czwartek, 28 listopada 2024

Kultura i rozrywka

Festiwal Gorących Serc

FESTIWAL GORĄCYCH SERC OBCHODZIŁ KOLEJNY MAŁY JUBILEUSZ

 

    Dzięki nauczycielom działającym w Stowarzyszeniu „Szkoła Naszą Szansą” oraz wsparciu wielu lokalnych instytucji i przedsiębiorstw, 16 listopada 2018 roku obchodzono mały jubileusz 15-lecia tego cyklicznego wydarzenia. Ów mały jubileusz zbiegł się z niezmiernie istotną dla wszystkich Polaków setną rocznicą odzyskania niepodległości. Jej uczczenie można było zobaczyć na scenie, ponieważ występy wielu młodszych i starszych, obdarzonych talentem artystów, tematycznie dotykały patriotyzmu.

Przed wejściem do sali widowiskowej wszystkich przybyłych witał Bob Budowniczy, wywołując na twarzach szczery uśmiech. Oprócz Boba można było natknąć się na inne, przebrane w kolorowe stroje postacie, które albo krążyły po sali, albo wokół niej, zachęcając do malowania twarzy, naniesienia tatuażu lub na życzenie wyczarowywały przeróżne balonowe figurki. „Fabryka Zabawy”, bo to jej przedstawiciele zadbali o wprawienie w dobry humor uczestników, przejęła również, w osobie p. Izabeli Randzio, inicjatywę na scenie, zaraz po rozpoczęciu przez przedstawicielki organizatorów imprezy. Poza salą, na kolejnym piętrze, działała loteria fantowa, gdzie prawie każdy los zapewniał wygraną. Nawet drobną, symboliczną nagrodę otrzymywało się z rąk pp. Urszuli Puchalskiej, Emilii Koniecko lub Anny Kabańskiej.

Wracając do organizatorów, nie sposób nie przypomnieć, że są nimi, niezmiennie: Stowarzyszenie „Szkoła Naszą Szansą”, działające przy Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II oraz Grajewskie Centrum Kultury.

    W imieniu stowarzyszenia, wszystkich przybyłych gorąco przywitały: Prezes Stowarzyszenia Szkoła Naszą Szansą Wioletta Skwiot i Anna Borkowska. W swoim wystąpieniu nawiązały do obchodzonej kilka dni wcześniej „wyjątkowej dla nas daty, która jest efektem wysiłku naszych przodków, ponieważ dzięki nim możemy cieszyć się upragnioną wolnością. To dzięki temu, że przez dziesięciolecia miliony Polaków dążyły do tego, żeby po latach niewoli znów w pełni o sobie stanowić, my dziś możemy żyć w niepodległej ojczyźnie”. Tym samym organizatorki zaprosiły do wspólnej podróży, bo: „z drugiej strony – to okazja do wyrażenia radości z faktu, że możemy żyć w wolnym kraju”.

Również cele Festiwalu Gorących Serc pozostały niezmienne, ponieważ impreza jest okazją do twórczej wymiany i zdobywania doświadczeń artystycznych, rozwijania amatorskiej twórczości osób niepełnosprawnych w integracji ze zdrowymi rówieśnikami oraz wspólne przeżywanie radości i poczucia dumy z pokonania własnych słabości, a także integracja społeczności lokalnej.

