Wiadomości

  • 13 komentarzy
  • 18922 wyświetleń

Dżungla bezprawia?

          Kiedy władcy nieprawości coraz śmielej poszerzają swoje imperium, zaczyna narastać fala społecznej goryczy. Na ulicach miasta, mieszkańcy zauważają symptomy niejako matecznika mafii Korleone, która odważnie podporządkowuje sobie teren poprzez jego zaśmiecanie. To określenie pośrednio dotyczy coraz śmielszego oblepiania naszych ulic reklamami w miejscach dowolnych, bez cienia bojaźni. Pomijany jest słup ogłoszeniowy do tego celu przeznaczony, który to w innych miastach jest estetycznie zagospodarowany. Prawdą jest, że jeden słup to zdecydowanie za mało, mimo że usytuowany jest w miejscu dużego ruchu pieszych. Nowe atrakcyjne miejsce, tuż pod bokiem potencjalnego odbiorcy reklamy, to sukces handlowy. Łupem dekoratorów padają: płoty, budynki, klatki schodowe, skrzynki pocztowe, klamki prywatnych drzwi, wycieraczki samochodowe i domowe, słupy trakcji elektrycznych, a nawet drzewa. Reklamy rozwieszane są niezdarnie. Uderzają w przechodnia całymi płachtami lub „falbankami”. Są kolorowe lub czarno-białe, bardziej lub mniej agresywne. Kto czyta reklamy na gęsto oblepionych słupach energetycznych? Kierowca nie zatrzyma się, a pieszy nie wejdzie na jezdnię, więc komu ta praca i koszt poniesiony służy? W budynkach mieszkańcy zmuszeni są te podrzuty sprzątnąć, a na ulicach wypłowiałe, wachlując falbankami, wiszą miesiącami. Czy są to pożądane ślady bytowania człowieka? A może są to informacje czy znaki dla kogoś, kto się zagubił. Tak, jak to bywa w bajkach. Dziś w dobie zalewu profesjonalnych mediów, tapetowanie na własną rękę ogłoszeniami cokolwiek i gdziekolwiek się da, jest po prostu niepożądane. Twórcom tej pokusy można przypisać znamiona braku smaku i niesubordynacji.
      

Bardzo odważnie działa człowiek wbijający w drzewo (często pomnik przyrody) gwoździe lub pinezki dla trwałego umocowania swojego arcydzieła. Niektórzy kotwiczą propagandę taśmą przylepną, a lepiąc ją wokół, obejmują drzewo, zapewne z uczuciem wielkim, szepcząc - kocham cię, ty moje zielone płuco, wybacz, że cię naruszę, ale ja też żyć muszę. Tak czy inaczej jest to mordowanie żywej tkanki osaczonego drzewa. Dla nas posadziło go poprzednie pokolenie, byśmy w jego otoczeniu mogli odpoczywać. Trzeba go też chronić, aby swoim pięknem mogło obdarzać następne pokolenia, które tego od nas oczekują. Niczego nie personifikuję, ale uważam, że przez uznanie drzew za konstrukcję nośną, zadajemy im ból, a dla człowieka hańbę. Ono nie krzyczy, gdy odbieramy mu urok. Daje się pokornie zniewalać i lekceważyć, choć płacze, gdy płynie z niego łzawy sok. Może z wyrokami swawoli należy zaczekać, aż drzewo stanie się drewnem. Wówczas to: „Róbta, co chceta”.


