Pamiętajmy zakupu fajerwerków może dokonywać tylko osoba pełnoletnia w wyspecjalizowanych sklepach lub stoiskach sprzedaży. Naruszenie tej normy jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do dwóch lat.
Wyroby pirotechniczne należy przechowywać w suchych miejscach z dala od źródeł ciepła i bez dostępu do nich dzieci. Przed użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcję użytkowania. Odpalenie fajerwerków musi odbywać się wyłącznie pod nadzorem trzeźwej osoby pełnoletniej, z zachowaniem szczególnej ostrożności. Nie należy używać niewybuchów oraz uszkodzonych materiałów pirotechnicznych.
Ustawodawca bardzo rygorystycznie określa warunki, jakie musi spełniać pod względem ochrony pożarowej, przechowywania i obsługi podmiot chcący prowadzić sprzedaż materiałów pirotechnicznych. Warunki ustawy mogą być spełnione tylko w punktach, mających odpowiednie zaplecze magazynowe i spełniających wszystkie wymogi ochrony pożarowej. Dopuszcza się sprzedaż fajerwerków w centrach handlowych czy sklepach wielobranżowych, jednakże pod warunkiem spełniania pewnych wymogów.
Sprzedaż powinna odbywać się na stoiskach z obsługą, gdzie towar podaje sprzedawca. Wyroby takie powinny być posortowane w sposób widoczny, według klas dopuszczania do sprzedaży. Stoisko powinno być wyposażone w sprzęt gaśniczy oraz tablice informacyjne o zakazie otwierania opakowań na terenie obiektu, wnoszenia tych wyrobów do innych części obiektu oraz użytkowania fajerwerków w obiekcie i jego sąsiedztwie.
Każdy wyrób z grupy pirotechniki widowiskowej, na który nie jest wymagana koncesja, musi posiadać na opakowaniu: znak literowy NWP (nie wymaga pozwolenia na nabywanie, używanie i przechowanie) oraz instrukcję przechowywania i używania w języku polskim.
- Strażnicy miejscy o naruszeniu norm dotyczących obrotu materiałami wybuchowymi (w tym wyrobami pirotechnicznymi) informują policję, jako organ właściwy do kontroli obrotu tymi akcesoriami– Kontrole mogą prowadzić także Straż Pożarna i Państwowa Inspekcja Pracy.
Najczęściej w Polsce, w związku z używaniem materiałów pirotechnicznych, karany jest czyn zakłócania ciszy, spokoju porządku publicznego. Policja lub straż miejska interweniują w momencie zgłoszenia osób, którym przeszkadza hałas. Sankcje prawne jakie grożą osobom powyżej 17 roku życia za ten czyn, to: mandat karny od 20 do 500 złotych lub wniosek o ukaranie do sądu oraz grzywna do 5 tysięcy złotych.
Zagadnienie sprzedaży i używania materiałów pirotechnicznych uregulowane zostało w ustawie z 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych do użytku cywilnego oraz w ustawie z 22 czerwca 2001 r. o wykonaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
Materiały pirotechniczne to materiały wybuchowe służące wywoływaniu efektów cieplnych, świetlnych, dźwiękowych, gazu, dymu lub ich kombinacji w wyniku bezdetonacyjnej, samopodtrzymującej się reakcji chemicznej, a także te wyroby, które są wypełnione materiałami pirotechnicznymi.
Wyroby pirotechniki widowiskowej, wyłączone spod koncesjonowania, zwane są potocznie fajerwerkami. Ze względu na swój skład chemiczny zawsze stwarzają znaczne zagrożenie pożarowe i wybuchowe. Wykaz fajerwerków opublikowany jest w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 29 lipca 2005 r. w sprawie wykazu wyrobów pirotechnicznych, na których nabywani, przechowywanie lub używanie nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia. Popularne zimne ognie zaliczane są do materiałów pirotechnicznych i są wymienione w tym rozporządzeniu. Przepisy dotyczące obrotu znajdują się także w rozporządzeniu MGP i PS z 9 lipca 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, transporcie wewnątrzzakładowym oraz obrocie materiałów wybuchowych, w tym wyrobów pirotechnicznych.
Komendant Straży Miejskiej
2009
Komentarze (0)