sobota, 21 maja 2022

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 11452 wyświetleń

Dzień Dawcy Szpiku w Grajewie

22 maja 2011 roku Fundacja DKMS Polska organizuje w Grajewie akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku

 

 

   W Polsce co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z organizatorami lokalnymi przeprowadza Dni Dawcy, podczas których zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców. W Polsce zarejestrowanych jest 182 000 potencjalnych dawców z czego 131 000 to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska. W przeciągu dwóch lat działalności Fundacji DKMS Polska, aż 50 osób oddało swoje komórki macierzyste dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data: 22 maja, niedziela, godz. 11.00 – 17.00

Miejsce: Miejski Dom Kultury w Grajewie

Adres: ul. Wojska Polskiego 20, Grajewo

Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Grajewo

 

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Więcej informacji: www.dkms.pl, tel.: (22) 331 01 47, email: fundacja@dkms.pl,

Komentarze (4)

Czy ludzie po zawale(40lat)mogą zostać dawcami/

W końcu coś dobrego i pożytecznego

Popieram , będę tam - może dzięki temu czyjaś matka , dziecko będzie mogło żyć

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.