Kultura i rozrywka

Echa wydarzeń w SP 4

„CZWÓRKA” ZAKWALIFIKOWANA DO NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0. na lata 2021-2025
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie została zakwalifikowana i znalazła się na liście z wykazem organów prowadzących szkoły na terenie województwa podlaskiego, którym w 2021 roku zostanie udzielone wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.

Otrzymamy wnioskowane 12 000 zł z programu i 3 000 zł od Miasta Grajewo. Łącznie 15 000 zł na zakup książek do biblioteki szkolnej.

 

 

TRENING EWAKUACYJNY
W szkole odbył się trening ewakuacyjny pod kierunkiem Dyrektora szkoły – pana Karola Choynowskiego. Celem treningu było praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji osób z całego obiektu w sytuacji zagrożenia.  W czasie 2 minut i 56 sekund ewakuacji wszyscy opuścili budynki szkoły, zachowując przy tym spokój i rozsądek. Ćwiczenia zakończyliśmy zgodnym okrzykiem: EWAKUACJA PRZEBIEGŁA POMYŚLNIE! W treningu uczestniczyli także przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie. 

 

#sadziMY – OGÓLNOPOLSKA AKCJA SADZENIA DRZEW
Drzewa mają ogromne znaczenie i wpływ na życie człowieka. Produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Wytwarzają największą spośród wszystkich roślin lądowych ilość substancji organicznych. Ich ważną rolą jest również regulacja klimatu poprzez utrzymanie odpowiedniej wilgoci powietrza i łagodzenie nagłych zmian temperatur. Korzenie drzew spowalniają proces erozji gleby, przez co zmniejszają zanieczyszczenie wód.

Przedszkolaki wspólnie ze starszymi koleżankami i kolegami z klasy III b i ich wychowawczyniami wzięły udział w Ogólnopolskiej Akcji Sadzenia Drzew zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę oraz Pierwszą Damę Agatę 

 


ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE

Przedszkolaki wraz z wychowawczyniami uroczyście obchodziły: MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI, DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA, ŚWIĘTO JABŁKA,  ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA i DZIEŃ UŚMIECHU. Z radością i energią uczestniczyły w zajęciach, grach i zabawach.  Spotkały się także z panem Szymonem Gordonem -  dzielnicowym z Komendy Powiatowej Policji w Grajewie, poznając jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się w sytuacji zagrożenia.


 
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH 
Ceremonia rozpoczęła się wystąpieniem wicedyrektora szkoły, pani Aleksandry Moniki Kuczyńskiej, która serdecznie powitała zaproszonych gości, rodziców i skierowała gorące słowa do pierwszoklasistów. Życzenia złożyli również przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Kolejnym punktem programu były występy artystyczne w wykonaniu uczniów klas pierwszych. Najmłodsi swoją postawą udowodnili, że są gotowi zostać pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie i z wielką powagą złożyli uroczyste ślubowanie przy sztandarze szkoły. Po złożeniu przysięgi wicedyrektorzy szkoły w osobach: p. Aleksandra Kuczyńska i p. Joanna Szymanowska dokonały symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia…” – mówiły, dotykając kolorową kredką jak czarodziejską różdżką ramion najmłodszych dzieci. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie przez wychowawczynie pięknych, pamiątkowych dyplomów oraz upominków ufundowanych przez Radę Rodziców. Po ślubowaniu wykonano pamiątkowe zdjęcia. Wszystkim pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły pod czujnym okiem wychowawczyń: p. Anny Kłos, p. Elżbiety Sarnackiej, p. Renaty Wierzchowskiej i p. Barbary Krukowskiej.  Rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech.

 

 
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 
Wybory poprzedzono kampanią wyborczą przeprowadzoną przez kandydatów w formie plakatów z programem wyborczym. Elekcja były swoistą lekcją demokracji dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Komisja Wyborcza w składzie: Leśniak Nadia – klasa 8f, Dąbrowska Martyna – klasa 8f, Murawska Dominika – klasa 8b, Niedźwiedzka Aniela – klasa 8b, Prejs Oliwia – klasa 8b, Zalewska Anna – klasa 8b czuwała nad prawidłowym i bezpiecznym przebiegiem wyborów, po których zakończeniu dokonała obliczenia głosów. Największą ilość głosów otrzymała Maya Zyskowska z klasy VIII d i tym samym została Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2021/2022. Jej zastępczynią została uczennica klasy VIIa  Angelika Brakoniecka. Skarbnikiem Rady Samorządu Uczniowskiego został Krzysztof Karwowski uczeń klasy VIII d, a Sekretarzem Nadia Karwowska uczennica klasy VII c. Wraz z opiekunami SU wybranej Radzie Samorządu Uczniowskiego gratulujemy i życzymy owocnej pracy na rzecz Społeczności Szkolnej, a Komisji Wyborczej dziękujemy za rzetelną pracę.

 


EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH 
Uczniowie klas IV – VIII czytali książki, przygotowali prace, w których prezentowali wybrane słowo w wielu językach. Na lekcjach języków obcych rozmawiali, jak przydatna jest znajomość języków. Ósmoklasiści przygotowali zawieszki na drzwi ze zwrotami powitalnym i pożegnalnym w wielu językach. Klasy pierwsze miały za zadanie pokolorowanie flag krajów anglojęzycznych. Włączenie się w obchody tego święta miało na celu nie tylko uwrażliwienie uczniów na ważną rolę znajomości języków obcych we współczesnym świecie, ale także ukazanie ich bogactwa i różnorodności.

