrowienia dla IIIA:D

Pani Niedzwiedzka jest najlepsza ! Pozdrawiam !

Pani Szymanowska jest de best =D

NAJLEPSZE NAUCZYCIELKI TO PANIE CISZEWSKA MODZELEWSKA KSEPKO DABROWSKA I DERESZ

i tak najlpesza jest pani dąbrowska

Pani wierzbicka(pani W) jest zajefajna =]

Pani Wierzbicka jest CooL ;D

ooo Wojtek S tu jest!!! :D

Pozdro dla N-DRIU ;P

najfajniejsz byla pani niedzwiecka

PaNi NIeDZwieDZka BARDZo ŁaDnie CZyta w KOScieLeee PozDRo xD

naljepsza jest modzeleska i koniec :)

hahaa pozdro dla Danielaaaaa

pozdroo dla pani Brzozowskiej bo to ona to wszystko przygotowala !!

Stary Niedźwiedź niech zaśnie na wieki:D:D:D:D

Najfajniejsza wycha i nauczycielka to Pani Ksepko


Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.