       Nie dziwi nas bunt przechodniów szczególnie tych, którzy wiedzą, co obserwują, ale nie mogą: pouczyć, krzyknąć, ukarać administracyjnie, użyć pałki, ani osłonić mordowany przedmiot. Tymczasem drzewa naszych miast wymierają stojąc. Potem nikt ich nie wycina, aby po służbie człowiekowi mogły znaleźć się we właściwym miejscu. Dziwne to, że na drzewach uschniętych, których wciąż przybywa, dobroczyńca nie mocuje swoich deklarowanych usług. Tu, zapytać należy jak dawno i dlaczego nikt z dekoratorów własnoręcznie nie posadził młodego drzewa, chociażby dla własnych potrzeb? Na nic zachęcające akcje „Zielonym do góry”, bo zaraz po nich działają bezuczuciowe akcje niszczące. Na nic szkół i rodziców nauki. Na nic wychowanie estetyczne, jeśli nasze dziecko wyrasta w otoczeniu wandalizmu, znieczulicy i nietolerancji. Pamiętać należy, że jeśli z ogniwa biologicznego wykruszy się drzewo (…), zginie pszczoła, to zaraz po nich, ginie - człowiek. I nic to, że inżynieria genetyczna stara się temu zapobiec.
        Znakami współczesności nie musi być agresja, egocentryzm, zanik kultury itp. Życie jednak potwierdza, że część z nas ulega niemocy, a inni egzystują nie zwracając uwagi na to, że ktoś ich obserwuje. Świadczy o tym nie tylko wizytówka terenów zabudowanych, ale i przestrzeni leśnych zasypywanych śmieciami komunalnymi. Jest to szczyt ignorancji czy perwersja? Dlaczego obce jest nam to, co społeczne? A na dodatek dzieje się to w kraju, gdzie nadzieja wciąż oznacza rozczarowanie!
       Nikt nie powinien być przeciwko ludziom zabiegającym o przetrwanie. Trzeba im pomagać odnaleźć się w trudnej rzeczywistości, bo człowiek jest najważniejszy. Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni. Warto jednak pamiętać, że wszystko też powinno mieć właściwe miejsce. W przypadku ogłoszeń, ono jest tam, gdzie zezwala na nie władza, kultura i zwykła ludzka racja, a to - nie przeczy zasadom demokracji.

Zdjęcia

         „Piękno należy wspierać, bo tworzą go nieliczni, a potrzebuje wielu”. J.W.Goethe

                                                   Reklamy dostrzegł i komentował - S. Orłowski
Tylko w e-Grajewo.pl
    Pytania retoryczne?
Skąd bierze się zło wokół nas?
Z jakiego wyrasta nasienia?
Czy musi trwać wiecznie w nas?
Dlaczego się w dobro nie zmienia?

piątek, 21 stycznia 2022

Zima zaatakowała kolejny raz

piątek, 21 stycznia 2022

Echa sesji Rady Powiatu Grajewskiego

Komentarze (13)

po to przeciez sa sprzataczki i sluzby od sprzatania aby sie tym zajmowac:P

te zdjęcia to z kąd?

Zmiecie nazwę z E -GRAJEWO na E- SZCZUCZYN i wtedy będzie wszystko okay. Tyle rzeczy dzieje się w Grajewie a Pani pisze o Szczuczynie, albop o Grajewie z dwuiesięcznym opóznieniem jak np o konkursie SM na najładnieszy balkon.

Brawo p. Stanisłwawie! Jestem za.Tylko kogo to obchodzi .W całym mieście zniszczone sa kosze ,czy chociaż jeden kopikosz poniózl najmniejszą karę? Poruszył p. temat estetyki ,ale jest temat bardziej nieprzyjazny dla środowiska ,a jest to pozbywanie się scieków .Jest nowoczesna oczyszczalnia i co? - pracuje na pół gwizdka ,dlaczego ?...,bo miasto nie ma kanalizacji ,atam gdzie jest , mieszkańcy nie wszyscy są podłaczeni ,bo wolą odprowadzać ścieki do rzeczki jak na ulicy Łąkowej .Na Senatorskiej przykładem świeci radny nie korzystając z istniejącej kanalizacji,a ile podłączeń jest do burzowki .O tym wszystkim dobrze wiedzą władze miasta na czele z p.BURMISTRZEM.

Zbyszek G. ( chyba Gutowski - tak ? były policjant?) a nie przyszło ci do głowy - ze to e-grajewo ( dotyczy całego powiatu grajewskiego ) i z danówka, radzilowa kazdy moze coś napisac . mozesz i ty. Oj cos za duzo masz wolnego czasu - na policyjne emeryturze. nie zrobiles kariery w policji i nie zrobisz w mediach ") Uwazasz sie za takiego bystrego a nie widzisz kto jest autorem teskstu .wstyd

w Szczucznie trzeba pogonic slumsów z parkui bedzie wszystko w porządku bo wieczorem strach przejsc ...bo siedzą pijani i uzywają wulgaryzmów i kazdego zaczepiają

nareszcie P.Stanisław napisal cos madrego,........ale jak napisalem na samym poczatku calkowicie sie zgadzam z tym zasmiecaniem.ale pretensje do pseudo"kierownikow" firm ktore maja taka polityke a nie do ludzi ktorzy w ten sposob zarabiaja.ale "kierownicy" jako odpowiedni ludzie na odpowiednich stanowiskach powinni wiedziec ze zbyt agresywna reklama przynosi odwrotne efekty...kazdy ma chyba dosc szybkich kredytow na kazdym drzewie,scianie, a nawet rynnie.....zwyczajne chamstwo!!!!!!!!!!

