środa, 8 lutego 2023

Kultura i rozrywka

Dzień Patrona w SP 4

Przypomnijmy - 10 września 2001 r. Szkole Podstawowej nr 4 zostało nadane imię Henryka Sienkiewicza. Od tamtej pory Patron jest widoczny w różnorodnych działaniach edukacyjno-artystycznych, a jeden z listopadowych dni jest zagospodarowywany w szczególny sposób.

28 listopada 2016 r. był owym wyjątkowym dniem, który poświęcono nobliście. Na wybranej lekcji we wszystkich salach ożywali bohaterowie dzieł Mistrza, jako że były to chwile ogólnoszkolnego czytania. Najmłodsi wsłuchiwali się w historię księżniczki z utworu „Bajka”, którą czytały im wychowawczynie i starsi uczniowie. Może warto wspomnieć, że ten właśnie utwór znajdował się kiedyś w podręczniku Ireny Słońskiej „W szkole i na wakacjach” (Warszawa,1986,WSiP), o czym przypomniała nam nasza koleżanka ucząca w klasach młodszych, pokazując owo wydanie. Czwartoklasiści poznali losy Janka Muzykanta, piątoklasiści- „Latarnika”, a szóstoklasiści –„Sachema”. Teksty były punktem wyjścia do odczytywania przesłań utworów. Zastanawiano się nad sytuacją dziecka zdolnego w danym czasie i środowisku, porównywano do chwili obecnej, analizowano przeżycia i postawy bohaterów. Najmłodsi działali twórczo, wykonując różnorodne prace.

W godzinach popołudniowych dwuosobowe reprezentacje poszczególnych klas pisały test wiedzowy. Warto dodać, że uczniowie otrzymali wcześniej stosowne materiały. I tak: uczniowie klas czwartych koncentrowali się na życiorysie Patrona, piątych – na twórczości, szóstych – na ekranizacji dzieł. Najbardziej przeżywali czwartoklasiści i to oni przyszli najlepiej przygotowani.

Oto zwycięskie duety:
Klasy IV
Marta Pawełkowska i Karolina Świderska kl. IV b

Klasy V
Gabriela Fidler i Julia Płochocka kl. V a

Klasy VI 
Aleksandra Strzałkowska i Jakub Samełko kl.VI b

 

Uczestnikami zmagań testowych byli również: Julia Kalinowska i Weronika Korwek z IV a, Waleria Zadrożna i Patryk Zawistowski z IV c, Daniel Sarnacki i Kamil Rutkowski z V c, Kalina Kacprzak i Damian Żemajtys z V b, Iga Chudek i Jakub Zyskowski z V d, Zuzanna Tokarzewska i Bartłomiej Maciejewski z VI d, Wiktoria Pałyzga i Karolina Kozicka z VI a. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

W godzinach od 8.00 do 15.00 uczniowie klas IV-VI mogli brać udział w grze edukacyjnej, poszukując nazw miast, które upamiętniły naszego Patrona, wystawiając mu pomniki. Parter, I i II piętro oraz pomieszczenia gimnazjum zaroiły się od wytrwałych poszukiwaczy.

Zarówno zwycięskie duety, jak też wszyscy reprezentanci klas, którzy pisali testy wiedzowe zostaną nagrodzeni, zaś spośród uczestników gry zostaną wylosowani szczęśliwcy. Wręczenie nagród wkrótce, a zostały one ufundowane przez Radę Rodziców i organizatorów. 

Raz jeszcze społeczność szkolna wcieliła w życie słowa Mistrza: Nie rzeczywistość sama, ale serce, z jakim ku niej przystępujemy, daje rzeczom kształty i kolory.

Organizatorami obchodów i autorami wszystkich materiałów byli: p. Urszula Krystyna Bołonkowska, p. Urszula Buczyńska, p. Sabina Łempicka, p. Halina Muryjas-Rząsa i p. Wiesław Jerulank.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom oraz koleżankom i kolegom za to, że nasz Patron zagościł na wszystkich lekcjach, a jego dzieła były inspiracją do różnorakich działań twórczych.

GALERIA ZDJĘĆ

 

fot. SP 4 Grajewo

poniedziałek, 6 lutego 2023

Finalistki Konkursu Miss Polonia

poniedziałek, 6 lutego 2023

Grajewo. Spotkanie autorskie

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.