niedziela, 26 czerwca 2022

Kultura i rozrywka

  • 2 komentarzy
  • 9842 wyświetleń

Dzień patrona w PG nr 2

17 września to kolejna rocznica napaści sowietów na Polskę we wrześniu 1939 r. Dzień ten równocześnie obchodzony jest jako Dzień Sybiraka

W Publicznym Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków obchodzony był dzień patrona szkoły. Gościem specjalnym była p. Zofia Lenkowska, która opowiadała  uczniom o swoich losach, m.in. zesłaniu na Sybir oraz o życiu tam. Młodzi ludzie mogli  też poznać  wspomnienia innego sybiraka wyświetlane na ekranie.  Ze smutkiem i w skupieniu uczestniczyli oni w uroczystości, obok dyrektor Barbary Ciszewskiej i swoich nauczycieli.

W ciągu 20 miesięcy okupacji z ziem polskich wywieziono 1,3 mln obywateli. Wszystkie zsyłki odbywały się podobnie -  grupy uzbrojonych enkawudzistów  wspólnie z miejscową milicją, dobijały się nocą do drzwi i budziły wystraszone ofiary. Rewizja, krótki czas na spakowanie i odjazd na stację kolejową, gdzie do wagonów przewożących bydło wtłaczano po kilkadziesiąt osób, a podróż w takim wagonie trwała miesiąc. Przeżywali tylko  ci o silniejszych organizmach, a był to dopiero początek kaźni jaką musieli cierpieć na Syberii.

e-Grajewo.pl


piątek, 24 czerwca 2022

Wieści z Wojewodzina

czwartek, 23 czerwca 2022

Wakacje z Biebrzańskim Parkiem Narodowym

Komentarze (2)

Mam szacunek dla szkół, w których obchodzi się Święto Patrona Szkoły. Gratulacje!

Oh! Kawałek mnie widac xD Jak miło ... /// A tak pozatym to bardzo miła ta pani byla ;)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.