    Wydarzenie było okazją do spotkania się dyrektorów szkół i placówek opiekuńczo – wychowawczych, przedstawicieli stowarzyszeń oraz instytucji państwowych, działających na rzecz osób niepełnosprawnych z przedstawicielami władz powiatu, miasta i gminy Grajewo. Gorąco zatem przywitano: p. Elżbietę Paszkowską – dyrektor Podlaskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża, p. Andrzeja Dundę – również z Polskiego Czerwonego Krzyża, p. Arkadiusza Lichotę – z-ca komendanta Powiatowej Straży Pożarnej, p. Waldemara Wieczorka – kierownika Klubu Seniora i klubu „Zdrowie i Trzeźwość”, p. Monikę Stefańską – dyrektor Biura Poselskiego posła Kazimierza Gwiazdowskiego, p. Elżbietę Dymecką – z-cę wójta gminy Radziłów, p. Martę Gutowską – kierownika Warsztatu Terapii Zajęciowej, p. Marię Annę Świderską – kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, p. Dorotę Łagunę – kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczuczynie, p. Weronikę Leokadię Szymanowską – kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, która reprezentowała wójta Gminy Grajewo – p. Stanisława Szletera, p. Grażynę Rodzeń – przedstawicielkę komendanta Komendy Powiatowej Policji, p. Lucynę Kulągowską – reprezentującą Spółdzielnię Mleczarską „Mlekpol” w Grajewie, p. Marzenę Chmielewską z księgarni „Alfa” oraz dyrekcję ZSS – p. Jarosława Konopkę i p. Dorotę Jaśkowską. Przywitano uczniów, ich instruktorów i nauczycieli, rodziców oraz publiczność.

Organizacja festiwalu mogła się odbyć dzięki finansowemu wsparciu: Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Powiatu Grajewskiego, Miasta Grajewo, Gminy Grajewo oraz licznego grona sponsorów. Wszystkie informacje na ten temat znajdują się w ramce.

 

Sponsorzy

Powiat  Grajewski

Miasto Grajewo

Gmina Grajewo

Paweł Czerwiński „Intermarche”

Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol”

Eulalia Haponik Księgarnia „Alfa”

Anna Krępczyńska Kwiaciarnia „Różyczka”

Kazimierz Gwiazdowski Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej

Czesław Skrodzki, Janusz Skrodzki Zakład Produkcyjno – Handlowy sp.j.

Celina Wiszowata Bar „Millenium’

Katarzyna Jastrzębka „Giganet”

„Społem” PSS w Grajewie Sp. z o.o.

„Polkowski i Wspólnicy” sp.j.

Monika Stefańska dyrektor Biura Poselskiego Posła Kazimierza Gwiazdowskiego

Iwona Haponik „Świat Dziecka”

Zespół „Expert” Grzegorz Górski, Wojciech Kozłowski

Kamila Oleksy P.H.U. PC-et

Rada Rodziców przy Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie

Wolontariusze nauczyciele przy Zespole Szkół Specjalnych w Grajewie

 

Patronat honorowy nad XV Festiwalem Gorących Serc objęli: p. Zygmunt Kruszyński – Starosta Powiatu Grajewskiego, p. Dariusz Latarowski – Burmistrz Miasta Grajewo oraz p. Stanisław Szleter – Wójt Gminy Grajewo.

Następnie o zabranie głosu zostali poproszeni: p. Elżbieta Paszkowska oraz dyrektor szkoły – p. Jarosław Konopka, w związku z przekazanym szkole darem, jakim było osiem trójkołowych, funkcjonalnych  rowerów rehabilitacyjnych, przystosowanych dla osób z trudnościami w poruszaniu się. To początek kolejnej współpracy między placówkami, a jej celem jest utworzenie w Grajewie, przy szkole, nieodpłatnej wypożyczalni rowerów. Pojazdy ułatwią poruszanie się i pozwolą dotrzeć praktycznie w każdy zakątek miasta i najbliższych okolic.  Pani Elżbieta Paszkowska równocześnie doceniła podejmowaną cyklicznie inicjatywę, jaką jest festiwal, dostrzegając tym samym jej przydatność i pozytywny wpływ na społeczność lokalną.

Pani Weronika Szymanowska odczytała list gratulacyjny napisany przez Wójta Gminy Grajewo, w którym pan Stanisław Szleter wyraził swoje uznanie dla cennej inicjatywy, którą od wielu lat organizują ludzie tworzący niejako jedną rodzinę.