Do Nadzieji
Chyba źle jest pani poinformowana pisząc że na ul. Łąkowej jest kanalizacja, bo my mamy jedynie wodę z ujęcia a nie kanalizację, a u władz ciężko jest się doprosić chyba że byśmy wyłożyli swoją kasę jak na doprowadzenie wody, bo miasto ma pieniądze ale dla radnych , który jak się dostanie do koryta to robi dla swojej ulicy lub osiedla, chociaż i my mamy i mieliśmy radnego z ulicy ale oni byli tam dla pieniędzy, a obecny to już nawet załatwił sobie i dla pasierba pracę.

jestem ciekawy czy Władze naszego miasta zauważą tę zdjęcia.

Chyba musimy pogodzić się z tym,że żyjemy w epoce agresywnej sprzedaży towarów i usług przy pomocy m.inn. aroganckiej reklamy. Swoja drogą przydałoby się więcej słupów ogłoszeniowych i tablic informacyjnych w Szczuczynie.Dobrze też zrobiłoby kilka prewencyjnych mandatów za zanieczyszczaniae miasta,
Prawdziwy obraz totalnej bezradności i chaosu w zarządzaniu oczyszczaniem miasta możemy zobaczyć w Neapolu.
http://www.youtube.com/watch?v=FqdsXVApMf0&feature=related

Chyba musimy pogodzić się z tym,że żyjemy w epoce agresywnej sprzedaży towarów i usług przy pomocy m.inn. aroganckiej reklamy. Swoja drogą przydałoby się więcej słupów ogłoszeniowych i tablic informacyjnych w Szczuczynie.Dobrze też zrobiłoby kilka prewencyjnych mandatów za zanieczyszczaniae miasta,
Prawdziwy obraz totalnej bezradności i chaosu w zarządzaniu oczyszczaniem miasta możemy zobaczyć w Neapolu.
http://www.youtube.com/watch?v=FqdsXVApMf0&feature=related

Do szefa- don Corleone. Właśnie, tak trzeba myśleć. Potrzebna jest aktywna praca policji, bo przecież ona po coś służyć musi. Kto ma zauważyć, że samochód stoi na trawniku, że dzieci grają w piłkę na trawce w parku, ośmiolatek szaleńczo jeździ motorynką po ulicy, łamie się kosze, wywraca znaki i ławki nocą, pije się i bluźni w parku, niszczy to, co społeczne itd. i itp. Ze Szczuczyna robi się chamska dziura, osiedle bez przyszłości nawet dla emerytów!...choć miało ono, być miastem chęć. Jeżdżąca patrol inteligencka, wygodnym samochodem przez miasto, to leniwe przewietrzenie się po całodniowym siedzeniu za biurkiem. Wpierw jednak, trzeba zebrać materiał ten właściwy, a potem przysiąść fałdy i opisać. A tym czasem, szczuczyńska (i nie tylko)

Do Kopirajtera. Zgadzam się z tym, iż policja powinna na te wszystkie "wybryki" ludzi reagować. Co do przyszłości Szczuczyna - nie można być niczego pewnym, lecz na dzień dzisiejszy podzielam pana pogląd, że Szczuczyn ucieka od przyszłości jak najdalej.* A tak poza tym, to chyba końcówkę pańskiej wiadomości zjadło. x/ Może pan wysłać ponownie?

* - Obejrzałem sobie dziś nieco dokładniej stronę www Urzędu Gminy Szczuczyn. Było coś o pięknym programie "Przejrzysta Polska". Szkoda, że u nas ten program ostatnio wykonano 4 lat temu. I ta książeczka "Gdzie idą pieniądze podatników?" przydała by się. Bo administracja gminy "pożera" tyle pieniędzy, że jest na 4 miejscu po "Wydatkach Inwestycyjnych", "Oświacie i Wychowaniu" i "Pomocy Społecznej". A przynajmniej tak BYŁO te kilka lat temu w 2005r.

Pozdrowionka dla powiatu.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.