Wiadomości

Dystrybucja jodku potasu - komunikat

W poniedziałek (3.10) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski przedstawił szczegóły dotyczące dystrybucji jodku potasu w województwie podlaskim, co jest prewencyjnym działaniem w przypadku ewentualnego wystąpienia skażenia radiacyjnego. W konferencji prasowej wzięli również udział konsultanci wojewódzcy w dziedzinie: medycyny nuklearnej - prof. dr hab. Janusz Myśliwiec, endokrynologii - dr Katarzyna Siewko oraz endokrynologii i diabetologii dziecięcej - prof. dr hab. Artur Bossowski.

 

Wojewoda poinformował również, że obecnie jodek potasu za pośrednictwem powiatowych jednostek straży pożarnej trafia do gmin, skąd zostanie przekazany do ponad 400 punktów wydawania w regionie. Są to z reguły obiekty użyteczności publicznej, takie jak: szkoły, zakłady opieki zdrowotnej, przychodnie czy świetlice. Na przykład Miasto Białystok przygotowało ok. 80 punktów wydawania.

 

- Chciałbym podkreślić, że w naszym województwie, tak jak w całym kraju, nie ma w tej chwili zagrożenia. Przygotowujemy się, aby w razie konieczności wydawanie jodku potasu było jak najszybsze - uzupełnił wojewoda. Dodał, że zgodnie z poleceniem, gminy mają informować mieszkańców o punktach, gdzie dostępny jest jodek potasu w razie wystąpienia skażenia radiacyjnego.

 

Jak informował w piątek (30.09) na konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży, łącznie w kraju przygotowano ponad 57 mln tabletek, do których będą dołączone ulotki informacyjne. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki z kolei zapewnił, że rosyjskie działania militarne na Ukrainie oraz ataki na Zaporoską Elektrownię Jądrową nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski.

 

 

Jodek potasu tylko po wskazaniach medycznych

- Zagrożenie jest znikome, ale będziemy spokojniejsi, mając jodek potasu, jeśli już ono się pojawi. Zaporoska elektrownia jest niemal dwukrotnie dalej niż Czarnobyl od granic Polski. (...) Stanowczo i z dużym przekonaniem odradzam przyjmowanie jodku potasu w tej chwili, wyprzedzająco, bo może to powodować duże szkody w organizmie - mówił wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny nuklearnej prof. dr hab. Janusz Myśliwiec.

 

 

https://www.gov.pl/

poniedziałek, 5 grudnia 2022

Morsy mają swojego Mikołaja

poniedziałek, 5 grudnia 2022

Dziecko połknęło bombkę choinkową

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.