Przed przejściem do właściwej części organizatorki przypomniały, że festiwal jest przeglądem twórczości artystycznej dzieci i młodzieży niepełnosprawnej pod hasłem: „Mam talent”. Uczestnicy nie rywalizują ze sobą, a jedynie wymieniają się doświadczeniami artystycznymi. W tym roku na scenie zaprezentowały się: zespoły wokalne, taneczne, soliści oraz grupa kabaretowa. W sumie zgłoszono osiemnaście występów dzieci i młodzieży, a wśród nich przedszkolaki.

Wszyscy artyści występowali na tle dekoracji z jej centralnym motywem - otwartym sercem pełnym nut, które z niego ulatywały. Część artystyczną rozpoczął występ gościa specjalnego: uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 tworzących zespół „Jesienne kwiaty”, który wraz z Klubem Seniora zaprezentował montaż słowno – muzyczny o tematyce historyczno – patriotycznej, swoistą rekonstrukcję dróg prowadzących do „odzyskania skarbu narodowego”. Złożyły się na nią: najważniejsze wydarzenia, począwszy od 1914 roku aż po chwile towarzyszące odzyskaniu niepodległości, w tym przeplatające je pieśni patriotyczne, m.in. – „Rota”, „Szara piechota”, „My, Pierwsza Brygada”.

Kolejni wykonawcy reprezentowali: Dom Pomocy Społecznej w osobie Krzysztofa Ołdaka, który, jak zawsze, żywiołowo, wręcz brawurowo wykonał piosenkę „Weź, nie pytaj”, Przedszkole Miejskie nr 4 – grupa „Stokrotki” wykonała „taniec flag”, bardzo ciekawy układ choreograficzny, wywołując nim gorące oklaski, a następnie zaśpiewali „Piosenkę polską” z prostym i refleksyjnym przekazem zawartym w refrenie: „bo to mój kraj, moja ojczyzna, a językiem mym piękna polszczyzna”. Przedszkole Miejskie nr 1 – przedszkolaki zaprezentowały wzruszający taniec z szerokimi wstęgami, które na koniec odkryły napis: „Kochamy Was”. W podobnym tonie był występ przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 2, gdzie grupa „Żabki” przedstawiła wierszyk, taniec i piosenkę – wszystko o patriotycznej wymowie. Z kolei „Gwiazdki” z Przedszkola Niepublicznego Akademii Dobrego Startu odśpiewały „Przybyli ułani pod okienko”. Piotr Czopek z Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego „Milowy Krok” wykonał piosenkę „Co to jest niepodległość?”. Kolejna występująca – Patrycja Jórska ze Szkoły Podstawowej nr 2 - „Piosenką o przyjaźni” zaakcentowała, że tytułowa „przyjaźń to wielkie drzewo, co chroni nas przed ulewą”.  Następnie połączone grupy: „Jagódki” i „Poziomki”  z Oddziału Przedszkolnego w Wojewodzinie przy Zespole Szkół Specjalnych zaprezentowały pełny humoru utwór „Czyste ręce”, którym zwróciły uwagę na korzyści płynące z dbania o higienę. Ponadto naszą szkołę reprezentował Jaś Miller, który razem ze swoją panią – Wandą Toczyłowską, wykonał taniec do piosenki „Sposób na nudę” oraz Magda Truszkowska ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Magda z kolei efektownie odtańczyła taniec do „Zumby”. Oba występy zostały nagrodzone gorącymi brawami.

    W trakcie przerwy publiczność do zabawy porwał grajewski Zespół Muzyczny „Expert”, wykonując taneczne przeboje, m.in.: „Może ze mną zatańczysz”, a także wciąż popularną „Miłość w Zakopanem” Sławomira, „Kochana, wierzę w miłość” Zenona Martyniuka, „O Tobie, kochana” Milano czy „Kolorowa sukienka” zespołu Long & Junior. Dla wielbicieli tańca w rytmie disco polo na pewno był to wspaniały moment na rozruszanie się, zatańczenie w takty znanych i lubianych piosenek. W tym samym czasie dostojni goście wpisywali się, do wyłożonych w holu, ksiąg pamiątkowych – należącej do stowarzyszenia i drugiej – szkolnej. „15 lat to dużo, ale wciąż za mało… W podziękowaniu za wspaniałe przeżycie, moc pomysłów i sił na dalszą 15-tkę. Z wyrazami szacunku”, „Zawsze trzeba podejmować ryzyko. Tylko wtedy uda nam się pojąć, jak wielkim cudem jest życie. Dziś mam przyjemność wziąć udział w XV Festiwalu Gorących Serc – gratuluję organizatorom tak wspaniałego wydarzenia i dziękuję za zaproszenie”, czy „Państwa praca i zaangażowanie w pomoc dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością jest bezcenne” to tylko niektóre z dokonanych wpisów.