 

WSPÓŁPRACUJEMY Z MIEJSKĄ BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ ODDZIAŁ DLA DZIECI W GRAJEWIE
Zarówno przedszkolaki, jak i dzieci starsze odbyły wycieczki do biblioteki miejskiej, poznały jej zasoby, regulamin oraz uczestniczyły w zajęciach lub warsztatach czytelniczych w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania – klasy III a, III b, III c, III d (projekt edukacyjny „Najpiękniejszy pamiętnik przeczytanych książek ph: „ Nadejdzie taki czas, że czytanie oczaruje was”) i VIII f.  12 października klasy drugie i trzecie uczestniczyły w spotkaniu z  pisarką Panią Elizą Piotrowską. Za zaproszenie i wspaniałe spotkanie Organizatorom bardzo dziękujemy! 

 

BIBLIOTEKA SZKOLNA DZIĘKUJE
W imieniu czytelników serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za dary książkowe przekazane do biblioteki szkolnej w ramach akcji „Chcę, żebyś przeczytał moją książkę”.

 

KONSULTACJE STRATEGII RP NA RZECZ MŁODEGO POKOLENIA 
5 października 2021 roku Samorząd Uczniowski w składzie: Jakub Bargłowski, Bartosz Akacki, Karol Kaczmarek, Maksymilian Szindler, Mateusz Kurzątkowski, Maya Zyskowska, Sylwia Sikora, Krzysztof Karwowski, Kuba Milewski wzięli udział w Konsultacjach Strategii RP na rzecz młodego pokolenia poprzez wideokonferencję poprzez Wojewódzką konsultację Strategii RP. Aktywnie brali udział w współtworzeniu dokumentu rządowego, które będą uwzględniać postulaty młodego pokolenia. Wydarzenie to skupiało uczniów, studentów, działaczy organizacji młodzieżowych, a nawet naukowców. W ramach konsultacji poruszane były takie tematy jak: edukacja i szkolnictwo wyższe, rynek pracy, przedsiębiorczość, społeczeństwo obywatelskie, i kultura, polityka prorodzinna i mieszkaniowa, zdrowie, sport i ekologia. Inną inicjatywą SU był obchodzony Dzień Chłopaka. Każdy z muchą lub krawatem był niepytany. 
 
XXI DZIEŃ PAPIESKI 
Dzień Papieski jest dziełem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (FDNT), która powstała w 1999 r. jako pokłosie pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. W tym roku przebiegał pod hasłem „Nie lękajcie się”. Słowa te Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie. Podczas Dnia Papieskiego wolontariusze FDNT we wszystkich kościołach w Polsce, a także na ulicach zbierali datki, z których sfinansowane będą stypendia dla 2 tys. podopiecznych fundacji. Dziękujemy naszym wolontariuszom i ich opiekunom, którzy kwestowali przy Parafii pw. Św. Ojca Pio w Grajewie 10 października 2021r.: Paweł Zamojski, Dominik Szymański, Maciej Motycki, Wiktor Sulewski, Fabian Romaniuk, Kinga Szelążek, Jakub Karwowski z klasy III A , pod opieką p. M. Czajkowskiej. Aleksandra Kupińska, Lena Łajewska, Nadia Tołkacz, Maja Komosińska z klasy VII D pod opieką p. Renaty Wierzchowskiej. Bartosz Akacki, Maksymilian Szindler, Karol Kaczmarek, Kuba Milewski, Sylwia Sikora z klasy VIII D pod opieką ks. Adama Sierzputowskiego. 

 
WYCIECZKA KLASY II D i III B 
Obie klasy były na wycieczce w PARKU TRAMPOLIN w Ełku. Celem wyjazdu obok dobrej zabawy była integracja klas, uczniów, zacieśnianie relacji koleżeńskich,  wyrabianie nawyku aktywnego spędzania czasu wolnego oraz  rozwijanie zainteresowań  sportem. Wszyscy z radością skakali na trampolinach na różne sposoby oraz zjeżdżali na zjeżdżalniach. Kierownik wycieczki p. Olga Fiodorowicz serdecznie dziękuje Paniom Monice Kuryś, Iwonie Bukrejewskiej oraz Rodzicom za wspaniałą współpracę, uśmiech oraz integrację. Wycieczka spodobała się wszystkim, o czym świadczą uczniowskie relacje. 

 

PORZĄDKUJEMY ZABYTKOWE GROBY 

Zbliżająca się  Uroczystość Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego przypominają nam o naszych bliskich, którzy odeszli do wieczności. Okazując im pamięć i szacunek oraz wiarę w życie wieczne wolontariusze udali się na cmentarz parafialny, aby uporządkować zapomniane i zabytkowe groby. 18 października 2021 roku pod opieką pań D. Zabłockiej , R. Wierzchowskiej i M. Czajkowskiej uczniowie z klasy VIII d:  Bartosz Akacki, Maya Zyskowska, Martyna Jabłońska, Sylwia Sikora, Karol Kaczmarek i Ania Prostko  wynieśli śmieci, stare znicze i wiązanki nagrobne oraz odchwaścili mogiły i zgrabili liście.

 


SP 4 Grajewo

 

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.