środa, 29 czerwca 2022

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 7361 wyświetleń

Dołęgi: pożar budynku

 

31 grudnia 2016 r. o godzinie 21:28 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie otrzymał zgłoszenie o pożarze stodoły w miejscowości Dołęgi gm. Szczuczyn. W oparciu o uzyskane informacje do zdarzenia zadysponowano w pierwszym rzucie zastęp GCBA 8/50 z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczuczyna, Wąsosza i Boczek-Świdrowo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej i dokonaniu rozpoznania wstępnego ustalono, że pali się murowana stodoła kryta blachą i zagrożone są sąsiednie budynki usytuowane w odległości około 4 metrów od płonącego obiektu, tj.  stodoło-obora murowana, w której znajdowało się 12 sztuk bydła, płody rolne i maszyny rolnicze oraz budynek gospodarczy,
w którym znajdowało się 5 sztuk bydła oraz drobny sprzęt gospodarczy.

Z uwagi na charakter i rozmiary zdarzenia (powierzchnia 176 m² i kubatura 1056 m³) oraz realne rozprzestrzenienie się ognia na sąsiednie budynki, do zdarzenia zadysponowano siły i środki drugiego rzutu w składzie: SLOp z grupą operacyjną z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
w Grajewie, a także jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Białaszewa i Niedźwiadnej.

Działania ratowniczo-gaśnicze polegały na podaniu 3 prądów gaśniczych wody w natarciu na palącą się stodołę wypełnioną w połowie drewnem opałowym i słomą oraz w połowie materiałami budowlanymi, a kolejne 2 prądy wody podano w obronie zagrożonych budynków sąsiednich. W wyniku podjętych działań pożar zlokalizowano i ugaszono.

Dzięki szybko i sprawnie przeprowadzonej akcji uratowano część palącej się stodoły oraz sąsiednie budynki gospodarcze, inwentarz żywy, płody rolne i maszyny rolnicze.

W działaniach ratowniczo-gaśniczych, które trwały prawie 3 godziny uczestniczyło 7 samochodów pożarniczych i 22 strażaków.

 

Zastępca Komendanta Powiatowego

Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie

kpt. Arkadiusz Lichota   

 

Komentarze (1)

Ktoś spętał strażaków i stąd taki efekt końcowy.
Wyrazy współczucia dla Rumcyka.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.