Dziewczyny z Młodzieżowego Centrum Edukacji i Readaptacji w Goniądzu zaprezentowały utwory polskiego chóru wykonującego muzykę gospel i soul - Sound’N’Grace „Idealnie” i „Dach”. Nieco później wystąpiły z piosenką „Paluch w moim życiu”.

Z celem rozbawienia publiczności, celem, który udało się osiągnąć, na scenę wyszła grupa kabaretowa „Wesoły Bemol” z Warsztatu Terapii Zajęciowej, prezentując satyryczne scenki przeplatane piosenkami, a wszystko to miało związek „Z życiem marynarza”. Natalia Nagel ze Szkoły Podstawowej w Szczuczynie wykonała własną, interesującą interpretację trudnej piosenki Marka Grechuty i zespołu „Anawa” „Nie dokazuj, miła”. W klimatach muzycznych lat 70-tych pozostali następni reprezentanci – „Siedmioro wspaniałych” z ZSS w Grajewie, którzy odśpiewali wciąż żywy przebój zespołu „2+1” – „Chodź, pomaluj mój świat”. Podczas, gdy sześcioro młodych piosenkarzy śpiewało, siódmy, także śpiewając, jednocześnie „malował świat” w znaczeniu jak najbardziej dosłownym.

Innych artystycznych, tym razem teatralnych wrażeń, dostarczyła grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1, odtwarzając scenkę z cyklu Teatrzyk Zielona Gęś K. I. Gałczyńskiego zatytułowaną „Żarłoczna Ewa”, będącą alternatywną historyjką biblijnej opowieści o grzechu pierwszych ludzi, w której to Ewa zjada całe jabłko, wprawiając tym samym w zakłopotanie nie tylko Adama, ale też Węża – Kusiciela („cała Biblia na nic”).

    Ostatnią grupą reprezentującą naszą szkołę był Zespół Basta, złożony z duetu: Izabelli Jaworowskiej i Marka Rutkowskiego, którzy odśpiewali piosenkę „Serce nie Facebook”. Natomiast zespół „Stars” ze Szkoły Podstawowej w Wierzbowie swoim energetycznym i młodzieżowym tańcem zamknął część artystyczną festiwalu. Wszystkim wręczono upominki, które mają upamiętniać sympatycznie spędzony czas.

Ciężar zapowiedzi i rozbawiania krótkimi skeczami przyjęła na siebie p. Izabela Randzio z Fabryki Zabawy, by w nieprzewidywalny sposób przyciągnąć uwagę publiczności, zaangażować ją w różne działania, tak jak to miało miejsce pod koniec przeglądu. Najpierw chętni, a potem pozostali, zostali najpierw wciągnięci w różne tańce, by za chwilę układać z drewnianych klocków wymyślne budowle.

XV Festiwal Gorących Serc zakończył się w pełnej humoru atmosferze zespołowej zabawy. Niektórzy nie wierzyli w słowa, że to już koniec, że dopiero za rok…   

Gorące podziękowania należą się wszystkim, których wspólny wysiłek zaowocował imprezą trwale wpisaną w życie kulturalne społeczności lokalnej.  - Jarosław Reut


 

 

środa, 27 listopada 2024

Terminarz Kulturalny GCK XII 2024 r.

wtorek, 26 listopada 2024

Listopadowe wydarzenia w SP2

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.